Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • denistm

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1999 Z21B3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Detin un Opel Vectra B,an 2000,motor 2.0 TDI,si numai imi trage cum trebuie.Inainte cand acceleram ma baga in scaun acum numai...am fost la Reprezentanta au spus ca sunt ceva senzori.I-am schimbat dar aceeasi problema.M-am gandit sa dau jos turbina si EGR sa le curat si sa le duc la centrifuga...aceeasi problema a avut un prieten la passat.si asa a rezolvat...astept parerile voastre
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
erori ai? s-a aprins becul in bord?
ai incercat fara debitmetru? scoate putin mufa din debitmetru si fa o tura fara el, si zi daca e la fel...
Normal aia de la reprezentanta ar trebui sa fie in stare sa-ti testeze tot la motor pe baza tis-ulu, primul sfat, nu te mai du la ei Razz daca nu-s in stare sa-ti zica ce are...
turbina nu prea ai de ce, doar sa nu fie westgate-ul, iar egr-ul daca stii care e, da-l jos si uita-te la el. la tine mai pot fi si electrovalvele de vacum, sau cablurile de vacum, sau tubulatura de pe admisie...
  • gogoasa3

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2009

  • Mesaj Privat
sa mai verifici si debitmetrul( un senzor care masoara cantitatea de aer), e pe furtunul care vine de la filtrul de aer inspre motor. Am patit si eu la un astra g.
  • fiderzen

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2009

  • Mesaj Privat
eu am patit sa nu mai lucreze electrovalva care actioneaza turbina, este cea de sus de langa oala de pe partea pasagerului. La fel se manifesta, nu mai tragea, practic mergeam fara turbo. Am inlocuit electrovalva si masina a prins iar viata Very Happy.
  • mavster

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2009

  • Mesaj Privat
asa ceva am patiti si eu de 2 ori...o data a fost din cauza senzorului de la egr, era infundat, l-am curatat si a prins din nou viata, iar a 2-a oara erau furtunasele acelea care duc in supapele alea 2 (nu stiu cum sa le numesc), insa unul din ele era fisurat
dupa schimbarea lui masina si-a revenit
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR