Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • scosmyn

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salut. De curând am schimbat simeringurile de la distribuție crezand ca numai pe acolo imi da ulei insa surpriza ca tot imi da dar mai puțin. Am ridicat-o pe elevator la același mecanic, ne am uitat bine pe sub ea si scurgerea pare sa vina din zona compresorului, un coleg mi a spus sa dau tabla aia de aluminiu jos ca e un senzor de presiune ulei care cel mai probabil el e vinovat. Am încercat sa deafsc șuruburile alea dar unul sa rupt direct, celalalt a ieșit foarte greu si a mai rãmas unul care e blocat, probabil o sa l tai si sa mi dea alt filet. Am gãsit discuția /tutorialul asta aici https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=11467
Dar face referire la alte motorizãri, voi ati mai avut problema asta cu senzorul asta? Scrie prin unele comentarii ca e o problema comuna dar pe z16xep de le astra h n am vãzut deși am cautat mult și bine..
Edit: si inca ceva, ala încercuit din poza ce e?

MODEL: Astra 2005
MOTOR: Z16XEP
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,483
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Calitatea senzorului de presiune ulei nu are legãturã cu motorizarea. De aceea consider cã și la z16 pot fi îmbãtrânite materialele și pierde ulei prin senzor,, așadar poți face ce scrie în link-ul de la agila.
Succes!
P. S. În foto observ un cap de șurub pentru cheie torx, deci nu cred cã este vreo problema dacã desfaci...
  • scosmyn

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Unde este capul de surub am înțeles ca trebuia sa fie tot senzor presiune ulei, unul pe chiulasa si unul pe blocul motor, asta de pe chiulasa fiind mai pãcãtos (probabil se pierdea ulei si i s a dus si filetul, fostul proprietar a decis sa astupe gaura). Asta am aflat dupã ce am postat aici..
Iti mulțumesc pentru rãspuns Smile. M ai aștept rãspunsuri despre presupusele pierderi de ulei de la al 2 lea senzor de pe blocul motor, de la cei care au mai avut problema asta.
  • scosmyn

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Imi da pe la senzorul de presiune ulei de pe blocul motor (cel de deasupra compresorului) am reușit sa l gasesc într-un final, fostul proprietar l a acoperit cu un fel de scoci cu ceva aluminiu ca sa nu se vada ca da ulei pe acolo si d aia nu l gaseam.
Acum întrebarea e pe unde naiba se schimba ca pe sus n ai loc deloc, n am reușit sa i scot nici mufa la cat de incomod e. O merge sa o ridic pe cric si sa l schimb pe dedesubt?
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,483
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
O variantã ar fi sã scoți cureaua de accesorii, sã desfaci șuruburile compresorului care va atârna apoi și așa faci un pic de loc. Schimbi senzorul și montezi la loc.
  • scosmyn

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Am fost la mecanic pana la urma, mi a schimbat pe sus dar la slãbit pe jos. Nu ma bag sa desfac unde n am habar, o sa i dau cu spray de frane sa vad daca mai am vreo scurgere.
Caz rezolvat, om caz de ceva revin cu reply.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR