Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Va salut !Dupa ce am recondiotionat turbina...n-am mai tinut contul la consumul pe care masina mea il are, mentionez ca am un astra g 17dti din 2000. Astazi am vrut sa vad unde ma incadrez,am mers pana s-a aprins becul, m-am oprit i-am turnat 5L si am mers...am ramas masca cand am vazut ca am parcurs doar 50km si iar s-a aprins bec-ul. M-am uitat la electrovalva nu curge,m-am uitat la ulei nu miroase a motorina:| ! Ce sfaturi imi puteti oferii? Va salut, cu respect Adrian !
Skip ads

  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Nu prea este relevant cum ai facut tu consumul .
Fa un consum de la plin la plin si atunci vezi cunsumul real
  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Saptamana viitoare vreau sa il fac si asa...am 35L pe balcon....dar numai dau restu sa bag din pompa,ca de..e weekend !Smile o sa incerc sa ii pun pana curge jos...merg 100km si bag iar sa vad atunci !Neutral M-am speriat:|
  • alx78

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
unde ai reconditionat turbina? stii ca la y17dt nu prea iese reconditionatul?
Skip ads

  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
La BV,cam suera:| am sa o trimit din nou la verificat...momentan am un furtun de dacie...si sper sa nu fie prins bine sau sa fie fisurat...sa scap de fluerat...daca nu...O trimit iar la BV !
  • alx78

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
cat te-a costat? pt ca la BV, turbo center(parca) era 1600 una noua.
P.S. Daca gresesc sa ma corecteze cineva care este mai in tema.
  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
1300ron Smile Masina trage foarte bine, nici nu se compara cu cea "veche"...dar ma supara sueratu asta pana in 2000rmp.
  • alx78

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
em f. posibil ca suieratul sa fie din cauza ca iti atinge paletii la turbina. de aceaa it spun ca nu prea iese cu reconditionatul. Ori SH ori noua.... pt binele tau financiar sper sa ne inselam toti... In legatura cu consumul, daca ai mers doar in localitate, mai ai dat drumul si la AC, e posibil sa ai un 8%
Skip ads

  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu,in oras am mers,AC-ul nu merge ca nu am freon,zilele astea il incarc. Niciodata n-am avut consum mai mare de 7 dar maxim maxim si asta iarna...! Garantie am 6 luni, cand voi face 4 luni o voi trimite iar sa vad care e treaba...Neutral. Am sa incerc cand i-au salariul sa fac plinul...sa merg 100km si sa trag intr-un peco sa alimentez sa vad atunci...ca asa cu bec-ul rosu...ma gandeam ca oricum sorbul este mai ridicat,am vazut asta cand am spalat rezervorul !
  • alx78

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
ok, mai vb atunci. pana atunci, multi km fara probleme. stima, alx78
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
cel mai bine e sa te duci la un peco. sa faci plinu. vezi ca la capu pompei au o siguranta care poate bloca pompa pana se face plinu. altfel, fa plinul pana vezi ca face capul pompei click prima oara si opreste putin motorina. atunci se considera plinu. apoi fa niste kilometri, vreo 100, si intoarcete la aceasi pompa si fa din nou plinul pana iti face iar click. si vezi ce si cum.
in general daca mai pui dupa primul click risti sa nu pui la fel, si sa pui mai mult. iar pompele pot diferi la debit sau la cata spuma face motorina cand o torni si sa-ti declanseze mai devrem/tarziu.
nu are sens sa pui pana da pe afara, motorina e cam scumpa si e pacat de ea...
  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Stiu care e treaba cu siguranta,lucrez la o statie !Smile sper bucuria mea, dar momentan nu am bani sa i-au 60 L. Dar sincer m-am speriat...si d-aia vreau s-o fac cat mai repede !Neutral
Skip ads

  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
scuze, nu eram sigur Smile. nu am vrut sa te jignesc sau ceva, dar sunt unii care nu stiu de folosirea ei, si tare mi-ar parea rau sa o dai pe jos Razz.
dar fum scoate, merge motorul urat, caci e ciudat sa manance mai multa motorina decat trebuie, sa mearga motorul la fel si sa nu faci fum Smile
  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
scorpio18 a scris:scuze, nu eram sigur . nu am vrut sa te jignesc sau ceva, dar sunt unii care nu stiu de folosirea ei, si tare mi-ar parea rau sa o dai pe jos Razz.
dar fum scoate, merge motorul urat, caci e ciudat sa manance mai multa motorina decat trebuie, sa mearga motorul la fel si sa nu faci fum Smile



Stai linistit ca nu m-ai jignit cu nimic, masina are deja 210k ,11 ani...si oare cat sa ma fi dus turbina? Nu o luase pe ulei motorul...arunca ulei in admisie,fum nu scotea mai deloc,doar din cand in cand foarte rar...si am vrut sa previn lucrul asta ! Acum nici gram de fum nu scoate,chiar si la 4500rpm , de mers sub 2300rmp nu o las...merg cat mai turat stiind ca lucrul asta nu ar influenta consumul,doar dupa 3000rmp ! Cum am zis si mai sus,am sa ii fac plinul si dupa 100km am sa-i fac iar plinul pana curge jos...stiind ca, cand am spalat rezervorul sorbul se afla mai sus fata de "vaile" din el ! Motorul toarce normal,nu simt vreo diferenta. Si de motorina nu ma plang atat timp cat ma pot descurca. Salut, cu respect Adrian !
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR