Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
macandrew a scris:C511 e pozat mai sus si e filtru "normal".

acel filtru se potriveste si pe 2.0 dti Wink
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
o prezentare a filtrelor si cateva date despre ele Rolling Eyes
http://www.filtrauto.com/si...B_128/seq4_gb.swf
  • marmotix

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2009

  • Mesaj Privat
salut s-ar putea sa fiu putin offtopic dar intreb aici: am schimb azi pentru prima data la z17dth filtrul de motorina cu mann 732x si nu prea semana cu cel de la purflux in sensul ca in unul din capete are o garnitura pe marginea gaurii interioare. eu l-am montat cu acea granitura in jos , este ok?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
e montat corect
Skip ads

  • marmotix

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2009

  • Mesaj Privat
multumesc!
  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
de unde cumpar si eu un filtru purflux pentru 2.0 dth si la ce bani?
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
[quote="lucio85"]mi-a venit azi filtru purflux, pentru 1,7 cdti, arata cam asa si codul de produs este C511






acesta este intr-adevar c511 de la puflux.il folosesc pe doua zafire y20dth de peste 150.ooo
este cel mai calitativ si performant filtru de motorina din tot ce exista pe piata la ora actuala .
pret 28 [am luat ieri ]- 40-45 in functie de magazin.Nu luati gm original la 65-70 lei e acelasi c511 ambalat si cu holograma gm si dublu si ceva la pret.
e cum mult peste mann ,mahle etc etc.de fapt mann e foarte slab calitativ ,nu mai e ce a fost odata]
nu exista sa-l dau jos pana nu face 15k de oriunde as alimenta.
  • Puiu_2009

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2017 B20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Lucrez in industria auto de multi ani si ma vad obligat sa fac niste precizari ,pentru a ajuta colegii sa cumpere produsul dorit. Orice fabricant auto cumpara cca.40% din piese de la alti furnizori specializati. Ex. alternatoare,demaroare,ansamblul st. parbriz, bobine inductie,lampi,faruri, echipamente injectie, calculatoare,pneuri, jante,acumulatori, amortizoare, arcuri,senzori, scaune si multe alte piese mase plastice sau materiale cum ar fi vopsele, masticuri, uleiuri,adezivi si tablla, precum si organe asamblare (suruburi,piulite,nituri ,etc.) si lista ar putea continua. Ce este foarte important si trebuie retinut este faptul ca toate cele enumerate mai sus sunt realizate conform cerintelor tehnice (caiet de sarcini sau chiar documentatie de executie) impuse de fabricantul auto ,verificate atat la omologarea produsului cat si la controlul receptie pe parcursul fabricatiei. De aceea piesele "de origine" sunt mai scumpe, ele trecand prin controlul fabricantului si avand calitatea certificata de acesta, restul intrand in categoria "aftermarket" chiar daca sunt realizate de acelasi furnizor, insa cu alte conditii de calitate si chiar cu alte materiale (aspectul fiind asemanator). Succes la cumparaturi unde trebuie gasit cel mai bun raport pret/calitate.
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
puiu_2009
nu doresc a te supara dar ceva original 100% nu inseamna sa ii pui o cutie simpla de carton de culoare alba si o holograma gm ,dar mai scump si cu 40-45 lei.
adica c511 pus in cutie carton alba +holograma gm = 65-70 lei
purflux c 511 [acelasi filtru] in cutie de purflux si pret = 28-30 lei.
si nu uitati va rog,asta se intampla cu 90% din piesele auto.am luat scut astra g pe original gm made by Turkey.[300 lei]


Ultima modificare facuta de deleted-18977 la Vin 30 Nov, 2012 11:02 pm
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pina sa descoper acest purflux(cod 511) am luat filtru de motorina GM . Desfac cutia si pe el scria Purflux si diferenta era de vreo 25 lei . Asa am cautat purflux si il folosesc de ceva timp si sunt tare multumit de el.Folositi - cu mare incredere si pretul este unul ok la 30 lei , l am gasit in Buzau.
  • Puiu_2009

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2017 B20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2009

  • Mesaj Privat
VIK71,nu ai citit cu atentie! Filtrele Purflux cu sigla GM sau "genuine parts", sau "pieces d"origine", sau "ricambio originale",etc. nu se diferentiaza de piesele "aftermarket" numai prin holograme, marcaje si ambalaje, ci prin CALITATE, ele trecand prin: control dimensional, laborator chimic, lab. metalurgic, probe pe bancul de anduranta si vehicol, iar numai dupa asta fabricantul pune si "brandul" sau alaturi de al furnizorului. Pe piata furnizorul poate sa distribuie, in nume propriu, piesele care nu corespund 100% documentatiei de executie, dar care pot fi folosite la pretul corespunzator CALITATII oferite. Exista ,din pacate, si ambalaje false ,care pretind ca piesele respective ar fi "de origine" (cazul pieselor DAEWOO de exemplu) care au creat multe probleme de imagine fabricantilor auto, dar de acestea sunt rare .
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
te-am inteles dragul meu si o stiu si eu de ani de zile Very Happy nu cumpar orice si la orice pret .sunt extrem de pretentios cand vine vorba de piese.daca ai discuta acest aspect cu mecanicul meu ai ramane extrem de surprins ca folosesc exclusiv premium parts.niciodata ieftinaturi.
in cazul acestui filtru sunt convins 100% ca c511 de la purflux e exact identic cu cel original gm sa zic asa, ca doar gm nu fabricheaza Very Happy piese,filtre etc.
colegii de la ,,publicitate ,, stiu ca acesta e adevarul .
oricum e the best .cel mai mult am tinut unul 20.000 km pe zafira a.
Skip ads

  • tm44gam

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salut.
Folosesc Purflux de cand am masina, pe cea veche (tot astra g) am folosit tot Purflux , este filtrul recomandat de la magazinul de piese auto.
Nu cunosc calitatea altor produse deoarece nu am folosit, fiind multumit de acest filtru.
O zi buna.
  • ciobanualexandru20

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2012

  • Mesaj Privat
sal am un astra h 1.3 diesel si nu stiu ce filtru de motorina sa ii pun mann sau ufi?ast va rog un rasp
  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Purflux
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Chestionar

Ce filtru de motorina folosesti???
GM 17%
MANN 68%
PURFLUX 6%
ALTA MARCA 8%
94 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR