Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Fireking

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Intetntionez sa-mi cumpar un Opel Astra in valoare de 17.000 euro. As dori sa aflu parerea voastra legat de modalitatea de a o cumparata. Rate sau Leasing?

Multumesc furmos
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sistemul cu rate e mai dificil de accesat si posibil si mai costisitor. Are insa avantajul ca masina este a ta din momentul cumpararii.
Leasingul este mai facil dar are dezavantajul ca masina este a finantatorului iar acesta iti refactureaza, adaugand comisioane dar mai ales tva la cheltuielile cu taxe si/sau asigurari inclusiv la amenzile platite de proprietar. Un alt dezavantaj este acela ca toate amenzile comunicate firmei de leasing nu pot fi contestate pentru ca nu ti le comunica in asa fel incat sa te incadrezi in termenul de 15 zile.
  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Un avantaj ar fi ca masinile in leasing sunt asigurate full casco,nu stiu insa cele in rate.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Mda, masinile in leasing sunt asigurate Casco pt. ca te obliga firma de leasing, nu mai spun ca unii impun anumite firme de asigurari de la care mai sifoneaza si ei niste bani a.i. tu platesti prime de asigurari monstruoase. Masina luata in rate ti-o asiguri unde vrei tu si in ce conditii vrei tu, dupa o tocmeala la sange cu firma de asigurari (sau cu brokerul) pt. ca nu trebuie sa fi oaie ascultatoare si sa inghiti ce ti se serveste din prima...
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daca lasi leasingul uitarii (care se preteaza unor persoane juridice) si sistemul ratelor se despica in doua ramuri:
1. Credit de nevoi personale (cu/fara ipoteca);
2. Credit Auto.
Prima varianta este convenabila FARA ipoteca pentru ca esti proprietarul autovehiculului si esti unicul factor decizional, altfel varianta cu ipoteca imobiliara este FOARTE costisitoare.
Cea de-a doua varianta este asemanatoare leasingului, dar esti TU factorul decizional in sensul ca poti alege:
a. service-ul agreat de producatorul autoturismului si in general sunt dealer-ii (costuri mari);
b. poti alege din cativa asiguratori firma pentru casco(care este obligatoriu pe durata contractului cu finantatorul) si pentru rca;
c. poti contesta procesele verbale de constatare a contraventiilor;
si cam atat.
In caz de dauna totala Finantatorul este factorul decizional!
Reflecteaza bine asupra aspectelor! Spor la achizitie!
  • roxanica_gtc

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Fii foarte atent cu leasingul...daca nu ai venituri constante sau te agati la rate f mari ca valoare.
Tot ce pot sa zic e ca fostului 'proprietar' al GTC-ului meu i-au luat-o inapoi cand nu a mai reusit sa plateasca.
Si apoi au falsificat actele si anume, un intermediar (samsar) a achitat in locul realului 'proprietar' societatii de leasing si a luat el masina(gtc-ul meu si inca cateva are caror utilizatori erau in incidenta de plata )!
Zic 'proprietar' intre ghilimele ptr ca pana nu ai leasingul achitat, firma de leasing este propritarul masinii!
Deci MARE grija!
  • allynutza

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Nevoi personale fara ipoteca(in cazul in care veniturile iti permit un astfel de credit)......cel mai bun.... masina este a ta . Ai drepturi totale asupra ei.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu am citit eu bine, INDRAZNESTE cineva sa-ti ceara casa ipoteca pentru masina Question Si exista persoane suficient de naive ca sa accepte Question
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
salut....
1. leasingul fata de credit este mult mai scump
2. leasingul desi este mai scump este mai usor de accesat
3. la leasing esti obligat la casco !
4. cred ca la leasing mai apar si alte taxe etc (nu stiu exact care sunt)


eu as opta spre rate
  • edv_ro

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am luat doua masini, pana acum, prin Credit Auto. Nu recomand leasing-ul pentru persoane fizice, datorita motivelor deja prezentate mai sus.

Prin Credit Auto ai mai multe avantaje fata de Creditul de Nevoi personale:

- o dobanda mai buna, implicit o rata mai mica in cazul creditului auto (creditul de nevoi personale are dobanda semnificativ mai mare).
- desi asigurarea CASCO este obligatorie, procentul sau cota politei de asigurare este mai mic(a), fiind parte din 'intelegerea' finantator (banca) - asigurator. Daca iei credit de nevoi personale si mergi sa-ti faci CASCO, cele mai multe companii de asigurare au procente mai mari. Bine, poti alege sa nu faci deloc CASCO, dar riscul este in propriul buzunar....
- un ultim aspect al politei CASCO atasata unui credit auto este ca acea cota de asigurare este valabila pe toata durata creditului. Prin urmare, in caz de eveniment nu mai exista problema maririi valorii politei la reinnoirea pentru urmatorul an.

Cele mai multe banci iti ofera un portofoliu de asiguratori, nu se impune unul anume. Alegerea apartine celui care solicita un credit. Atentie insa la creditele auto oferite de IFN-uri afiliate unor nume sonore in domeniul bancar. Nu reprezinta banca in sine.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR