Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Cipri19

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Dar noi avem autostrazi? Smile)
Skip ads

  • Truckman

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Avem pe hartii, taxe cat cuprinde si pe lucruri care nu exista asa e la noi.
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
aurelio1 a scris:
darius 15 a scris:
aurelio1 a scris:Mi se pare normal. Romanul s-a invatat sa circule moca...

Oare tu esti constient de citi bani trebuie sa cheltuie un roman sa circule pe drumurile noastre? ,sau probabil ca tu chiar circuli moca .
Ti se pare normal sa platesti RO vignieta si daca intri pe autostrada sa o mai platesti iar? + multe alte cheltuieli OBLIGATORII pentru maisna ?
Pretul benzinei e asa cum e la noi .O parte din pretul benzinei se aloca pentru infrastructura ( sosele autostrazi drumuri ) + rovignieta platita de noi toti si circulam pe asemenea drumuri.
Sau ai spus-o asa sa nu te ,,bata vintul in gura"?
SPER ca nu esti rupt de realitate!

Prietene, conecteaza-te tu la realitate! Mai circula putin pe afara si vei vedea ca se platesc taxe pe autostrazi. Daca nu vrei sa platesti, poti circula pe drumuri nationale. Dar cred ca acestea nu sunt pt jmecherasi ca tine si masina ta bengoasa de mor dujmanii Laughing


Aurelio Taica pe unde ai fost tu pe afara si ai platit si Vigneta si taxa de Autostrada? Eu am facut Cluj- Madrid dus intors de vreo 5 ori si sa ma bata cucu daca am platit si taxa si vigneta Smile pe undeva.
In Spania se plateste taxa de autostrada da nu pe toate au si libere, am iesit din Spania cu doar 6 e taxa pe 1000 km parcursi , Franta aici am platit ca 27 e total cam 3 puncte de taxare se plateau toate tronsoanele de drum, Italia am luat tichet la intrare pe autostrada si am platit la iesire 46 e taxa de autostrada ,Austria se plateste Vigneta 7-8 e valabila 10 zile daca mai tin bine, Ungaria Vineta 1350 Huf sau 7 e valabila 7 zile , si sunt drumuri adevarate nu sosele si autostrazi BOMBARDATE ca la noi.
Sa bage taxa de autostrada da sa scoata Rovigneta. Si daca tot baga taxe pe A poate o sa le si intretina si sa avem si noi panouri informative cu starea vremi cu traficul, timpul estimat pana in urmatorul oras cu avertizari de radar , cu avertizare de accident la km x , etc.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
sebi4fc a scris:
Sa bage taxa de autostrada da sa scoata Rovigneta.


Da' tu unde traiesti bre? Unde ai mai mai vazut tu in istoria postdecembrista a Romaniei ca cineva sa scoata o taxa? Vad ei cum fac, ii schimba denumirea vignetei si tot o sa o platim.
Skip ads

  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Era evident ca se vor introduce si taxe pentru autostrazile din tara noastra, doar ca sunt curios de modalitatea de taxare, care urmeaza a se stabili.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu pe unele autostrazi din europa se plateste taxa suplimentara chiar daca platesti vigneta. Un exemplu clar este portiunea dintre Keksemet si Budapesta care era taxata (in urma cu 10 ani ce-i drept) cu 9 DM in doua puncte, primul la intrare si al doilea la iesire. E clar ca pentru noi orice taxa in plus este un efort financiar dar pana la urma nu esti obligat sa mergi pe autostrada. Banii o sa vina de la transportatori si de la cei in tranzit care probabil trebuie sa se supuna regulilor tarii pe care o tranziteaza.
  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Taxa suplimentara se plateste si la noi:taxa de pod de la Giurgeni,parca;taxa de la Mamaia,etc.Din cate stiu eu acestea se incadreaza la"drum national",vigneta fiind platita,am tot dreptul sa circul pe ea.
Nu stiu,ca nu am fost pe acolo,dar nu cred sa fie taxa suplimentara la un tunel in Italia.
Cum ar fi sa introduca taxa de trecere viaducte in Germania? Shocked
  • bandreyi9

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2008

  • Mesaj Privat
dar daca platim noi toti cei de aici si dupa, ii dam in judecata de taxa abuziva ?
Skip ads

  • valy cu manta

  • Mesaje scrise: 223
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2009

  • Mesaj Privat
da ii dai numai tu si nu faci nimic,noi romani inca nu suntem uniti si nu vom fi nici odata...ia sa fim uniti sa iesim in strada pentru benzina asta enorma sau sa nu mai mergem cu masinile(in numar cat mai mare de soferi)pentru a readuce pretul benzinei la salariul angajatului de rand(700 lei).Taxe,taxe si iar taxe dar nimeni nu ia masuri contra acestor taxe(parlamentari,guvernanti cei pe care iam votat).Am ajuns o tara vai de ea...
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Veste buna, vara asta nu mai e taxa la intrarea in Mamaia Smile
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
As vrea sa platesc taxa de autostrada, dar pretentia ar fi sa am autostrada rapida pana la intalnirile opelistilor din Iasi, Cluj, CT... Am chef de intalnire, hop ca am si ajuns.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Taxa pe autostrada este ilegala atat timp cat aceasta este construita din bani PUBLICI. Daca s-ar construi in parteneriat public-privat, statul ar avea tot dreptul sa taxeze circulatia pe autostrazi.
Vignieta se plateste si in restul Europei. Taxa de drum inclusa in pretul benzinei este iar alta aberatie, cu toate ca as fi de acord sa o platesc pe aceasta decat sa platesc vignieta. De ce? Atat timp cat alimentez, inseamna ca merg cu masina. Principiul platesti cat consumi.
Skip ads

  • c6t9

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Acum plãtim vreo 3 taxe numai sã putem circula. Vor apãrea tot mai multe.

Moral, toate sunt ilegale. Singura taxare realã ar fi la pompã.

Vigneta aia nu se plãtește direct chiar peste tot. În unele țãri se plãtește taxã generalã dacã mergi pe autostrãzi (în rest nu plãtești) sau taxa pe tronsoane. Taxã ca la noi pentru circulat în afara orașelor eu n-am gãsit. Știe cineva în ce țarã e așa?

La nemți e cel mai corect, taxele sunt prinse în prețul la pompã.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Fiecare tara din UE a ales cate o modalitate de taxare. Noi, pentru ca nu am stiut care este varianta cea mai buna, le-am ales pe toate.
Rezolvarea va trebui sa vina tot de la populatie, refuzand sa foloseasca autostrazile fiindca roviniete oricum vor trebui cumparate. Se va pune totusi problema costurilor: consumul pe 1-2 sute de km de autostrada la care adaugi taxa de folosinta este posibil sa fie convenabil decat consumul necesar parcurgerii aceleiasi distante pe drumuri nationale.
  • S3rG3nt

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Care Autostrazi?alea neterminate?Smile
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Crezi ca nu se vor taxa prima data cele "terminate"? De unde vrei bani pentru cele in constructie? Cumva din impozitarea imm-urilor?
  • c6t9

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Mi-e cã nu prea sunt alternative pentru noi.
  • S3rG3nt

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2008

  • Mesaj Privat
hmm...gaseste nenea Boc vreo solutie...eventual mai taie niste salarii..mai prosteste pe cineva..etc..etc..Wink
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
inca o aberatie a guvernului bOc, nu poti taxa cea ce nu ai, si cum zicea si un coleg mai sus acele bucati de drum sunt facute din taxe si impozite
in Romania nu exista autostrazi si pozele astea 2 cred ca spun tot

retea de autostrazi in Europa

in Romania
doua drumuri europene si o pista de liniute intre Turda si Gilau

  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am citit pe un site de stiri ca se va taxa fiecare 100 de km de autostrada cu cate 5 euro, ca asa a cerut UE. Cat de adevarat este, nu stiu. Dar atunci autostrada facuta de Ceasca nu ar trebui taxata. Ma intreb oare pe cand va fi gata autostrada Arad-Timisoara o sa prind punctul de taxare si la plecare si la venire? Ar fi excelent pentru stat. Asa ca o sa imi "dresez" masina pe urmatoarele trasee: Arad-Nadlac, Arad-Turnu, Arad-Moravita si evit autostrazile autohtone. Degeaba platim taxa de drum in rovinieta, taxa de drum in benzina ca nu e suficient.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR