Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • marcelinho23

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
salutare, seara trecuta cand veneam de la servici mi-sa oprit motorul in mers . am deschis capota masinii si am vazut ca fulia de la vibrochen era sarita. am un opel vectra 95' benzina 1.6i. probleme la vibrochen am avut de cand am luat-o. sa explic cum se manifesta: dupa ce motorul ajunge la temperatura optima , incepe sa smunceasca , se aprinde becul galben in bord, incepe sa consume , motorul sub 2000r/min trage foarte greu.toate acestea pt ca fulia si pinionul de dupa fulia pe care e cureaua de transmisie incep sa miste pe axul vibrochenului. e un senzor langa fulie care, dupa cate stiu eu , da scanteia la bujii, si odata ce fulia nu mai e la punct , senzorul da scanteia aiurea. azidimineata cand m-am uitat am vazut ca surubul care strange componentele pe ax era rupt.

v-as fi foarte recunoscator daca ati putea sa imi spuneti de ce se misca fulia si pinionul de la locul lor. tin sa mentionez ca am incercat toate metodele sa le fac sa stea fixe , dar nu au dat rezultate. Sad

multumesc anticipat
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Probabil ai schimbat distributia si respectivul nu a strans la cuplu + inlocuit surub. Vezi ca ai un nut mic pentru pozitionare fulie, daca este lipsa e mai tragic ca trebuie ori dat gaura si altul ori .... asta se sectioneaza foarte usor, am intalnit destule cazuri la cei care schimba la modul bagat V si frana, nu se face asa !
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR