Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • wdxraul

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salut baieti. Sunt mandrul posesor al unui H din 2007, 1,6.

Ideea e ca deja au inceput sa se uzeze stergatoarele (lucru care ma enerveaza enrom)... si m-ar interesa voi cand ati schimbat ati ales cele originale sau din real/selgros mai ieftine?

2. Bandoul (ornamentul de pe usi) mi s-a dezlipit in o portiune de 10 cm pe usa din spate... am fost cu masina la opel sa imi lipeasca (ajunsese sa se rupa putin) .. costa cam 148 lei un bandou Smile)))))
Asta in grund, bineinteles! Si un capacel de la oglinda e undeva la 60 ron vopsitul.. deci ma gandesc ca si bandoul ala o fi minim 100 ron vopsitul.

Ok, am renuntat la ideea de a-l schimba (momentan) si le-am spus sa-l lipeasca la loc (e lipit cu banda dubla-adeziva din fabrica).

3. O chestie ce ma roade.... Cred ca si voi ati avut problema asta: La porbagaj (ma refer pe platforma masinii) sunt 4 capacele ce acopera practic sistemul prin surub de care se prind barile de portbagaj. Na, 2 capacele dinalea mi-au sarit deja, si costa 100 ron unul! As fi curios unde as gasi si eu 2 capacele mai ieftine... Smile Plus ca plasticul ala deja incepe sa se degradeze:)


In rest, Astra e o masina bunicica, cu multe dotari la un pret mic. In schimb calitatea pieselor si finisajelor folosite lasa de dorit dupa o anumita vreme. Sau, depinde de pretentia fiecaruia. La 14 000 euro ma astept la ceva mai mult de la masina mea!


O zi buna, astept si eu pareri.

/Raul
Skip ads

  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut, si bine ai venit!

1. Legat de stergatoare , am auzit destui multumiti de cele gasite prin hipermarketuri. Partea proasta e ca sistemul de prindere [daca il avem la fel, si presupun ca da] este destul de greu de intalnit la stergatoarele low-cost. Exista si varianta de a schimba doar lamela de cauciuc, cauta pe forum sa vezi ce si cum. In momentul in care o sa gasec ceva low-cost sa se potriveasca voi incerca in mod sigur. Istoria mea cu stergatoarele a fost Bosch - am facut iarna cu ele asa ca in primavara a trebuit sa le schimb. Am incercat Valeo Silencio Xtreem - au sters bine vreo 2 luni pana cand le-am schimbat cu un nou set de Bosch. Probabil urmatoarelel vor fi originale ca sa vad daca merita banii in plus.

2. Bandoul lasa-l asa, ca nu cred ca merita schimbat. Pentru eventualele viitoare zgarieturi poti comanda un kit de retus original.

3. Cum mi-am cumparat recent bare portbagaj am remarcat acelasi lucru: plasticul capacelelor este copt de soare si foarte casant. Unul a cedat complet la deschidere si mai am unul ce se mai tine doar intr-o urechiusa. Ma gandeam si eu la il schimb dar cu 100 RON unul nou, cred ca voi incerca pe la dezmembrari si apoi vopsit daca este cazul.

Vopsitul si rahatisurile vor fi intotdeauna scumpe, insa vei descoperi ca intretinerea esentiala e OK ca si costuri.


La multi kilometrii fara probleme!

PS. Este prima masina?
  • wdxraul

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salut, si multumesc pentru raspunsul prompt!

Nu e prima masina, e a doua! Ambele luate noi. Prima a fost un matiz, l-am maritat acum aproape un an cu 1600 (desi era impecabil - 44 000 km an fabricatie 2004 - chel, fara nimic).

Asta de fapt e masina sotiei, si-a luat-o cu un an inainte sa ne cunoastem... dar intre timp a devenit a mea:)) Imi place la nebunie masina, iti dai seama, treci de la matiz la opel... e ca si cum ai trece de la dacie la mercedes Smile

Partea proasta e ca serviciul meu (agent marketing si fost agent vanzari directe) ma cam "muta" de la o masina la alta.. si am ajuns sa conduc aproape toate masinile astea de serie mai ieftine (sa zicem pana-n 20-30 mii euro). Poate am inceput eu sa am pretentii prea mari de la masina.. ideea e ca sunt putin dezamagit de calitatea finisajelor.. Personal am impresia ca sunt finisaje frumoase, gandite (de exemplu interiorul la Astra H mi se pare NET superior unui interior de bmw seria 3 din 2001) foarte frumos, ergonomic... in schimb calitatea lor nu e extraordinara.

In fine, oricum, per total e o super masina. 190km/h pe autostrada.... a stat perfect pe sosea... in curbe este extraordinara! Tinuta impecabila de drum!

Referitor la stergatoare, cele originale m-au tinut 3 ani jumate, teoretic daca schimb tot la reprezentanta ar trebui sa fie acelasi tip de stergatoare, nu? La alea m-as baga sa dau 1 milion pe unul, sa zicem.



Crezi ca ai sanse sa gasesti capacelele alea de la portbagaj in schroturi? Personal in Timisoara nu am gasit astra H in schroturi. A lovit nevasta-mea oglinda dreapta si aveam nevoie de capacelul de la oglinda. L-am comandat after, dar nu imi place cum sta pe oglinda. Iar oglinda cu totul e undeva la 2000 ron!
  • wdxraul

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Am sunat astazi la baietii (Autoglobus2000 - concesionarul opel din Timisoara).. costa 98 RON setul de stergatoare fata! Cu tot cu montaj!


Zic ca e acceptabil!
Skip ads

  • adrian_Jciurariu

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
sal
da si eu am luat de la dealerul din iasi opel un set de stergatoare originale gm
scrie pe ele nu ca zic eu
de sters sterg impecabil si fara zgomot
bafta
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Baaaaaaaaaaaaaaaaa ce aveti?! Luati lamele, identice cu cele originale si gata. Ceeeee valeo, ceeeeeeeee bosh. Chiar asa nu aveti pic de simt practic si respect pt un lucru bine facut?
Mereti la un dealer WV si luati lamelele la 45 de ron, cu tot cu capacele din cap si aveti stergatoare originale....NOI!
Voi vreti sa va scrie cineva pe pereti sa nu mai aruncati banii pe prostii?!
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Sau puteti incerca varianta cea mai ieftina, sa va schimbati voi singurei lamelele de cauciuc de la stergatoare. Se scot capacele de siguranta din capete cu o surubelnita subtire....prin presiune, apoi lamela veche iese usor afara...aluneca pe un sant, taiati la masura lamela noua, lasati circa 1 CM in plus....se poate taia la sfarsit si trageti lamela cea noua pe fagasul de unde ati scos-o pe cea veche.
Pret 37 RON m-au costat pe mine lamelele grafitate pt. ambele stergatoare si inca am dat mult pt. ca am cumparat in fapt 2 stergatoare care am crezut ca se potrivesc, insa m-au apucat dracii cand am vazut ca nu merg (desi pe ele scria ca merg) si le-am scos lamelele si le-am schimbat singurel. Durata operatiunii aprox. 30 min pt. ambele stergatoare, recomand folosirea unui unguent pt. ca lamela noua intra greu pe lagarele de unde se scoate cea veche, recomand de asemenea sa fie 2 persoane pt. ca singur nu am reusit sa o schimb decat pe cea de la stergatorul scurt, la cel lung am avut nevoie de cineva sa traga de lamela spre capat in timp ce eu o impingeam cate un pic.
Sunt extrem de multumit de realizare, sterg impecabil acum.
Cred ca reusiti cu maxim 15 Ron daca luati doar lamelele de cauciuc , atentie insa la marimi.
Succes!
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
unde gasim doar lamele de cauciuc.
multumesc.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Eu am luat din Real lamele de schimb, dar nu sunt bune de nimic, mai bine le lasam pe cele vechi...
Am auzit ca la reprezentantele VW se gasesc lamele de calitate marca Bosch sau Valeo cu aprox 50lei.
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Unde ai auzit?!
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Aici pe forum si pe altele.
Cand zic "lamele," ma refer doar la partea de cauciuc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR