Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • razvan.laurus

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Am intrentia de a achizitiona o masina pana in 2000 E. Cautand anunturi pe internet am gasit un Opel Vectra ce pare destul de interesant. Singura parte proasta care am sesizat-o vorbind cu vanzatorul e ca masina are 300 000 km.
Am deschis acest topic cu ideea de a cere sfaturi in legatura cu rezistenta acestor motoare.
Din ce m-am informat ele au motoare ISUZU cu distributie pe lant insa nu stiu cam care e media numarul de km pe care masinile ii duc.

Astept o parere in legatura cu acest lucru, si de ce nu alte oferte cu masini diesel pana in 2000E.
Skip ads

  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
In loc sa iti faci griji ca masina are 300 000km (daca ar fi reali, ar fi super...sunt putini pentru un diesel), fa-ti griji pentru faptul ca masina nu e inmatriculata in Romania.
  • razvan.laurus

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2011

  • Mesaj Privat
EL-GABRY a scris:In loc sa iti faci griji ca masina are 300 000km (daca ar fi reali, ar fi super...sunt putini pentru un diesel), fa-ti griji pentru faptul ca masina nu e inmatriculata in Romania.


Masina e inscris in franta pana in 05.2012. Oricum nu am de gand sa le platesc dictatorilor o taxa care e mai mare decat masina. Din cate m-am informat oamenii care au dat in judecata au castigat procesul iar banii i-au fost inapoiati + dobanda si cheltuieli de judecata. Eu am sa incerc sa cer inmatricularea fara platirea taxei in judecata.
  • Alex92

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
si tu crezi ca exista pegasusi si unicorni care zboara oridecateori apare un curcubeu?
Banii au fost inapoiati dar intr-un timp mai indelungat; procesele dureaza cateva luni bune. Pe langa asta, lucrurile sunt foarte neclare cu privire la taxa auto in acest moment.
Sunt destule hibe si la motorul asta stai linistit; cele mai cunoscute defecte (pentru Y20dth) sunt: caderea pompei si ruperea vibrochenului...
Parerea mea e sa mai astepti putin (daca mei e nevoie sa strangi bani) sa-ti iei una dupa 2000, saaau daca la fel cum te puteai lipsi de banii care ii dadeai pe inamtriculare (in jur de 3.000 de euro cu taxa asta neclara) poate te poti lipsi de ei de tot... si asa de 5000 E iti iei ceva destul de bun, si mult mai nou (cu o taxa simtitor mai mica - mai ales in cazul in care iei o benzinara - dar vad ca vrei doar diesel)
Skip ads

  • razvan.laurus

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Eu caut o masina diesel cu motor 1.9 sau 2.0 cu care sa pot merge si pe drum de tara si sa se poate gasi piese ieftine.
O masina mai noua as stica-o degeaba pe drumuri proaste. Bugetu e cam de 2000E si inmatricularea in Romania iese din discutie in aceste conditii. Doar una gata inmatriculata.
Astept recomandari !


Ultima modificare facuta de razvan.laurus la Dum 05 Jun, 2011 2:27 pm
  • cont-sters-60068

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2011

  • Mesaj Privat
mai bn iei iei o astra f pe benzina moroare foarte fiabil si intretinere ieftina sau daca vrei neaparat asta f 1.7 motor isuzu
  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
razvan nu sunt chiar asa sigur,dar din cate stiu eu daca vrei sa inmatriculezi masina in RO si ii dai in judecata pt taxa tu nu ai sa iti poti inmatricula masina pana la hotararea finala de la tribunal,si procesu dureaza cam un an(cel putin la mine asa e,de vreo 2-3 saptamanii a bagat avocatu dosaru la tribunal si mi-a zis ca undeva pe la anu prin februarie o sa fie prima "intalnire")deci tu dupa ce ti se termina cele 3 nr rosii nu ai sa mai poti circula cu masina.sper sa ma insel eu,dar din cate stiu cam asa e.
  • Milly

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2011

  • Mesaj Privat
ichimcornel a scris:razvan nu sunt chiar asa sigur,dar din cate stiu eu daca vrei sa inmatriculezi masina in RO si ii dai in judecata pt taxa tu nu ai sa iti poti inmatricula masina pana la hotararea finala de la tribunal,si procesu dureaza cam un an,deci tu dupa ce ti se termina cele 3 nr rosii nu ai sa mai poti circula cu masina.sper sa ma insel eu,dar din cate stiu cam asa e.


OFF:
Colegul mai sus spunea ca masina are numere valabile pana la 05.2012, deci daca procesul dureaza un an + 3 luni nr rosii cam are timp sa o inmatriculeze Smile


ON:
Din cate am vazut motoarele de 2000 diesel sunt destul de bune si fiabile. Am un prieten care are O astra G caravan din 98 2000 diesel cu aproape 400.000km si merge foarte bine. Motorul trage super si inafara de consumabile nu a schimbat nimic la masina, nici macar distributia!
Acum totul depinde de tine si trebuie sa vezi si cum se comporta masina, cat de ingrijita a fost etc...
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Eu doar am scris pe scurt motivul principal pentru care sa isi faca griji. Discutia este lunga, insa daca el vrea sa se lege la cap fara sa il doara...Sper ca nu ai nevoie de un fier in fata blocului.
La un buget de 2000euro pentru un diesel, nu ai prea multe variante. Eu as oscila intre un Astra F de 1.7 si un Golf 3 de 1.9. Sau si mai bine, as incerca sa mai strang ceva, macar de un Vectra B2 de 2.0 diesel.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR