Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • gula

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: deva
  • Masina: Kadett 1987 1,3nb
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2006

  • Mesaj Privat
daca vrei sa ati pui motor diesel pe vectra si vrei sa mearga aprocsimativ tot asa pune motorul de 1.7TDI isuzu cu tot cu cutie si instalatia de racire si cea electrica aferenta motorului
Skip ads

  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Am schimbat motorul de pe a mea, diferenta este ca a fost acelasi tip de motor si:

- nu trebuie nici act de provenineta, nici declaratie notariala;
- motorul e considerat piesa de schimb e scutit de taxe vamale, nici RAR nu cere acte vamale;
- trebuie instalat la dealer autorizat opel, dar eu am mers direct cu el pus de un prieten mecanic si nu am avut nici o problema, nici nu m-au intrebat cine l-a montat, nici de factura, nimic. Am facut doare noxele si au citit seria.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Cristi_C a scris:Am schimbat motorul de pe a mea, diferenta este ca a fost acelasi tip de motor si:......


una e sa pui acelasi tip de motor si alta e sa pui un motor cu o norma de poluare inferioara motorului prezent..asa am auzit, ca nu ti-l omologheaza Rolling Eyes
...mama lor de informatii din tara asta Evil or Very Mad...si astia de la RAR nici nu se sinchisesc sa te ajute cu cateva vorbe macar Confused
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ca idee, astazi imi scria un prieten ca nu poate omologa un motor pe masina petru ca are puterea mai mare cu peste 40 procente decat cea initiala a masinii Exclamation Exclamation Exclamation
mentionez ca motorul pe care doreste sa-l omologheze a echipat acea varianta de masina
Skip ads

  • Dr.M

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z 13 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Adevarat, dar partial, in sensul ca nu se poata omologa fara a se verifica daca dinamic vorbind masina este sigura pentru a circula pe drumurile publice. Ma explic luand un exemplu pe care il cunosc bine (nu voi face referire la modele Opel, deci nu dati cu pietre Wink )
Renault 19 1.4 litri, benzina, motor 1390 cmc, varianta de 60 cp.
Renault 19 1.7 litri, benzina, motor 1721 cmc, 95 de cai.
Renault 19 1.8 16 V, benzina, motor 1794 cmc, 138 de cp.
Caroserie aparent strict identica, masina avand acelasi aspect exterior.
Difera insa, de la model la model :
- dimensiune caucicuri (R 13 - R 15);
- indice viteza cauciucuri;
- frane (discuri pe toate rotile la 16V, ventilate pe fata, discuri+ tamburi la celelalte doua, diferind si aici dimensiunile discurilor);
- suspensii tarate diferit in functie de greutatea si puterea masinii, punti diferite pe spate (doua bari de torsiune la unele, 4 bari de torsiune la modelul sport).
Eu cand am schimbat motorul la R 21, trecand de la benzina la diesel, gasisem initial un 1.9 dci de 130 de cai. Am aflat de chestia asta si stiam ca masina, cand fusese omologata, berbecii de la RAR trecusera in acte 88 de cai in loc de 97 cat avea masina...deci intram, volens-nolens, in chestia cu omologarea dinamica. Asa ca am fost nevoit sa gasesc un motor de generatie mai veche si sa il montez, ca sa nu am probleme de putere (de la 88 la 100 de cai).
Se poate monta un motor care nu a mai echipat varianta aia de masina, care nu mai indeplineste aceleasi norme de poluare (facandu-se mentiunile necesare in acte si persoana in cauza platind taxe mai mari, aferente noilor conditii).
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Imi place cum ai argumentat, mentionez ca si eu am auzit ca se fac verificari amanuntite la o astfel de omologare... de ex Kadett-ul meu de 1.3 nu avea deloc bare stabilizatoare fata sau spate, iar cel de 2000 cc si 150CP avea una groasa pe fata si doua pe spate Exclamation
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR