Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • maryush

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
sall .am intalnit o problema la masina parintilor si as vrea un sfat;luminile din bord nu se mai aprind cele de la km si turometru,in rest cel de la ulei,baterie,faza etc merg:am verificat siguranta si nu i arsa deci nu pot fi arse decat becurile,dar sa se arda amandoua in acelasi timp? ar mai fi alta cauza sau de vina sunt doar becurile?si tot de cand s a stins lumina din bord nu m ai functioneaza proiectoarele si ceata spate si nu se aprinde nici becul martor pt acestea.,ms mult masina e vectra b 2001
  • inercloyster

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
maryush a scris:sall .am intalnit o problema la masina parintilor si as vrea un sfat;luminile din bord nu se mai aprind cele de la km si turometru,in rest cel de la ulei,baterie,faza etc merg:am verificat siguranta si nu i arsa deci nu pot fi arse decat becurile,dar sa se arda amandoua in acelasi timp? ar mai fi alta cauza sau de vina sunt doar becurile?si tot de cand s a stins lumina din bord nu m ai functioneaza proiectoarele si ceata spate si nu se aprinde nici becul martor pt acestea.,ms mult masina e vectra b 2001


Nu cred ca are vre-o legatura iluminarea bordului cu proiectoarele dar poti incerca sa verifici blocul de lumini si eventual desfa bordul si inlocuieste becurile !
  • RedoX

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut! Ce ai mai facut de atunci?
Sau poate altcineva are vreo idee.
Si la mine nu se mai aprind becurile de iluminare a bordului. Initial nu mi-am facut probleme crezand ca este vorba de o siguranta arsa. Cand am avut timp sa ma uit, am constatat ca toate sigurantele erau bune. Atunci am inceput sa inspectez mai atent si am constatat ca neaprinderea iluminarii instrumentelor era numai o parte a simptomelor. Odata cu asta au mai aparut si urmatoarele simptome: - priectoarele de ceata si becurile de ceata de pe spate nu se mai aprind (nici nu aud vre-un click de releu), - la aprinderea luminilor de pozitie, iluminatul TID nu scade (nu face dimm), - la scoaterea cheii din contact cu luminile aprinse nu mai suna avertizorul (dar la deschiderea portierei cu cheia in contact si motorul oprit, suna).
Toate astea ma duc cu gandul ca ceva nu sesizeaza ca am aprins luminile (caci doar atunci se aprinde si iluminatul instrumentelor, doar atunci poti aprinde luminile de ceata, doar atunci TID face dimm si doar atunci esti avertizat cand vrei sa parasesti autovehicolul cu luminile aprinse). Am schemele din manualul lui H.R.Etzold si mai stiu si sa le citesc dar, din pacate, nu sunt complete. Nu am gasit partea cu butoanele de aprindere a luminilor de ceata de exemplu. Sunt prezentate circuitele respective doar de la sigurante incolo (ceea ce este corect) si doar de la iesirea din Multitimer. Dar Multitimerul cu conexiunile sale nu este prezentat. Si de acolo vine comanda releelor.
Menționez ca este vorba de o Vectra B din 2001 cu motor Z16XE.
Daca stiti un alt topic pe tema asta va rog sa ma dirijati acolo. Eu am cautat si aici a fost singurul loc unde am gasit ceva asemanator cu problema mea.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR