Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
hai sa vedem ce putem face sa avem o stabilitate mai buna a masinii

1 - suspensia. Ce putem face sa fie mai tare, mai bine zis sa tina masina mai bine pe drum?

2 - bare de stabilitate. Ma gandeam sa aplic asa ceva pe masina. Sunt bare prinse intre suportii unde-s prinse telescoapele. Unul la motor de pe o parte pe alta a masinii, celalalt in portbagaj.

In principiu (2) ar trebui sa rigidizeze caroseria. Mie de exemplu mi se pare ca se torsioneaza destul de mult masina in viraje luate tare, si sper sa elimin acest detaliu prin aceste 2 bare

Ce parere aveti

.......continuati voi cu ce credeti ca ar mai pute fi facut
Skip ads

  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
@ 1. arcuri cat mai scurte si telescoale cat mai rigide


3. ecartamentul marit cat mai mult; cat permite !
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
adica jante cu alt offset (mai iesite in afara) si gume serios de late.. eu ma incadrez la asa ceva, am offset et30 parca, si 225/45 pe spate si 215/45 pe fata Smile in schimb , suspensia muci, cateodata ma sperii, fuge masina de fatza, de fund nu s-a intamplat pana acum, dar este foarte instabila, chiar daca e calibra (adevaru e ca amortizoarele sunt cam varza)

pS: nu vorbesc de curbe mai mult sau mai putin stranse luate cu 100/120 la ora, ca acolo sta bine pe sosea, vorbesc de manevre la limita, evitarea unei chestii, cand tragi de volan la 70-80 la ora , stanga dreapta ca un fel de slalom
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Daca montezi arcuri scurte si amortizoare tari, trebuie sa rigidizezi caroseria (asa ca barele intre amortizoare + bascule, sunt binevenite daca acestea din urma nu coboara prea mult sub masina).
Referitor la caroserie, sunteti de acord ca aceasta este unul din punctele slabe la Opel?
Am citit ca este recomandat sa fie intarite punctele de sudura la oalele amortizoarelor de pe puntea fata in condtitiile intaririii suspensiilor.
Am mai spus-o aici pe forum la noi suspensia prea tare poate fi obositoare in conditiile exploatarii masinii in regim urban.
Eu as alege o medie intre sport si confort, pe puntea fata , iar pe spate sport.
Skip ads

  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Tox..da..jante cu offset pozitiv, sau distantiere montate pe jante standard.



  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
dar de barele intre amortizoare ce ziceti?

cat de importante sunt? Merita in conditiile in care nu fac nimic la suspensii? Razz

Aveti idee cam cat costa arcuri mai tari? si telescoape?
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
nu sunt chiar inutile, ajuta la stabilitatea in curbe luate cu viteze mari, unde oalele tind sa se duca in spate una fata de cealalta, bara aia le tzine. sa stii ca se simte...
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Corvin mi-a spus ca barele dintre amortizoare au dezavantajul ca trimit vibratiile de la o roata catre cealalta a aceleiasi punti de rulare in acest fel se va simti in ambele parti daca treci peste o denivelare. Daca nu intaresti suspensiile eu zic ca nu se merita sa le montezi.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR