Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • kalewensen

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am o problema la al meu opel vectra b din 1996,1.6,etc,(nush sa mai zic ca nu ma pricep)..
Masina merge foarte bine,consuma putin,se infinge cand bagi piciorul in pedala mai tare(am prins cu ea 180:D,deci zic eu ca merge bine tinand cont si de varsta ei)....Insa,se aude un TRANCANIT suparator din partea dreapta bordului,iar eu,tanar fiind,am crezut ca e din cauza telescoapelor....Le-am schimbat impreuna cu arcurile ca unul era pocnit,insa trancanitul nu a disparut...Totusi acum cu telescoapele noi,masina se simte mult mai bine insa cand e un drum pietruit sau unul cu gropi,masina trancane,si stiu sigur ca e din cauza bordului....zic asta pentru ca daca tin de el nu se mai aude nimic...Asa ca,va rog sa-mi spuneti parerile voastre privind rezolvarea problemei mele si sa-mi spuneti daca este costisitor sau nu...ca sa stiu daca se merita sau nu.
Multumesc si astept parerile voastre!
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Tinere....cel mai indicat lucru este o constatare la service! Posibil sa fie bieleta antiruliu sau flansele superioare ale telescoapelor! Dar mai pot fi bucse, pivoti....deci nu putem spune concret de ce troncane...
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Da o cautare pe forum si gasesti in detaliu discutie pe tema asta .inceraca " cum sa scapam de greierasii din bord " sau ceva de genul asta , e un tutorial care te scoate din necaz . Cu respect !
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
eu am avut un trancanit asemanator la un ford, erau capetele de bara, si bucsele, foarte foarte uzate, insa nici bieletele, mi s-a spus din service ca nu mai tineau cateva zile Very Happy erau foarte uzate, datorita drumului.
in concluzie, mergi la un service, si iti vor spune acolo tot. ne dam cu parerea 80% degeaba...pentru ca nu stim cum suna ''troncanitul'' masinii tale Wink
Mult succes!
Skip ads

  • nicu_opel

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2011

  • Mesaj Privat
daca trancanitul e doar pe partea dreapta si daca nu e de la flansa telescopului uite-te si la tamponul motor care e prins de oala telescopului de pe dreapta, e un tampon care ara ca un 8 si are o bucsa ovala intr-0 parte care cu timpul de rupe.
  • kalewensen

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2011

  • Mesaj Privat
MUltumesc de pareri si o sa tin cont si de ele insa eu voiam sa stiu daca este costisitor de desfacut bordul ca am vb cu ala de mi-a schimbat telescoapele si spunea ca nu am probleme cu bucsele sau cu orice ar mai fi pe la roti si ca e din cauza bordului.L-am intrebat pe el insa nu stie sa umble la bord si ca nu stie cat ar costa...am deschis subiectul poate poate stie cineva...
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
flansele nu trancane, scot un sunet ca si cum s-ar freca fier pe fier, in orice caz nu este trancanit
  • danielddd

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Nu desfa nimic aiurea.Airbagul se aude.La multe vectre am intalnit chestia asta,si la vw vento,golf3,la fel.A spus clar omu ca daca tine de bord nu se mai aude.Ce treaba sa aiba capetele de bara,bieletele,ca doar nu le tine pe alea cu mana.Si la mine se audecand merg pe drum de tara,am cascat ochii si e airbagul,la trepidatii atinge `sertarasul-carcasa lui,in peretii bordului.
  • kalewensen

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2011

  • Mesaj Privat
da....inteleg
dar ce pot sa-i fac sa nu se mai auda ca e foarte stresant...?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR