Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
numai ca nu are asa ceva.
Skip ads

  • mirel_ch

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
ai rezolvat ceva? capac ca sa vada ambreiajul nu are , nu e tractor u650
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Momentan numai curge nimic, probabil curge foarte greu...inca astept
A si am strans si suruburile care se vad in poza...nu erau foarte stranse
  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu cam aceeasi problema iese foarte putin ulei dintre motor si cutie pe jos, am sters si fara sa plec cu e de pe loc am vazut k de acolo vine sigur, mar interesa si pe mn daca exista si la masina mea capac de verificare ambreiaj? Care ar putea fi problemele care pot aparea daca intra ulei in volanta? K acolo este volanta din cate imi dau eu seama. Multumesc


andrei_sebi18 a scris:Ai putea sa desfaci capacul de verificare al ambreajului nu e mare lucru si vezi cum sta treaba prin interior

Skip ads

  • zr250

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2011

  • Mesaj Privat
salut

am si eu o problema asemantoare si nu stiu exact cum sa o rezolv
povestea e lunga, am sa incerc sa fiu scurt si la obiect
acum 2 luni a cedat cutia de viteze , sa spart ceva in ea din lipsa de ulei , avea simptome dar eu banuiam ambreiajul Sad huruit in treapta 5 , intra greu in 1-a)
am cumparat sh cutie de viteza , am montato , schimbat ulei
dupa 3 zile am inceput sa patineze ambreaju ( nu pleca de pe loc decat daca o lu-ai fff usor ) am lasat 2 zile maisna in parcare , dupa 2 zile mergea ( a patinat putin dupa care deloc ) . dupa 30 min de mers iar a patinat si tot asha ma tinut o luna ( cand nu patina o fortam si nu patina deloc )
toti imi spuneau sa schimb kit ambreaj , dar mi se parea ff suspect ca patina-se atat de tare dintr-o data si dupa sa nu patieneze deloc ...
dupa o luna a incetat sa patineze , dar de o saptamana intra greu in viteze ( mai ales 1-a daca masina inca se mai misca, dar si celelate trepte )
am vezificat azi uleiu in cutie si surpriza e sub nivel ( ma bagat o sarma in forma de L vreo 4 cm si nimik , uscata )
ce trebuie sa schimb la nu mai piarda ulei ( cred ca il scotea pe disc de aia patina )

opel astra g y17dt

multumesc anticipat
  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
semeringul de la palier, trebuia sa faci asta de cand ai pus cutie sh preventiv, dar pe la planetare nu iti pierde deloc? e ciudat ca a pierdut ulei dar nu iti mai patineaza deci nu prea la pierdut pe la palier care da spre disc. Ai joc in schimbator?
  • zr250

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2011

  • Mesaj Privat
NeamTuLe a scris:semeringul de la palier, trebuia sa faci asta de cand ai pus cutie sh preventiv, dar pe la planetare nu iti pierde deloc? e ciudat ca a pierdut ulei dar nu iti mai patineaza deci nu prea la pierdut pe la palier care da spre disc. Ai joc in schimbator?


salut
astazi am ridicato pe o rampa si ma-m uitat , uleiu din cutie curs exact din ambreiaj ( unde vine cutia prinsa pe blocul motor )
mi-a curs tot in o luna aproximativ , de aia facea cutia probleme, nu intara in 1-a in mers, etc.
am completat un litru ulei pe sus ( dat bateria jos ) . acum nu mai face figuri ( intra in a 1-a si in mers si i n celelate trepte cum trebuie ( usor )
am mers doar 12 km dupa ce am completat uleiul in cutie si presimt ca maine o sa patineze iar ambreaju deoarece so sa curga iar pe la acel semering si o sa unga discu de ambreiag

intrebarea mea este : cate semeringuri are cutia mea de pe y17dt din 2001 si eventual daca e vreun topic cu DIY sau alte indicatii
apropo :d ce model de cutie as putea avea ? dupa sapaturile mele pe forum cred ca f13 dar nu sunt sigur

multumesc
  • Dr|ver

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1994 14 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2009

  • Mesaj Privat
am si eu o problema asemanatoare imi curge ulei la imbinare cutie motor...de la ce ar putea fi...mentionez ca masina e un omega b 2.5 td din 95.cate semeringuri are cutia asta?si cat de greu se schimba si cum.multumesc
  • ady1
  • *
  • 8 mesaje
  • din 08 Feb 2011
  • Vectra 1993 c18nz
  • Botosani
  • ady1

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2011

  • Mesaj Privat
rog ajutor!imi curge ulei intre cutie si motor mentionez ca am schimbat semringul care vine pe motor,circa o luna nu a mai curs ulei dupa a inceput iarasi,vreau o parere ceva nu mai stiu ce ar putea sai aiba.mentionez ca masina este o vectra b model 97 break motor 1,8!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR