Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cojocaru sorin

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2007

  • Mesaj Privat
am un aparat foto Nikon coolpix P2, 5,1 megapixeli, 3,5 zoom optic. De o vreme nu se mai vede nimic pe ecran, in sensul ca se deschide, apar iconitele cu setari, meniu, toate cele dar in rest se vede negru. La apasarea butonului pentru facut poze aparatul declanseaza, apare ca si cum ar fi facuta poza , o inregistreaza in memorie dar neagra, ca si cum ar fi obturata lentila obiectivului. Intrebarea ar fi, pentru cine se pricepe, care ar fi defectiunea, daca se merita reparat si cam cat ar costa.
Multumesc.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca e bulit display`ul nu se merita.
Du-te la un service si roaga-i sa-ti faca o constatare.Poate o di doar un contact ceva.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@cojocaru sorin
daca ti-a cazut cumva pe jos e posibil sa i se fi blocat ,,diafragma,, sper ca asa ii zice tehnic
si atunci trebuie desfacut aparatul pentru a debloca acea diafragma
  • cont-sters-60068

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2011

  • Mesaj Privat
daca e doar display-ul cand faci o poza sau filmezi trebuie sa iti apara poza noramala in pc... daca si in pc arata poza/filmarea neagra e ceva de soft sau diafragma de la obicetiv blocata
Skip ads

  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Aparatele foto compacte nu au diafragma! Aceasta este simulata electronic!

Daca nu va pricepeti nu mai induceti in eroare! Exista riscul sa fiti luati in serios.
  • blue36

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Alooo,nea Pandelica, lucio85 se refera la perdeaua care acopera obiectivul cind aparatul este oprit, este posibil sa nu mai fie actionat la punerea sub tensiune, consider raspunsul lui lucio85 absolut corect, mai ales ca este insotit si de o poza pentru edificare.
  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Nu-s Mama Omida sa ghicesc ce vrea sa spuna cineva care nu stie sa se exprime. Diafragma unui aparat foto este una singura, iar compactele nu au asa ceva. Iar daca acel capac din fata primei lentile nu ar fi functionat, sunt convins ca initiatorul topicului ar fi remarcat asta. Eu suspectez ca e senzorul dus sau in cel mai fericit caz ca s-a intrerupt comunicarea dintre senzor si placa de baza.
  • blue36

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Mamaaa, ce explicatie plastica. Bine ca nu ai adus in discutie matricea de diode si start-up al acesteia la punerea in functiune corelata cu ultimile ajustari pastrate in memorie si lumina ambientala, hai ca-i mai bine asa, nu?
Omul a pus o intrebare simpla, lucio a raspuns simplu ce poate verifica, daca este sa umble in camera foto.....
Hai sintem offtopic, consider interventia mea incheiata.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca nu functiona "diafragma" nu ar fi facut poze
Ar fi iesit tot negre.
Sau e posibil sa fie stricat si senzorul.


Ultima modificare facuta de cangri la Mar 07 Jun, 2011 11:44 pm, modificat de 2 ori in total
  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Interesant! Vine cineva si cere un sfat. Apare altcineva care da o psudoexplicatie folosind niste termeni ai caror proprietate nu o are. Oare ce intelege cel care a cerut sfatul? Foarte probabil ca altceva decat ce incerca sa-i spuna cel care nu are proprietatea termenilor. Intelegand ce a reusit sa inteleaga se baga in aparat si demonteaza altceva decat ceea ce i s-a zis.

Poate ca mai inteleg ca unul da sfaturi unde nu se pricepe, dar nu inteleg absolut deloc pe cel care il lauda!


Nu mai am nimic de adaugat si ma retrag.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
domnu fotograf @Pandelica scuza-ne pe noi astia care nu cunoastem termeni dar incercam sa ajutam un coleg care pune o intrebare, subiectul este la Discutii generale si nu comentam sau criticam sau suntem ironici atunci cand unul din colegi pune o poza fie ea facuta cu un aparat foto profesional sau un telefon si topicul dedicat
daca erai atent, am scris mai sus am si pus ghilimele cand am zis diafragma pentru ca nu stiu cum ii zice tocmai de asta i-am pus si o poza
uite o poza cu componentele aparatului si explica tu ce sa verifice

cangri a scris:daca nu functiona "doafragma" nu ar fi facut poze
ar fi iesit tot negre
a si zis colegul mai sus ca face poze dar sunt negre
  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:
uite o poza cu componentele aparatului si explica tu ce sa verifice


Daca erai atent, am scris mai sus (fara ghilimele) care banuiesc eu ca ar fi problema. Crezi ca ajuti daca explici cu cuvinte nepotrivite? E ca si cum ar veni un coleg de forum si ar spune ca nu-i mai merge clima. Tu ii spui ca i-a picat turbina (desigur gandindu-te la "turbina" din bord), iar el merge la dezmembrari sa-si cumpere o turbina pentru CDTI-ul sau pentru ca i-a zis un "istet" de pe forum ca i-a picat turbina.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mai baieti, vad ca v-ati cam infierbantat. Va racoriti singuri, sau va racoresc eu?
  • cojocaru sorin

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2007

  • Mesaj Privat
mulþumesc tuturor colegilor care au vrut si vor sa ajute. am sa ataºez niºte poze cu aparatul respectiv poate vã da-þi seama ce se întâmplã.

am fost ºi pe la câteva centre care se ocupã cu reparaþii de aparate foto, alte electronice, dar au spus cã nu se bagã, cã e prea complicat ºi nu meritã reparaþia. probabil cã am sã îl las puºtiului meu sã-l zãpãceascã de tot dacã nu-i gãsesc un remediu, cã mã doare sã-l arunc aºa. dupã aia, mai vedem...
  • cojocaru sorin

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2007

  • Mesaj Privat
am facut si o verificare cu calculatorul:pozele si filmuleþele apar tot negre si pe calculator.
  • gvd22

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2011

  • Mesaj Privat
parerea mea e ca cel mai bine te duci cu el la un service, afli ce e defect si cat te si costa... Wink
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Sau cumperi altul. Am luat un samsung de 10-12 mpx la pachet cu o rama foto la 300 lei(probabil era pretul ala ca s-a intamplat demult)
Avam un HP ce facea poze foarte OK pentru cei 5 mpx. Nu mai retin ce a a patit, oarecum simptome similare, de l-am desfacut - acum zace prin cutie cu niste panglici rupte. Nici eu nu am mana, insa spun ce e foarte complicat de desfacut. Is gandita sa nu le prea mai poti repara decat daca esti ceasornicar cu vaste cunostinte in electronica.
Acum costa destul de putin un aparat foto OK pentru un amator incat vechea rablu nu mai merita reparata.
  • cont-sters-60068

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2011

  • Mesaj Privat
cojocaru sorin a scris:am facut si o verificare cu calculatorul:pozele si filmuleþele apar tot negre si pe calculator.


este de la soft sau ceva blocat pe la obiectriv.. deci.. altul..
  • c6t9

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Doar presupun, cã nu am cum sã știu sigur, cã s-a dus shutter-ul.

Nu știu cât costã nici mãcar o evaluare a problemei în service, dar dacã este așa cum mã gândesc eu, mai bine cumperi altul nou.

LE. O sugestie tâmpitã, care a funcționat la unele aparate. Reseteazã data din aparat la valoarea default. Știu cã sunã aiurea, dar unii producãtori pun o protecție soft și dupã o anumitã perioadã aparatul dã semne cã nu mai merge.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@cojocaru sorin
incearca sa gasesti raspunsul aici
http://forum.nikonisti.ro/index.php
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR