Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Divizia de filtre a Sogefi, furnizor internaþional de piese de schimb pentru industria de automobile ºi producãtorul filtrelor Purflux, a brevetat recent o nouã tehnologie de filtrare pentru viitoarele motoare diesel, numitã Diesel3Tech™ – un mediu de filtrare multistrat dispus într-un singur element de filtrare.
Prin selectarea specialã ºi combinarea a trei medii de fi ltrare de înaltã performanþã, Sogefi a creat o nouã generaþie de elemente de fi ltrare care garanteazã efi cienþã maximã în separarea apei din combustibil, indiferent de tipul carburantului folosit: fie acesta biodiesel, ori motorinã fãrã sulf.

Noul combustibil diesel cu un conþinut scãzut de sulf (ULSD) ºi prima generaþie de carburant biodiesel extras din uleiuri vegetale ºi animale (aºa-numiþii esteri graºi ai acidului metilic) sunt emulsii ce conþin apã în cantitãþi relativ mari.
Distribuþia în mediul de filtrare a picãturilor de apã de dimensiuni mici ºi o stabilitate crescutã a emulsiei cu apã creeazã condiþii în care filtrele convenþionale de combustibil/apã ar eºua în separarea apei. Scãderea dramaticã a eficienþei de separare a apei genereazã un risc substanþial de defectare a sistemelor de injecþie moderne, cu presiuni de alimentare foarte ridicate ºi foarte sensibile la toleranþe de ordinul micronilor.
Filtrele Diesel3Tech™ ale Sogefi asigurã cea mai bunã protecþie a sistemelor de injecþie diesel împotriva particulelor de praf, mizerie ºi apã, pentru toate motoarele diesel, inclusiv la cele alimentate cu carburant ULSD ºi biodiesel, chiar la un debit ridicat de combustibil. Tehnologia Diesel3Tech™ garanteazã filtrarea în proporþie de 95% a apei, inclusiv a micro-picãturilor de apã, adicã a acelor picãturi ce au dimensiuni de 60 μm.
Pentru atingerea acestor performanþe au fost necesari peste trei ani de cercetãri, ce au avut la bazã investigaþii de laborator ºi testãri ale vehiculelor în teren, efectuate exclusiv cu scopul de a înþelege modul de formare a picãturilor de apã ºi a procedeului de separare a combustibilului diesel în motoarele cu ardere internã. Filtrele Diesel3Tech™ vor intra pe piaþa de profil din 2011, când vor constitui piese de prim montaj la vehiculele Ford
F-Series.
http://www.diesel3tech.com/

astept parerile voastre despre acest tip de filtru si impresiile de la cei care l-au folosit pana acum Wink
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
chiar nimeni nu a folosit pana acum acest tip de filtru?
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu folosesc filtru de motorina GM(purflux--cod- 93190458) de care sunt extrem de multumit .Chiar o sa ma interesez de acest tip de filtru de motorina Diesel3Tech pt dti-ul meu si daca il gasesc o sa l folosesc cu mare incredere.
Sincer nu am auzit pina acum dar incep sapaturi sa vad daca au ajuns si in magazinele noastre de profil auto
Daca cineva a folosit acest filtru la un y20dth(dti) sa ne afiseze si noua aici un cod -sa stim ce cumparam?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@gabiopel
acest tip de filtru exista si la noi
e adus de cei de la AUTONET din ce am gasit pe net e firma de distributie piese auto,eu am intrebat la un magazin de piese auto si mi-a dat pretul GM 62lei un MANN era 37 lei
iar acest filtru PURFLUX DIESEL3TECH e 45 lei
cred ca o sa il incerc pentru ca am vazut ca motorina de la noi arata ff urat in ultimul timp
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Ideea este ca pe cutia de carton scria GM iiar inauntru pe filtru scria GM PURFLUX--era normal sa mai castige si GM-ul ceva banuti din asta
O sa l incerc si daca o sa l gasesc si in Buzau.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
stiam ca GM nu produce filtre si isi comanda de la diveriti producatori consacrati in domeniul filtrelor, acum m-ai facut curios si maine o sa verific ca l-am pastrat pe ala de era GM sa vad ce scrie pe el Embarassed
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:stiam ca GM nu produce filtre si isi comanda de la diveriti producatori consacrati in domeniul filtrelor, acum m-ai facut curios si maine o sa verific ca l-am pastrat pe ala de era GM sa vad ce scrie pe el Embarassed

Asa este ,GM nu produce filtre , ce stiu si eu ca exista o colaboarare intre GM si purflux si poate din aceasta cauza am vazut si sigla GM pe acel filtru
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
poi gm nu produce mai nmk.. sunt produse pt el cu sigla gm. amortizoarele la omega cel putin sunt facute de sachs dar cu sigla gm.
Skip ads

  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Abea azi am aflat de acest filtru.
Ar fi buna o comparatie cu MANN, cel folosit de majoritate.
La fel ar trebui si la celelalte filtre, posibil sa fie ceva mai bun in piata de care sa nu stim.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat

One of the key diesel fuel filters within Sogefi's filter division has undergone a redesign, and is now more efficient than ever, thanks in part to new Diesel3Tech filtration technology.
he new-look filter will be available in April from Sogefi's FRAM and CoopersFiaam brands, covers 80 essential automotive applications across major automotive manufacturers including Fiat, Citroën, Ford, Vauxhall, Peugeot, Saab, Subaru and Suzuki.

"This is an exceptionally high quality and efficient new filter," explains Marko Wowcyzna, filtration sales and marketing director at Sogefi. "The high performance Diesel3Tech filtration media not only suits all European diesel blends containing up to 30% biodiesel, but also meets the demands of leading car manufacturers worldwide.

"The new filters feature a straight pleat design and well designed plastic end caps," continues Wowcyzna. "Naturally they also offer reliable, first-time fit, and the high efficiency design adds up to even better filtration performance."

The efficiency and water separation capabilities of the new diesel fuel filter is OEM compatible. Its capacity is even more impressive, surpassing the performance of many original fit filters.

"This new filter equals or surpasses many original filters in a number of respects," continues Wowcyzna. "In terms of efficiency, the Diesel3Tech filtration media means the filter is highly efficient at removing particulate at a given micron size. It also offers better capacity – that is, it can hold more contents at a certain flow and end-point. This is due to the type of media used, and its high surface area."
Author
John Challen
Copyright AD Media Europe.
http://en.motofocus.eu/print,3801.html
http://motofocus.pl/nowosci...logii-diesel3tech
http://www.purflux.de/nachrichten.aspx
http://www.autopos.es/2010/...de-gasoleo-clave/
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
mi-a venit azi filtru purflux, pentru 1,7 cdti, arata cam asa si codul de produs este C511




m-a asteptam sa imi vina filtru DIESEL3TECH de care am cerut, dar mi-au zis ca ala nu e compatibil cu astra g merge montat pe, corsa c astra h, cele care au borcanul in care vine filtru cu filet la exterior nu cu surbub ca la astra g Embarassed se vede in poze diferenta intre ele
poate il testeaza un alt coleg
  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Sunt dezamagit ca nu pot nici eu sa beneficiz de noul filtru Sad
Tot G am..
Asa ca ramane MAN in continuare Smile
Skip ads

  • macandrew

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Pitesti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Se pare ca Purflux cu face inca filtru Diesel3Tech pentru motoarele diesel Opel de 1.7. Face in schimb pentru motoarele 1.3, 1.9 si 2.0 iar codul filtrului este C507.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
macandrew a scris:Se pare ca Purflux cu face inca filtru Diesel3Tech pentru motoarele diesel Opel de 1.7. Face in schimb pentru motoarele 1.3, 1.9 si 2.0 iar codul filtrului este C507.

Esti sigur? Ai vazut tu asa ceva ai informatii clare ca acest cod C507 este pt diesel3tech?
Da ne ceva detalii , sunt interesat de asta
Cred ca ai vrut sa zici 1.3 . 1.9 , 2.0 CDTI si NU 2.0 dti!
Da ne ceva detalii , sunt interesat de asta
  • macandrew

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Pitesti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu nu am spus cdti sau dti, dar ai dreptate, e vorba de motoarele cdti. Ai mai jos o lista cu motoarele pe care filtrul C507 e compatibil.


  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
macandrew a scris:Eu nu am spus cdti sau dti, dar ai dreptate, e vorba de motoarele cdti. Ai mai jos o lista cu motoarele pe care filtrul C507 e compatibil.


ce frumos era daca mergea si la Dti.asta este !
  • macandrew

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Pitesti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Si daca mergea si pe 1.7 CDTI, ar fi fost la fel de frumos Wink
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@macandrew
eu abia asteptam sa il folosesc Sad ,sa speram ca il vor produce si pentr 1,7 cdti
apropo cei de la magazinul de piese auto mi-au aratat un filtru de la UFI compatibil cu 1,7 si ziceau ca e facut din bumbac si ca ala e cel mai bun ca retine apa, stie careva ceva de el Question
  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Singurul filtru produs de Purflux si comercializat de Autonet pentru Astra G 2.0 DTI are codul C511. Inca nu am reusit sa aflu daca acest cod este din gama minune de care tot vorbiti.
Cand voi avea vesti, vi le voi impartasi.
Numai bine
  • macandrew

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Pitesti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
C511 e pozat mai sus si e filtru "normal".
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Chestionar

Ce filtru de motorina folosesti???
GM 17%
MANN 68%
PURFLUX 6%
ALTA MARCA 8%
94 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR