Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Cand am citit pe unde ai fost am trait amintiri frumoase ptr ca am avut cam acelasi traseu si eu...nici mie nu mi-a placut la Voronet (din cate imi aduc aminte a fost mai scump de 2 lei) si m-am si certat cu oamenii aia de pomeneai tu (pur si simplu ne urmareau ca pe niste hoti), si cand am facut o poza generala cu manastirea au sarit ca nu aveau voie....magari.In rest, Agapia e superba...de la manastirea Neamt puteam vedea printr-o luneta manastirile celelalte...Sfanta Ana e un loc superb...excursii la Tinovul Mohos..o mlastina cu plante carnivore precum si unele plante din care se extrage o otrava foarte puternica nedepistata in urma examenului legist! (Atentie soacrelor)!Evil or Very Mad Eu am prins o vreme superba, am facut baie in lacul despre care se spune ca este cel mai curat din lume!Chin mare pe drumul dintre Vatra Dornei si Campulung, super si excelent drumul spre Moldovita si Sucevita!
Skip ads

  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Mi-as fi dorit si eu sa ajung la Tinovul Mohos,dar dupa cum stii plecarile catre acesta se faceau din 2 in 2 ore si cum noi am revenit de la Sf. Ana cam pe la 16.30 nu am mai stat pana la 18 cand era urmatoarea plecare,asa ca am luat cate o poza si am taiat-o. Crying or Very sad
  • Tataee

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Mangalia
  • Masina: Karl 2016 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Nigab nu fi trist. Hai sa iti arat ce ai pierdut:
80 km patrati de bonzai( brazi de 50-60 de ani crescuti doar un metru doi din cauza solului acid:



planta din care se face ceai pentru soacre:



niste plante carnivore:



Dan Negru ???



o soparla





si o tanti cu o explicatie bilingva:


  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc pt. incurajari,dar ziceam ca daca tot eram in zona,ehh,asta e data viitoare Razz
Skip ads

  • mikhai

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
nigab a scris:In Durau am dormit la manastire.Manastire care are in jur niste vile,6 la numar,unde gasesti camere cu 2 paturi,apartamente cu 3-4 paturi si totul in regim hotelier,adica mergi la receptie unde o maicuta iti prezinta oferta, preturile si iti da cheia.Un apartament cu 3 paturi,fara tv.,cu apa calda,foarte curat-70RON.Despre Baile Tusnad nu pot sa-ti zic decat ca m-am oprit in drum spre casa tot cu gandul de a innopta,dar dupa un consiliu de familie am stabilit sa tragem tare si sa ajungem acasa.Ca idee daca vrei eu m-am oprit si pt. a intreba de drumul catre Sf.Ana si domnul care m-a indrumat ,spunandu-i ca as vrea sa si innoptez,mi-a sugerat ca mai bine sa incerc in Balvanyos ca sunt conditii mai bune si preturi mai mici decat in Tusnad.Asa ca decizia e a ta,de la Bixad mai sunt 11-12 km. pana la Balvanyos si undeva cu pana 2km. pana in Balvanyos se face drumul catre Sf.Ana.






tardiv,dar pe viitor pt balvanyos pensiuni ok pe www.antrec.ro si
selectie pe covasna si apoi pe balvanyos.

sau,ma rog,este si best western-5 stele...
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Daca tot e deschis de mine acest post o sa continuu cu ultima excursie facuta impreuna cu familia si anume la Moeciu.Aceasta s-a desfasurat intre 05.01-07.01.2007,mai exact la Moeciu de Jos,cazati la pensiunea ,,La Izvoare".Week-end-ul a fost reusit mai mult datorita conditiilor meteo,care au fost propice sporturilor de iarna si anume:datul cu sania ,cu pinguinul,adica a chestiei aleia de o pui sub fund si te dai pe partie,vinul fiert si aruncatul cu privirea la meseriasii cu schiurile.Detalii:vineri am purces la drum cam pe la ora 14 00 si am ajuns pe la 18 00,pe un drum care,ca pasager,era chiar feeric,datorita ninsorii care cadea neincetat.A doua zi am plecat spre Poiana Brasov cu o mica oprire la Cetatea Rasnovului,foarte frumoasa datorita pesajului oferit,al cetatii si al vederii asupra orasului Rasnov si imprejurimilor,dupa care am ajuns in Poiana ,unde datorita zapezii cazute,drumul se stramtorase asa de tare,incat,cu greu treceau doua masini una pe langa alta.Intr-un final am gasit si eu un loc de parcare si a inceput practic ziua,adica,cand sanie,cand pinguin ,cand vin fiert iar sanie ,vin fiert,vin fiert,pana am am simtit ca udeala de la picioare e mai puternica ca vinul fiert si m-am retras in glorie.Dar ziua nu se terminase pentru ca asta se intampla pe la 16.30.Cum am ajuns la Moeciu si m-am schimbat,am incins un gratar de toata frumusetea care s-a prelungit pana spre ora 22.00.Duminica am luat-o catre Moeciu de Sus.In drumul nostru am vazut o partie de schi,situata in Cheiile Gradistei,foarte frumoasa si bine dotata,din punct de vedere al partiei si a conditiilor.In final vreau sa va sa spun ca am fost pt. prima data la Moeciu,dar nu-mi pare rau deoarece am avut parte de cazare in conditii F.B.,de vreme mai mult decat O.K. si ca priveliste,de multe Opel-uri.SFAT:NU OCOLITI MOECIU!!!
  • Cretzu_00

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salutare,

Marti vreau sa plec intr-o excursie, si vreau sa vad cat mai multe ob.turistice din Moldova si o mica parte din Bucovina. Traseul pe care l-am gandit ar fi urmatorul: Pitesti-Brasov-Bacau-Piatra Neamt-Vatra Dornei-Suceava-Botosani-Iasi-si de aici cat mai repede spre Pitesti ca nu cred ca ne mai ajunge timpul. Am la dispozitie cam 7zile, in mare parte vreau sa stam cu cortul, asa ca daca stiti niste locuri de campare as fi recunoscator. As mai vrea sa imi recomandati in ce orase sa raman peste noapte, unde este mai frumos si cu multe ob. turistice?
Daca aveti voi un alt traseu va rog sa mi-l spuneti ca poate il schimb
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Daca ai timp si placere poti citi posturile mele si raspunsurile colegilor de forum de mai sus si iti poti face o idee destul de buna despre ce si cum cu obiectivele cele mai importante din Moldova si Bucovina . Mult succes in demersul tau !
Skip ads

  • Avram Mihaela

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Sal'tare la toata lumea.Frumoase drumuri si descrieri.La Moeciu vreau sa merg si eu.Acum de sarbatori vreau sa fac un tur de tara, dar la fel de mult m-ar incanta si numai un tur prin Moldova si Bucovina.Depinde de vreme.Voi descrie de acum inainte pe unde voi ajunge si ce voi vizita.
Toate bune.
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Revin inapoi, cum ar zice un cunoscut politician, cu ultima escapada facuta impreuna cu ai mei in frumoasa Romanie. Aceasta s-a desfasurat intre 05.02 si 07.02, la Zanoaga, Dambovita. A fost pentru prima data cand am fost in acea zona, dar nu-mi pare rau pentru ca a fost un sfarsit de saptamana foarte reusit. Detalii: am plecat pe 05.02. la ora 08.00, din capitala, pe un frig naprasnic de - 10 grade. Drumul pana la celebra localitate Glod a decurs fara probleme, dar de acolo au inceput si micile probleme, cauzate mai mult datorita ignorantei decat ghinionului. Am trecut prin Glod si am inceput urcusul catre Zanoaga, am lasat Sanatoriul pe dreapta si dupa aproximativ 1 km. nu am mai putut urca datorita zapezii, eu plecand ca o floricica din Bucuresti, adica fara lanturi, care erau mai mult decat necesare. Dupa ce ne-am "odihnit" mai bine de o ora pe marginea drumului, a venit si salvarea, care a constat in tractarea mea pe anumite portiuni de drum, mai exact pe cele cu panta. Pe aceasta cale vreau sa multumesc domnului Chitu de la Jandarmeria montana, dansul fiind cel care m-a ajutat indeaproape, bine- nteles cu ajutorul tehnicii din dotare. Intr-un final am ajuns la cabana Zanoaga,locatia aleasa de noi pentru aceasta mini vacanta, situata in aval de lacul si cabana Bolboci, la 1 km. Ne-am g(c)azat, fiind singuri in toata locatia. Doamna care se ocupa de aceasta locatie este foarte OK, Tuti se numeste, ne-a asigurat toate conditiile pentru petrcerea week-end-ului. Am dat o fuga pana la Bolboci ca sa ne destindem un pic. Asta a fost prima zi!Politicianul incepe cu VAN............................................................................................................................................................................... si se termina cu GHELION.
Nu stiu, dar cred ca am gresit putin terminatia, ajutati-ma voi. Eu il stiu de vangheli BOU. Voi?
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat

  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
In prima zi am uitat sa precizez ca m-am facut cu o pereche de lanturi de toata frumusetea, in valoare de 70 lei, adusa de cabanierul de la Bolboci, dupa ce doamna de la Zanoaga, l-a sunat si l-a rugat sa-mi cumpere si mie o pereche de lanturi, dansul fiind coborat in civilizatie. Acestea mi-au permis ca in a doua zi sa pot sa urc catre Padina. Ajuns pe platou am admirat peisajele si ne-am indreptat catre pestera Ialomitei, care bine-nteles ca era inchisa, ca doar era ora 11.00 si programul era intre 09.00- 17.00. Ca sa spun adevarul pana la capat, trebuia sa apelezi un nr. de telefon ca sa poti vizita pestera , dar mie nu mi-a convenit acest lucru "ca nu aveam minute". Coborand de acolo, am auzit cantari bisericesti. Ducandu-ne dupa sunete si urcand cateva , multe trepte, am ajuns la Schitul Pestera, care s-a infatisat in fata noastra plina de viata si de turisti. Dispun de un lac cu pastravi de toata frumusetea din care , dupa parerea mea, nimeni nu poate obtine vreun trofeu, deoarece, cat timp am stat acolo, domnul care pescuia, nu a prins nimic. Dupa ce m-am interesat de coditiile de cazare( 100 RON) camera, ne-am imbarcat si am purces catre hotelul Pestera si telefericul Pestera, care nu presta datorita vremii. Revenind la Zanoaga am incins un gratar pe cinste si asa s-a terminat si a doua zi. Pentru cine nu stie, Pestera, se afla pe partea opusa, dinspre Busteni, a Babelor si daca vreti liniste si natura adevarata de iarna, nu ezitati. Puteti sa experimentati , sper ca veti avea si succes, ceea ce eu numesc , SKI CAR- ul( vezi pozele). PONT: e o liniste si o zapada de uiti si de mama si de tata si celebra "celebra" Vale a Prahovei. Dar , ca exista si un dar , tot in aceasta zi a inceput sa si ninga. Ninsoare frate, nu gluma. Am dovezi!
Skip ads

  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Iata-ne ajunsi si in a treia zi de vacanta, care a debutat furtunos cu o masa calda, servita in cabana Zanoaga. Dupa servirea mesei , am purces la o plimbare de relaxare prin zapada impreuna cu cainele cabanei , Sorrel, care este un nebun de caine. Ne-am plimbat , am jucat o carte si a venit si anuntul doamnei Tuti ,, daca nu plecati pana la 14.00, aici ramaneti, pentru ca plugurile nu mai urca catre Pestera, deoarece sunt probleme in tot judetul Dambovita si plugurile se vor duce in alte parti". Asta se intampla pe la 12.30. Am bagat mare , am strans bagajele si am luat-o catre casa. Pentru cine nu stie, 07.02. 2010 a fost o zi tare pacatoasa pentru toti cei care se aflau pe drumurile patriei, implicit si pentru mine, care este si de la Targoviste am patimit tare mult pe Dj 711. Am intampinat multe probleme datorate caderilor masive de zapada si de asemenea, valurilor de zapada , formate mai ales pe portiunile de drum prin camp deschis. Am fost oprit de cateva echipaje de politie, care m-au intrebat incotro merg. Mergand spre Bucuresti nu am intampinat nicio restrictie, drumul fiind accesibil, cel putin in momentul trecerii noastre pe acolo. Una peste alta, pana am ajuns in Buftea, am patimit tare mult cu drumul. Iar, din nou, spun ca aceasta mini vacanta a fost plina cu de toate , de la plecare pana la sosire, nu stiu daca sa ma cosider norocos sau ghinionist. Spuneti-mi voi? Multumesc.
P.S. Acesta a fost aventura nostra din vacanta de iarna a copiilor.
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat

  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Cu ajutorul acestor posturi pot sã-mi aduc și eu aminte pe unde am fost și cum am petrecut. De aceea cu permisiunea voastrã sau nu , continuu poveștile mele de vacanțã, în speranța cã unii dintre voi vor lua în calcul și frumoasa noastrã țarã în planurile lor de vacanțã. De data aceasta am plecat în vacanțã fãrã anexe, respectiv copii, care în acea perioadã se aflau undeva(2 Mai) pe malul mãrii. A fost o vacanțã bine venitã, deoarece o bunã bucatã de timp înaintea acesteia am muncit, cu drag și spor pentru al nostru viitor, la construirea unui balcon la apartamentul situat la parterul unui bloc din București. Acest proiect a fost epuizant din toate punctele de vedere și de aceea am simțit nevoia unei destinderi. Vacanța propru-zisã s-a desfãșurat între 21.08- 29.08.2010 și dacã aveți curiozitatea a început într-o sâmbãtã. Dupã pregãtirea de drum fãcutã în seara de vineri, dupã plecarea ultimului meseriaș, în dimineața zilei de sâmbãtã ne-am așezat la drum conform principiului "Cãlãtorului îi șade bine cu drumul". A fost o frumoasã zi de august, care s-a desfãșurat astfel: plecarea a avut loc la 05.00, de undeva din Militari. Ne-am îndreptat cu vitezã maximã, dar regulamentarã, spre Sibiu. ÃŽn jur, vã rog sã observați cã sunt despãrțite, de ora 09.00 am ajuns în Cisnãdioara, cu trecere prin Cisnãdie, unde au niște covrigi foarte buni. Am vizitat cetatea medievalã din localitate, ocazie cu care m-am simțit cu adevãrat important, datoritã faptului cã doamna responsabilã cu biletele, dupã achitarea acestora, mi-a înmînat cheile acesteia, fiind, de fapt, primii vizitatori din acea zi.
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Dupã ce am vizitat cetatea medievalã am plecat cãtre Sibiu, puteam, pentru cunoscãtori, sã facem stânga cãtre Pãltiniș, dar ce sã faci vara la Pãltiniș, așa cã am fãcut dreapta cãtre Sibiu și ne-am oprit la Parcul Natural Dumbrava unde am petrecut clipe minunate , nu neapãrat datoritã peisajului, ci datoritã faptului cã, august fiind, dupã Postul Sfintei Mãrii, erau o grãmadã de nunți. Cred cã asta este o fițã sau un obicei, cum se zice mai nou, deoarece cred cã erau cel puțin cinci nunți în același moment. Și stiți cum e cu frica mireselor una de alta, sã nu vadã una dintre ele ce rochie are alta cã nu-i merge bine în cãsnicie.Nu am poze cu vreuna din mirese, dar sã știți cã am fost acolo.
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Dupã acest memento optico-artistic, ne-am îndreptat cãtre prima noastrã țintã din acea zi, respectiv MUZEUL BRUKENTHAL, pe care l-am vizitat cap-coadã. E cam greu cu pozele de acolo, deorece nu s-a putut. Singura pozã pe care am putut-o face este aceasta, cu scuzele de rigoare: .Dupã ce am vizitat Muzeul ne-am îndreptat cãtre Ocna Sibiului, unde am petrecut și prima noapte(a doua și a treia) a mini-concediului nostru. Locație pe care am mai vizitat-o și cu un an înainte și care ne-a plãcut foarte mult, din toate punctele de vedere. Pentru noi, ca și cortiști, prețurile au fost foarte bune, deoarece, în cotizație, a intrat și cazarea și bãlãceala. Rentabil din punctul nostru de vedere.
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Dupã aceastã pauzã bine meritatã, am purces la drum cãtre urmãtoarea locație a vacanței noastre, Geoagiu Bãi. But sau bãi, nouã nu ni s-a pãrut a fi o locație unde puteam înnopta, de aceea am decis sã ne continuãm drumul, care practic nu a fost o continuare, ci mai de grabã o întoarcere. Am parcurs drumul Sibiu- Orãștie- Geoagiu Bãi- Orãștie și am fãcut dreapta cãtre Hațeg. Am parcurs un drum foarte bun pânã la Hațeg. Dupã Hațeg ne-am îndreptat pe drumul principal cãtre Caranșebeș, iar dupã aproximativ 10 km. de mers cãtre Caranșebeș, ne-am lãsat în stânga cãtre localitatea Râu de Mori. De aici a început aventura în Munții Retezat. Și așa cum am vãzut la Muzeu nu puteam sã nu pictez și eu o lucrare , chiar dacã este plagiat și anume "Țãrani odihnindu-se"
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Dupã acest moment artistic, voi trece la lucruri serioase, respectiv la desfãșurarea în continuare a vacanței noastre. Dupã ce ne-am odihnit douã zile am purces la drum cãtre culmile cele înalte ale masivului Retezat, respectiv Lacul Bucura, aflat la o altitudine de 2050 m.Dar, cã existã și un dar, când am ajuns în Poiana Pelegii, am gãsit urmãtorul anunț: și rãspunsul acesta, cel puțin așa am înțeles eu. Nu știu ce credeți voi, dar în acest caz, eu nu cred cã nici Guvernul, nici Președenția, nici F.M.I.- ul, nici mama lu' proces verbal nu este de vinã ci numai și numai oameni care au trecut prin acele locuri, pe care dacã îi întrebi, nici usturoi n-au mâncat nici gura nu le miroase.Poate voi gãsi și Gicã Contra, cum cã în momentul în care intri în aceastã zonã care este protejatã și plãtești și o taxã de acces, ar trebui ca cei care încaseazã aceastã taxã sã se ocupe de acest aspect, dar, din nou dar......, omul sfințește locul. Consider cã cei care au aruncat gunoaie acolo puteau sã bage acele gunoaie în portbagaj și dupã parcurgerea a aprox. 20 km. sã le arunce sau le lase lângã bariera de acces în Parcul Național Retezat.. Bine, cã nici cu cei care încaseazã taxa nu mi-e rușine, deoarece, dacã aceștia ar controla și ar urmãri procesul de afluire/ defluire al turiștilor, ar putea lua mãsurile necesare pentru preîntîmpinarea acestor neajunsuri. Nu e nevoie de cât de o amãrâtã de remorcã. Dar cine știe, poate aceste mormane de gunoaie fac parte din patrimoniul țãrii și nu trebuie mutate de acolo. Tot ce am spus pânã acum a fost un punct de vedere personal, dar opțiunea multora dintre semenii noștrii s-a vãzut din modul în care aceștia s-au plasat de o parte sau de alta a anunțului afișat. Revenind la vacanța mea, așa cum am spus și mai sus, am continuat prin ascensiunea cãtre Lacul Bucura. Dupã aprox. 1h 1/2 de urcuș am ajuns la Lac, care ni s-a înfãțișat încojurat de corturi și cu o limpezime mirificã.
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat

Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR