Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • fullrespect

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Aiurea cã nu ajunge cablul pânã la senzorul de climã ..
Skip ads

  • djuac

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2011

  • Mesaj Privat
daca mai sunt interesati poate ne unin si comandam, deci cine are initiativa sa ma anunte si pe mine( nu ma descurc la comenzile de pe la chinezi)
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Mai bine comanda separata. S-ar putea sa te taxeze la vama cu tva la o valoare mai mare.
Nu e mare lucru, un cont bancar cu bani in el, lei sau valuta indiferent, visa/mastercard/paypal etc. Te loghezi, pui in carut, dai confirmare, apoi ar trebui sa te indrume la un site gen paypal securizat frumos, pui datele, si ai rezolvat. In 10 minute banii iti sunt trasi din cont si comanda e plasata. Se misca mai rapid chinezii pe internet decat se misca trezoreria cu bancile in romania (dureaza 2-3 zile la oradea)
  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu sunt unul dintre cei interesati si la fel ca tine, nu am comandat niciodata de prin strainatati.
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Eu mi-am comdat de vreo 10 ori. De fiecare data fie a venit acasa cu posta fie m-am dus la oficiul postal vamal. La valori mici nu se uita ce ai comandat dar daca deja ai 50-100 de euro se uita urat si daca iti mai pune si tva-ul nu ai rezolvat nimic. Asa cu valori mici ai sanse mari sa scapi netaxat
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Tot ce sare de 10 Euro se taxeaza cu TVA, ce sare de 150 TVA + vama.
Coletul daca e din China ajunge in 99% din cazuri la posta vamala, la ridicare trebuie sa te prezinti cu dovada de plata (extras de cont, print screen cu tranzactia PP, etc...)
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Eu mi-am cumparat camera de la chinezi, 100 de coconei, 20 scris pe ambalaj + casuta bifata cadou.
Am comandat si o lentila pentru alta camera 10 dolari la fel, a ajuns cu casuta cadou bifata.
Am comandat diverse (dublu adeziv 3M, scule telefon ca am zis ca poate ma apuc sa ii schimb ecranul intr-o buna zi, incarcator bricheta, interfata bluetooth) in valoare de 23 de dolari la fel...
La niciuna nu am platit nimic, nici vama nici tva
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Ai avut noroc.
Nu are importanta cat declara chinezu ca valoare pe pachet sau ca e cadou, de aia se cere dovad de plata.
Skip ads

  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Mi-a ajuns si mie astazi jucaria dupa 3 saptamani de la comanda. Desi am comandat-o de pe amazon.de, pachetul a venit din China in Germania, daca stiam asta de la inceput o luam de pe aliexpress unde era cu 10 eur mai ieftina.
Dupa instalare s-a conectat fara probleme la CAN-ul masinii si pare sa functioneze corect deocamdata. Datele afisate corespund cu cele din meniul ascuns, viteza afisata este cea reala (testat cu GPS-ul), doar consumul instant afisat e mai mare decat cel de pe computerul de bord. Oricum,din meniul aparatului se pot aplica corectii +/- pentru toate datele afisate dar deocamdata nu mi-am batut capul. Se pot seta alarme pentru viteza, voltaj baterie prea scazut, temperatura lichid de racire, shift rpm, etc . Afisajul e customizabil si se pot alege ce date sa afiseze permanent, se poate schimba culoarea scrisului, are senzor de lumina care reduce luminozitatea afisajului pe timpul noptii pentru a nu fi deranjant la ochi.
Cablul este prea scurt si veti avea nevoie de un prelungitor, eu am luat unul cu 2 eur de pe ebay. Capacul care acopera mufa OBD sta acum putin presat dar nu e nimic grav.

Eu am preferat sa-l motez in partea dreapta pentru ca: 1. mi se pare mai ergonomic, 2. nu am vrut sa acopar difuzorul central, 3. acolo sta fix si nu am avut nevoie de banda dublu adeziva (primiti o bucata in pachet) 4. se potriveste perfect cu unghiul parbrizului 5. cablul e complet ascuns, l-am bagat pe sub bord (a trebuit sa demontez ceasurile)




  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Mai multe poze daca se poate cu functiile. Sunt curios sa vad cum arata, erorile se afiseaza pe ecran?
Ps: poti folosi forumul pentru poze sa nu dispara pe viitor.
PPS: da un link de unde ai achizionat jucaria si cablul, cred ca imi comand si eu. Arata mai sexos in pozele tale decat ce gasesc pe internet.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Poze pun maine cu toate functiile. Da, are o functie de scanare a erorilor si de stergere a lor (la mine nu am putut-o proba ca nu aveam niciuna stocata)
Eu am cumparat-o de AICI

Mai ieftina se gaseste AICI

Cablu de prelungire AICI

Pozele erau prea mari si nu m-a lasat sa le atasez direct pe forum.


Ultima modificare facuta de alexx1402 la Joi 12 Jan, 2017 9:29 pm
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
subscriu
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Cred ca voi lua de pe alliexpres jucaria si cablul. Cablul initial ce lungime are? Adica na, 28 de dolari tot e mai ieftin decat 38 de euro cu tot cu tva daca il cere
Si in plus de asta un lucru e clar, daca imi cere tva bag factura pe firma
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Nu l-am masurat, dar maxim 1 metru.
Comandat de pe Amazon sigur se mai adauga ceva si la transport daca il trimite in RO

AICI sunt pozele la rezolutie normala.

Cablu de prelungire ieftin si cu transport gratuit AICI
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Deci 30 de dolari de la chineji. Clar, sa cumparam de la comunisti ca noi romanii nu suntem in stare sa facem un rahat de genul la pret decent ci doar la o suta de euro in sus.
LE: vezi ca e putin subturat motorul Very Happy
LEE: imi place ca iti afiseaza viteza curenta, alimentarea si temp motor. Eu am nevoie de temp, alim curent si inca ceva. De viteza ma scad, am pe waze
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Cum bagi pe firma de pe aliexpress? Poate mi spui și mie cã și eu am PFA și m as scoate cã aș baga pe cheltuiala.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Mai greu cu chinezii, eu n-am vazut nicodata fatura la produsele comandate din China. Si apoi... nici contabili care stiu chineza nu pea cred ca sunt. (gandesc ca factura va fi in chineza redactata). E destul de stufoasa asta cu bagatul facturilor in contabilitate emise in alte tari, pentru suma asta nu cred ca merit osteneala.
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Eu am și EORI dar asta nu înțelegeam cum te înregistrezi cu ea mai ales daca vama te pune sa plãtești TVA sau taxa de vamã
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nu imi trebuie mie factura de la chinezi. Daca ma taxeaza la vama cer ca, chitanta sa imi fie trecuta pe firma si platesc cu cardul firmei de la bun inceput.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
S-ar putea sa ai o problema cu asta: operatiunile vamale ptr firme se fac prin comisionar vamal cu declaratie vamala. Cam complicat, zic eu, ptr sumele in cauza ...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR