Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • SinChris

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Calibra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Buna ,, as avea o intrebare la un opel vectra a cu motor c20ne ( benzina 2000) din anul 1989 jugul motor difera de la unul mai nou din 93 aceeasi motorizare la dimensiuni ?
Skip ads

  • profes0rul

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1990 1.6i + GPL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2008

  • Mesaj Privat
da
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
la lamureste-ne de ce da?

eu zic ca nu.acelasi motor acelasi jug. ba chiar as spune ca si la motor mai mic tot acelasi jug e.
  • profes0rul

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1990 1.6i + GPL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am raspuns laconic si din pacate nu m-am facut inteles corect. Userul "SinChris" poate sa isi faca linistit lucrarea de transplat C20NE din 1993 pe Vectra A din 1989.
Raspunsul meu insemna doar ca poate intampina probleme. Surmontabile. Cauzate in special de prinderi ( subiect la care RAR este extrem de sensibil ). In 1989 cand a fost produsa masina nimeni nu putea prezice in viitor pana in 1996 cand s-a constatat ca C20NE a primit nu mai putin de parca 4 tipuri de transmisii. Numai vazand si facand se poate raspunde corect la intrebarea userului "SinChris". Raspunsul trebuia interpretat " da, pot fi probleme" si nu luat ca atare. Este insa de admirat si de apreciat tenacitatea "SinChris" de a nu renunta la Vectra sa de 23 de ani.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
hai sa raspund eu stric la obiect.
cadrul motor e acelasi la toate vectra. tampoanele, prinderile sunt identice. vorbesc de benzinare. la diesel nu stiu.
deci merge cadrul motor de la o vectra din 89 la una din 90,91,92,93,94,95. si invers.daca e de pe aceiasi motorizare cu atat mai bine. c20ne a avut cutii f16 si din 93 f18. ambele in mai multe variante.cr,wr.
  • profes0rul

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1990 1.6i + GPL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Bine ca asupra faptului ca au fost 4 transmisii suntem de acord. Asupra afirmatiei "cadrul motor este acelasi la toate Vectra - benzina" raman circumspect. Un simplu search google "C20NE variations" prezinta si sumedenie de alte situatii. Am revenit asupra raspunsului initial doar ca sa nu descurajez Userul "SinChris". Nu vreau sa intru in in replici contradictorii cu nimeni. In acest topic nu mai postez.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR