Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • leontet

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Asta noapte un reprezentant al minoritatii rrome din localitate a incercat sa-mi fure oglinda retrovizoare externa din stanga (electrica, cu incalzire). L-a simtit cainele, asa incat tot ce a facut pana la urma a fost sa-mi sparga geamul oglinzii. Am dat comanda pt unul nou (95RON), care va sosi marti. Problema este ca vanzatorul de la magazinul de piese mi-a atras atentia ca este extrem de usor de spart si noul geam, daca nu stiu cum sa-l montez.

Marea mea rugaminte catre posesorii manualului de reparatii OPEL ar fi sa-mi creioneze si mie pasii pe care ar trebui sa-i urmez pt a inlocui geamul unei oglinzi electrice cu incalzire... nu de alta, dar nu ma dau banii afara din casa!

Cu multumiri anticipate!
Skip ads

  • sirblue

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Subscriu la ce a scris mai sus colegu' fiind nou proprietar de Opel Astra caruia i s-a furat oglinda pe vremea fostului propietar.el a incercat sa puna singur sticla insa n-a pus-o bine ca nu se mai misca. Se incalzeste, se aud niste zgomote de motoras in oglinda dar nu se misca asa ca am nevoie de ajutor...
  • eugen

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
instructiuni in poza.
  • leontet

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
La prima vedere pare al naibii de simplu... Dar vad ca si manualul subliniaza posibilitatea spargerii geamului in timpul montarii!

Mii de multumiri, @eugen!!!
Skip ads

  • eugen

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Sa cresti mare! Very Happy
Sa lucrezi cu mare grija, ca stii cum e cu oglinda si 7 ani... Succes!
  • sirblue

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Ai avut dreptate, pare simplu dar...oglinda skimbata nu avea gaurile pentru bilutele motorasului prea flexibile si n-au vrut sa intre. A trebuit sa fac o improvizatie cu niste sarmulitze ca sa pot prinde bilutele alea, oricum oglinda se misca putin mai greu decat cealalta dar macar am rezolvat-o. Asta pana o skimb si poate iau una cu gaurile alea mai moi. Apropo: cat costa o oglinda incalzita pentru Astra?
  • leontet

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce naiba s-a intamplat... am postat la subiectul asta acum doua-trei zile ca sa va spun rezultatul, si vad ca postul meu nu e aici. Probabil l-am bagat aiurea prin alt subiect (o sa spuna oamenii de-acolo ca-s dus... Embarassed ).

In fine: am cumparat geamul de oglinda la comanda de la o firma care se ocupa cu dezmembrari (nu stiu cum se numeste, si nici chitanta nu mi-au dat ca sa ma pot uita) - geamul e nou, de productie italiana (no-name, dar scria pe cutie "Made in Italy"). Am platit 95RON, dar in aceeasi zi in care am plasat comanda ferma la firma asta am gasit acelasi lucru la numai 71RON la Europarts.

L-am demontat pe cel vechi si l-am montat pe cel nou chiar in strada, in drum spre casa (nu am avut rabdare) si a durat cu totul cam 10 minute, fara niciun fel de scule (dar treaba se poate face si in 3 min, odata ce ai capatat experienta Cool ). Nu e deloc greu si nici asa periculos cum am fost "amenintat", daca stabilesti de la inceput pozitia bilelor de fixare si apesi pe fata geamului exact in dreptul lor. Singurul pericol real a fost sa-mi sara in ochi cioburi de la geamul vechi cand l-am extras din pozitie (ceea ce s-ar fi si intamplat daca nu as fi - norocu' prostului - ochelarist). Deci va sfatuiesc sa indepartati intai stratul de sticla de pe suportul de plastic al geamului spart (cu o surubelnita lata, cutit sau ceva de genul asta), si abia apoi sa demontati suportul din angrenajele de fixare. Sau purtati ochelari de protectie Rolling Eyes . Mentionez ca pentru extragerea geamului trebuie folosita o forta destul de mare: nici o grija, daca aceasta se aplica progresiv (nu stil "smuls") nu exista risc de rupere a angrenajelor de fixare.

Merge la fix, si arata foarte bine, trebuie sa fii cunoscator sa-ti dai seama ca geamul nu este original.


PS: In legatura cu oglinda montata care nu se misca in ciuda faptului ca motorasul se aude functionand, am patit-o si eu in faza intai a procesului de devenire expert in montat oglinzi de Astra Very Happy . Situatia se datoreaza faptului ca geamul e fixat doar in angrenajul mobil central, nu si in celelalte doua (de sus si dinspre usa masinii). Acestea doua sunt cele actionate de motoras(e), si determina deci miscarea geamului. Trebuie localizata pozitia lor in raport cu fata oglinzii (se trage inspre spatele masinii de marginea de sus sau cea laterala a geamului si se vede in spatele lui) si apoi apasarea ferma in locurile respective duce la fixare (marcata printr-un click destul de puternic). Intai se fixeaza sus, apoi inspre usa masinii. Inainte de fixare se actioneaza butonul de pozitionare a oglinzii ca si cum s-ar fixa oglinda sa priveasca la maxim in jos si lateral fata de masina. Atentie! Click-ul mentionat (marcand fixarea) este gros si puternic, spre deosebire de alte cateva click-uri care se pot auzi in timpul exercitarii presiunii (tijele de miscare a oglinzii au, presupun, dinti de plastic care sar pe cremaliera cand se apasa), care sunt mai domoale si mai ascutite.
Mama, ce-am mai scris! Parca ar fi vorba de depanarea calculatorului motorului!!! Very Happy Very Happy Very Happy
  • crissmc

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Daca doriti sa schimbati geamul de la oglinda la Astra G si locuiti in Berceni sau Militari, va pot ajuta!
Skip ads

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Parca as crede ca de 4 ani incoa` si-or fii rezolvat oamenii cu oglinzile ca na ... e cam greu si cateva zile sa mergi asa, daramite cativa ani Razz
  • crissmc

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Da, dar nu ma adresam lor, ma adresez oricarei persoane ce nu stie cum sa-si schimbe geamul de oglinda, da o cautare si gaseste acest post!
M-am chinuit destul de mult sa-mi schimb si eu oglinda si stiu cum este...
  • 22 VIN

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu, sincer, nu m-am chinuit deloc. Cu atentie se dezlipeste usor-usor geamul actual (daca e spart, nu mai ai nevoie de atentie:)) ), am curatat foarte bine zona plina de adeziv si spatele geamului nou (sau geamului vechi, eu am facut aceasta operatiune pentru ca se dezlipise putin geamul, si l-am scos pentru a-l lipi la loc), am aplicat banda dubla adeziva si am pus geamul. Dureaza ~15min si tine foarte bine.
N-am apucat sa vad cat de mult rezista in timp, pentru ca la cateva luni dupa mi-au spart-o. Dupa ce am inlocuit-o, mi-au spart-o si pe cealalta.
  • ionutbz

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2012

  • Mesaj Privat
am cumparat si eu un geam astazi si surpriza am clipsat-o pe centru dar pe celelalte doua cand am apasat s-a spart geamul. maine mai dau 25 lei si mai cumpar una. intrebarea e cum se clipseaza pe celelalte doua ca atunci cand apesi pe oglinda se duc inauntru.
Skip ads

  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Eu nu am mai riscat ,m-am dus la un service cu oglinda noua si iti spun sincer m-a costat 10 lei montajul.Iar oglinda parca 30 lei ,marca ALKAR.Atentie e putin mai fumurie la aspect ,mie imi place cum da.
A dat baiatul cu niste vaselina siliconica pe picioruse si a apasat ferm pe toata suprafata pana s-a clipsat..a lucrat bine ,chiar nu se misca.E mai simplu asa + ca daca o crapa ,o plateste el..
Apoi am facut proba la reglajul electric , si am mai mers si la spalatorie.
Acum nu flambeaza si sta impecabil.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR