Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • fristei

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Salutare.
Sunt curios daca a incercat cineva sa schimbe pozitia rotitelor de la comenzile de pe volan. Practic vreau sa le rotesc 180grade ca sa fie cu partea uzata in spate.
A incercat cineva? Aveti idee?
Multzam !
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
fristei a scris:Salutare.
Sunt curios daca a incercat cineva sa schimbe pozitia rotitelor de la comenzile de pe volan. Practic vreau sa le rotesc 180grade ca sa fie cu partea uzata in spate.
A incercat cineva? Aveti idee?
Multzam !

Nu poti face ceea ce te-ai gandit ! Comenzile NU SUNT rotunde, ci un semicerc, uzarea lor duce la schimbare !

CristianTM.
  • fristei

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Am inteleees Smile .. si gasesc undeva doar rotitele de cumparat?
Si cum se dau jos capacele alea gri?
  • laur69

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2007

  • Mesaj Privat
fristei a scris:Am inteleees Smile .. si gasesc undeva doar rotitele de cumparat?
Si cum se dau jos capacele alea gri?


Uite aici le gasesti si opc _ http://www.okazii.ro/catalo...-si-zafira-b.html
Skip ads

  • mihcos

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
salutare.

la un opel vectra c, care nu are aceste comenzi pe volan, se pot pune? daca da, in afara de acele "rotite" ce trebuie achizitionat / verificat inainte de a ma apuca de acest lucru.

merci!
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
In primul rand trebuie sa ai aparatul care poate si va fi actionat de catre acele butoane.
Apoi trebuie sa verifici daca ai cablajul tras pana in volan
  • mihcos

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
salutare si ms de raspuns.

cablajul nu stiu cum sa il verific, ma duc la cineva autorizat sa faca asta, sa zicem sa voi rezolva aceasta problema. presupunand ca nu exista, trebuie calbaj special sau poate fi facut unul? mentionez ca lucrez intr-o firma care face parte de electroncia, deci nu ar fi - teoretic - probleme sa ii rog pe colegi sa imi faca un asemenea cablaj.

partea cu aparatul.. ce inseamna? pur si simplu e vorba de cd-player-ul original al masinii, credeam ca are aceasta pozibilitate de a i se adauga comenzi pe volan. trebuie sa mai existe ceva in plus, o extensie a acetui player?

ps: sunt cam noob in materie de tehnica, deci incercati sa imi raspundeti ca la un incepator in acest domeniu.
  • Omega

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Prin spatele volanului fiecare dintre comenzi si bucata mare de plastic de pe spita de jos sunt prinse cu cate un surub torx t-15. Am incercat aceeasi chestie si la demontare am stricat un buton. Butoanele sunt prinse doar intr-un piciorus din plastic foarte prost (sau putred) cam de 1 mm grosime si 2 mm inaltime. FOARTE FRAGIL. I-am improvizat un opritor dintr-un varf de ac bagat la cald. Merge fara probleme acum, nici nu iese, se apasa la fel si sta ca in fabrica de iesit in afara. NU recomand demontarea comenzilor. In alta ordine de idei, cum a spus cineva mai sus, sunt aproape semicerc si nu merge nicio mutare a zonei deteriorarte de pe rotite.
Skip ads

  • Omega

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
mihcos a scris:salutare si ms de raspuns.

cablajul nu stiu cum sa il verific, ma duc la cineva autorizat sa faca asta, sa zicem sa voi rezolva aceasta problema. presupunand ca nu exista, trebuie calbaj special sau poate fi facut unul? mentionez ca lucrez intr-o firma care face parte de electroncia, deci nu ar fi - teoretic - probleme sa ii rog pe colegi sa imi faca un asemenea cablaj.

partea cu aparatul.. ce inseamna? pur si simplu e vorba de cd-player-ul original al masinii, credeam ca are aceasta pozibilitate de a i se adauga comenzi pe volan. trebuie sa mai existe ceva in plus, o extensie a acetui player?

ps: sunt cam noob in materie de tehnica, deci incercati sa imi raspundeti ca la un incepator in acest domeniu.


Cauta in sectiunea "Stiati ca la Vectra C" si vei gasi un post al unui coleg care trateaza problema "pregatirii" din fabrica a coloanei volanului cu cablaj pentru comenzi. Nu stiu in cazul in care nu ai optiunea daca sunt trase firele pana in volan. In cazul in care nu sunt vei avea nevoie de mufele de cuplare dintre comenzi si cablul respectiv pentru o functionare corespunzatoare. Nu recomand totusi o lucrare de acest gen fara acele mufe, deoarece volanul fiind piesa in miscare in cazul in care puneti firele pe direct la comenzi e posibil sa iasa destul de des din mufa.

Succes
  • ionut_virdol

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2013

  • Mesaj Privat
salut. se poate verifica foarte usor daca ai instalatia pt comenzi volan. demontezi cd playerul si se vede daca exista a treia mufa in bord[eu asa am facut]. astazi mi-a venit volanul cu comenzi si maine il montez. Am sa revin maine sa va spun ce am rezolvat
  • ionut_virdol

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2013

  • Mesaj Privat
azi am montat volanul cu comenzi dar nu merg. mai trebuie facut ceva? poate cineva sa ma ajute?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Mergi la o diagnoza. E posibil sa necesite activarea functiei pt. comenzi volan.
Skip ads

  • ionut_virdol

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2013

  • Mesaj Privat
gata, am rezolvat, nu trebuia decat activate comenzile, a durat decat 2 min
  • coup3z

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema cu comenzile pe volan la o Vectra C ( comenzi tiop scroll). Butoanele de pe stanga merg perfect, la fel si rotitele, in schimb butoanele up down (partea dreapta) raspund mai greu la comenzi, trebuie sa apas de 2-3 ori ca sa se intample ceva. S-o face un contact gresit acolo? Vi s-a mai intamplat asa ceva? Mersi
  • florin38

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2002 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2011

  • Mesaj Privat
poate ca ar trebui sa cureti un pic contactele
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR