Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • florinsiminiuc

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Va salut. Si eu am aceasta problema.
Vreau sa mi cumpar o insignia, im place foarte mult si stau in dubii doar pentru ca nu are xenon si AFL.
Skip ads

  • florinsiminiuc

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Va salut. Si eu am aceasta problema.
Vreau sa mi cumpar o insignia, im place foarte mult si stau in dubii doar pentru ca nu are xenon si AFL.
Montarea ulterioara este foarte scumpa,piese+ manopera si nu cred ca ti iasa ca de fabrica.
Dar daca ti gasesti la dezmembrari si le cumperi? camera cu senzori de la oglinda, faruri cu lupe,si cate mai trebuie....totusi nu e o idee buna
Si sa o cumpar fara, mi ar parea rau,este o optiune foarte utila,cred eu.
VOI CE CREDETI?
Aceasta este masina
http://olx.ro/oferta/autode...m.html#555d7cc3d2
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Inca o Insignia care a fost a unui batranel ce mergea cu ea doar la piata ? 145 000 in 6 ani in Germania si diesel?
  • florinsiminiuc

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Alre....nu ma descuraja asa brusc. Omul a zis ca mi trece km.pe contract.
Daca o luam asa,doar masina noua ar fi perfecta. Si daca are 400.000 ,m as simti inselat,prostit dar motoarele astea duc mult ,nu ar fi problema. Sigur 100% nu esti niciodata.
Skip ads

  • florinsiminiuc

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Doar lipsa xenonului cu AFL ma mai tine. Il consider un mare si folositor gadget.
Ar mai fi varianta sa o iau asa si ulterior sa ii montez doua faruri cu lupe si xenon. Nu ai AFL dar alta varianta nu gasesc. Mai meditez.
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu te descurajez. Atentie, motoarele sunt ok, dar musai trebuie sa verifici cum sta cu presiunea uleiului si apoi preventiv sa inlocuiesti o garnitura buclucasa ca sa nu plangi pe urma. Citeste mai multe pe forum mai ales ca masina dorita e din 2009.
  • orlylazar

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Salut , si eu sunt interesat sa ii schimb Insigniei mele farurile halogen cu Bi-xenon (nu vreau sa montez o chinezarie pe farul halogen). Dupa cateva cautari pe net am ajuns la concluzia ca am 3 variante: 1.) fie imi iau faruri aftermarket cu lupa (Dectane/Depo aceleasi chinezarii) , le dezmembrez , le schimb lupa cu una fake morimoto si montez un kit xenon *premium* chinezesc , le izolez bine sa nu mi se abureasca si montez folie protectoare pe *geamul* de plastic ( cost total aprox. 2000 ron), 2.) iau de la dezmembrari faruri originale Hella iar ballasturi Hella si bec Philips X-treme Vision noi (aprox. 500 euro faruri, 200 euro balasturi, 100 euro becuri) si mai departe habar nu am in ce mai consta montajul sau 3.) imi pun pofta in cui si ma costa 0 lei si 0 centi.... ar avea un membru un sfat pt mine? As aprecia foarte mult ajutorul!
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Orice varianta ai alege, nu te vei bucura de sistemul AFL, in plus cauta sa iti montezi si spalatoare pentru faruri, altfel este posibil sa ramai fara talon, sau sa nu treci ITP-ul... Idea
Skip ads

  • mihaidobre

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2011 A20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Pe farurile originale cu lupa merge pus si bec halogen, presupun.. Sau ma insel ?
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Farurile originale de Insignia pre facelift care nu au lupa - au bec cu halogen. Cele de facelift au lupa, chiar daca nu au Xenon si AFL, iar default au bec cu halogen.
Pe farul OEM cu Xenon nu poti pune bec cu halogen, becul este de tipul D1S daca nu ma insel.
  • sfichi lucian

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Spania
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2015

  • Mesaj Privat
orlylazar a scris:Salut , si eu sunt interesat sa ii schimb Insigniei mele farurile halogen cu Bi-xenon (nu vreau sa montez o chinezarie pe farul halogen). Dupa cateva cautari pe net am ajuns la concluzia ca am 3 variante: 1.) fie imi iau faruri aftermarket cu lupa (Dectane/Depo aceleasi chinezarii) , le dezmembrez , le schimb lupa cu una fake morimoto si montez un kit xenon *premium* chinezesc , le izolez bine sa nu mi se abureasca si montez folie protectoare pe *geamul* de plastic ( cost total aprox. 2000 ron), 2.) iau de la dezmembrari faruri originale Hella iar ballasturi Hella si bec Philips X-treme Vision noi (aprox. 500 euro faruri, 200 euro balasturi, 100 euro becuri) si mai departe habar nu am in ce mai consta montajul sau 3.) imi pun pofta in cui si ma costa 0 lei si 0 centi.... ar avea un membru un sfat pt mine? As aprecia foarte mult ajutorul!
salut eu zic ca nu se merita . puneti lupe pe farurile originale si xenon ca ai de une sa cumperi si gata
  • FRANKIE82

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2015

  • Mesaj Privat
De ce sa pui halogen in loc de xenon....?
Skip ads

  • orlylazar

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2015

  • Mesaj Privat
sfichi lucian a scris:
orlylazar a scris:Salut , si eu sunt interesat sa ii schimb Insigniei mele farurile halogen cu Bi-xenon (nu vreau sa montez o chinezarie pe farul halogen). Dupa cateva cautari pe net am ajuns la concluzia ca am 3 variante: 1.) fie imi iau faruri aftermarket cu lupa (Dectane/Depo aceleasi chinezarii) , le dezmembrez , le schimb lupa cu una fake morimoto si montez un kit xenon *premium* chinezesc , le izolez bine sa nu mi se abureasca si montez folie protectoare pe *geamul* de plastic ( cost total aprox. 2000 ron), 2.) iau de la dezmembrari faruri originale Hella iar ballasturi Hella si bec Philips X-treme Vision noi (aprox. 500 euro faruri, 200 euro balasturi, 100 euro becuri) si mai departe habar nu am in ce mai consta montajul sau 3.) imi pun pofta in cui si ma costa 0 lei si 0 centi.... ar avea un membru un sfat pt mine? As aprecia foarte mult ajutorul!
salut eu zic ca nu se merita . puneti lupe pe farurile originale si xenon ca ai de une sa cumperi si gata


M-am gandit si la asta, dar nu cred ca o idee fezabila, deoarece farurile Hella sunt lipite cu Permaseal, adica sunt foarte greu de desfacut pentru a se monta lupa (am citit cateva cazuri cand profesionisti au distrus geamul cand au dezmembrat farul). Cunoasteti pe cineva care ar putea face treaba buna?
  • sfichi lucian

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Spania
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2015

  • Mesaj Privat
cauta pe net mihai chiriac din suceava e profesor in asa cewa si te poate ajuta cu un sfat si poate ti le face el
  • mihaidobre

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2011 A20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2015

  • Mesaj Privat
poseidon06 a scris:Farurile originale de Insignia pre facelift care nu au lupa - au bec cu halogen. Cele de facelift au lupa, chiar daca nu au Xenon si AFL, iar default au bec cu halogen.
Pe farul OEM cu Xenon nu poti pune bec cu halogen, becul este de tipul D1S daca nu ma insel.


Deci pe farul asta pot pune bec halogen, daca am inteles bine.
  • FRANKIE82

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Nope astea sunt faruri cu lupa doar pt cenon.. Doar la facelift sunt si model cu lupa pt halogene
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
mihaidobre a scris:
poseidon06 a scris:Farurile originale de Insignia pre facelift care nu au lupa - au bec cu halogen. Cele de facelift au lupa, chiar daca nu au Xenon si AFL, iar default au bec cu halogen.
Pe farul OEM cu Xenon nu poti pune bec cu halogen, becul este de tipul D1S daca nu ma insel.


Deci pe farul asta pot pune bec halogen, daca am inteles bine.


Pentru edificare compara sistemele de fixare ale becurilor si atunci iti vei da seama de diferente... Idea
  • mihaidobre

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2011 A20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri.. Chiar nu ma incanta farurile oem halogen.. dar nici sa trec pe xenon fara spalator far... voi mai studia acest aspect.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR