Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • Mitica_SB

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Super detaliile date de Octav si Eduard!!!
Eu as continua din Vatra Dornei pe varianta sugerata de Eduard, adica prin Cheile Bicazului ( Exclamation aici iti trebuie baterii si memorie de rezerva la aparatul foto!) spre Miercurea Ciuc si Tusnad. La Baile Tusnad gasesti o groaza de pensiuni (Pensiunea Iris e cea mai cunoscuta, dar si printre cele mai scumpe), daca intri pe net si cauti pensiuni gasesti...
De aici poti sa-ti rupi o zi pt Lacul Sf. Ana (daca vremea e buna poti face si baie), e un loc rupt parca din rai. Daca ai vreme proasta iti sugerez sa mergi inapoi catre Miercurea Ciuc (in caz ca ai dormit la Tusnad), si chiar inainte de intrare, la Jigodin Bai gasesti doua bazine in aer liber cu apa minerala la 18 grade si un bazin acoperit cu aceeasi apa dar incalzita la 30 de grade. Saptamana trecuta renovau baziul acoperit si noi am facut baie afara, dar e cam rece acum pt asa ceva, insa la intrarea in bazinul acoperit era pus un afis in care spuneau ca il vor redeschide in 3 sept.
Exista si varianta sa dormi in Miercurea Ciuc, cauti in centru Facultatea SAPIENTIA si au acolo cazare in caminul lor, confort de hotel, cu 45 RON/noapte parca... Daca nu gasesti la ei, cauta Fundatia Kriterion, langa Hotel Bradul si gasesti acolo la acelasi pret. Daca imi dai un PM iti dau nr. de tel al doamnei care administreaza Fundatia si eventual si al meu ca sa ma poti apela in timpul sejurului daca ai nevoie urgenta de vreo informatie in zona. Idea
Poti continua de la Miercurea Ciuc catre Sighisoara, drumul pana la Odorhei e sticla, facut acum recent, iar zona e superba. De la Odorhei la Vanatori prin Cristuru Secuiesc drumul e mai vechi, te zgaltiie, dar nu sunt gropi. Poti sa-l faci fara probleme pt masina la o viteza rezonabila, adica 70-90 km/h.
Pt orice alte intrebari legate de secuime iti stau la dispozitie, am batut-o in ultimii 2 ani aproape in fiecare luna. Confirm spusele lui Eduard, Sovata nu merita sub nici o forma, nu se compara localnicii de acolo cu cei din Miercurea. Eu nu am avut probleme nici la Tusnad, dar se poate sa fie asa din cauza ca pe nr. meu de inmatriculare scrie SB si nu B... Nici eu nu vorbesc maghiara, si asta nu ar trebui sa fie un impediment in ceea ce priveste comunicarea cu ei (pt mine nici nu a fost).
Concediu placut, te invidiez pt ca al meu s-a dus. Sad
Skip ads

  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
bravo roscooter...eu uitasem de Lacul Sf.ANA...intr-adevar, e superb
http://64.233.183.104/searc...=1&lr=lang_ro

si Lacul Rosu...
http://64.233.183.104/searc...=1&lr=lang_ro

...si Tusnad'ul e frumos dar poate ca asta a fost ghinionul meu(cu tratarea)... e curios ca am vorbit si cu alti oameni care au fost in zona si mi-au spus lucruri asemanatoare...trist, dar asta e Sad ...nu spun ca toti oamenii din Ardeal sunt la fel, dar pacat ca printre ei sunt si asemenea specimene...ca doar toti suntem romani din Romania...

si ceva de info...
https://www.clubopel.com/lin...=1&lr=lang_ro
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc,Micinas(nu stiu daca e bine),Thank you,Merci,Gratzie,iar referitor la vreme fiti si voi mai optimisti ca v-am zis ca cineva Ma iubeste acolo sus si ve-ti vedea lucrul asta saptamana viitoare. Laughing Laughing Laughing
  • Mitica_SB

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Later edit:
Am vazut si eu la stiri aseara problemele de la Agapia. Primarul spunea ca i s-a promis ajutor de la Consiliul Judetean in doua saptamani si ca, daca nu se intampla nimic in intervalul asta vor bloca drumul din nou. Din pacate pe tine nu te ajuta asta...
Referitor la varianta prin Galati de la Constanta, Octav are dreptate, mai bine vii catre Urziceni, ocolesti 80 de km, dar ca timp iesi mai bine fara sa pui la socoteala statul la trecerea cu bacul. Eu am facut drumul asta anul trecut, de la Bacau la Constanta (cca 450 km) in 4 ore fara stopuri, cu Dacia berlina ce o aveam atunci.
Drum bun! Asteptam impresiile de dupa... Smile
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Baieti la cati suntem pasionat de drumetii, poate o punem de un traseu din asta, ce ziceti?Si in octombrie poate fi buna vremea...macar 3 zile,vedem noi unde.Mai vorbim.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
octav_bz a scris:Baieti la cati suntem pasionat de drumetii, poate o punem de un traseu din asta, ce ziceti?Si in octombrie poate fi buna vremea...macar 3 zile,vedem noi unde.Mai vorbim.


n'ar fi rau...daca castig razboiul cu "Domnu' Buzunar" Very Happy ...ramane de vorbit...buna idee Wink
  • Mitica_SB

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Si mie imi surade ideea, desi va trebui sa duc acelasi "razboi"...
As prefera sa vad ceva ce inca n-am vazut, dar sunt deschis la propuneri. Cool
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Si eu m-as baga dar sa vedem ce ramane dupa concediu si dupa inceperea scolii.In octombrie spre noiembrie ca poate imi revin si eu cu finantele,dar oricum mai vb.Oricum buna propunerea. Embarassed Razz Embarassed
Skip ads

  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
eduard33 a scris:.... de acolo la Sovata...drumul(scurtatura) de la Reghin la Sovata (aprox 45km) este EXRECABIL..
...nu-ti mai spun cum am fost tratati la Sovata la restaurant sau cand am cumparat niste Forneti...parca aveam scabie sau pojar Evil or Very Mad ...am zis ca nu ma mai duc in zona aia multi ani de acum in colo...niste oameni de joasa speta...de fapt acolo e stat in stat...adica Ungaria in Romania...e valabil si cu Tusnad(experienta traita acum 2 ani)...dar asta e alta poveste, daca vrei ti-o detaliez alta data...
...din ungaria, pardon....adica de la Sovata Twisted Evil am plecat spre Sighisoara..


Cu Sovata ai dreptate in ce priveste comportamentul BOZGORILOR din zona (ca era sa zic bastinasi... dar nu e corect din punct de vedere istoric Evil or Very Mad ).
Nu sunt de acord cu hotararea ta: nu mai merg prin tara mea ca nu imi plac transfugii care o ocupa. Evil or Very Mad
Acum partea tare: astia din Sovata sunt si prosti, i-am dresat simplu Laughing, le dai buna ziua pe limba lor cand intrii in magazin (te invata pustiu cum Wink )
Daca vrei sa te distrezi cu ei... ii lasi sa isi rupa limba in gura cat stai tu in magazin si la sfarsit ii multumesti pe limba lui... sa vezi ce fata fac... realizeaza ca ai inteles ce au discutat intre ei Laughing Laughing Laughing
  • Mitica_SB

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2006

  • Mesaj Privat
@nigab
Gasesti aici un bonus, pt ca tot ajungi in zona respectiva: http://dordeduca.ro/newsletter/bucovina

Din cate mi-am dat eu seama, figurile de ceara rusesti pot fi vazute in perioada asta la Suceava, daca ajungi pe acolo si te intereseaza...
Eu le-am vazut la Sibiu, merita.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
roscooter a scris:@nigab
Gasesti aici un bonus, pt ca tot ajungi in zona respectiva: http://dordeduca.ro/newsletter/bucovina

Din cate mi-am dat eu seama, figurile de ceara rusesti pot fi vazute in perioada asta la Suceava, daca ajungi pe acolo si te intereseaza...
Eu le-am vazut la Sibiu, merita.


figurile de ceara sunt asezate intr-un cort in incinta cetatii de scaun de la suceava...



  • Tataee

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Mangalia
  • Masina: Karl 2016 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2005

  • Mesaj Privat
eduard33 a scris:
roscooter a scris:@nigab
Gasesti aici un bonus, pt ca tot ajungi in zona respectiva: http://dordeduca.ro/newsletter/bucovina

Din cate mi-am dat eu seama, figurile de ceara rusesti pot fi vazute in perioada asta la Suceava, daca ajungi pe acolo si te intereseaza...
Eu le-am vazut la Sibiu, merita.


figurile de ceara sunt asezate intr-un cort in incinta cetatii de scaun de la suceava...





Figurile alea de ceara erau pur si simplu patetice. Dupa ce ca nu prea semanau cu realitatea mai se si topeau.Daca nu le vezi nu pierzi nimik.

HARRY POKER


MIKE TAYSON


SCHUMI cica....


????????? B#@%$ PITT ?????



Si daca tot se vorbea de drumul catre Agapia uite cateva mostre:








Skip ads

  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Tatae...sper ca nu faceai ca ala din avatarul tau cand mergeai pe nenorocirile alea de drumuri Laughing
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
si pt ca tot suntem la capitolul sa nu mergeti pe drumurile alea:

... sa nu faceti greseala sa urcati din Huedin in Padis...




... mergeam pe acolo si ma tot intrebam... de ce nu se mai fabrica frontera Confused Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Fooooooooooooooarte tare,frate,sa ma simt ca in Buc. chiar daca sunt la cateva sute de km. de el.Daca nu era si celebra ,,Aici sunt banii dumneavoastra'',degeaba .
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Deja m-a luat inima cand vad pe unde ai bagat H.Bunicule,vezi ca se vede dovada atarnata in parbriz.
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
H-ul e in garantie Wink

"dovada" e legala din Septembrie Cool
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Domnilor ma apropii cu pasi repezi de momentul in care voi demara proiectul meu pe care l-am stabilit si cu ajutorul vostru profesionist asa ca eu va salut si ne auzim cand o sa vin cu impresii si poate si imagini.Pa,pa.

A.M.R.-Cateva ore(4-5)!!!!
Cool Embarassed Crying or Very sad Wink Shocked Very Happy Smile
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
nigab a scris:Domnilor ma apropii cu pasi repezi de momentul in care voi demara proiectul meu pe care l-am stabilit si cu ajutorul vostru profesionist asa ca eu va salut si ne auzim cand o sa vin cu impresii si poate si imagini.Pa,pa.

A.M.R.-Cateva ore(4-5)!!!!
Cool Embarassed Crying or Very sad Wink Shocked Very Happy Smile


drum bun si fara evenimente neplacute...ai nr meu de tel in caz ca mai ai nevoie de ceva info...concediu placut Wink
  • mikhai

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
octav_bz a scris:Eduard33, excelent!Bravo!Super explicatii, am citit cu mare interes mai ales ca ai pomenit de cateva locuri in care nu am ajuns:Schitul de la Sihla,planetariul din Suceava de care nu stiam nimic, pestera Sf Teodora.Inca o data felicitari ptr explicatii.Foarte adevarat ce ai zis despre Sovata (steaguri unguresti peste tot, toata lumea se face ca nu stie romaneste).Cineva spunea ca proportia de unguri acolo este de 98%!In Tusnad la fel, am intrebat ceva pe strada despre lacul Ciucas, amenajat de curand si abia a 5-a persoana mi-a raspuns.Nici la Praid nu am intrat in salina ptr ca mi s-a spus ca nu sunt decat 2 zile de vizitare parca sambata si miercurea daca tin eu minte.Oricum m-au napadit amintirile....off si maine as pleca iarasi!
Uitasem sa pomenesc de casa memoriala Vlahuta din Agapia, e un loc super, totul inconjurat de flori,merita vazuta dar si de mormantul Veronicai Miclea.Catedrala din Vatra Dornei e superba, noua!Si eu zic sa listezi explicatiile noastre nigab, tocmai sa nu omiti ceva.
Later edit:Aseara am vazut la stiri ca satenii din Agapia au blocat drumul nemultumiti ca isi rup masinile si pierd turistii.Sper sa se rezolve curand problema, Agapia e una din cele mai frumoase manastiri din tara.



octav,sint doua steaguri maghiare distincte:cel tricolor,modern-rosu,alb
si verde-si steagul coroanei maghiare.

apoi,ca aia se fac a nu sti romaneste,asta e-atat ii taie capul.dar majori
tatea angrenata in turism vorbeste romaneste-ca de aci iasa banul si
ban fara comunicare nu se poate.

pentru moto enduro sau 4*4 va recomand traseul miercurea ciuc-valea
uzului.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR