Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • muricico

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: baia mare
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
buna.
Sper ca ma puteti ajuta cu ceva...
Se poate un opel vectr b din 1996 (aprilie), 2.0 i, 16v, sa fie euro 3 ?!
va rog sa imi raspundeti cat de repede daca se poate.... am inteles ca daca seria motorului incepe cu x e euro 2, cu y-euro3 si z-euro4...
poate ma lamuriti si pe mine
mersi mult de tot
Skip ads

  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
sigur din '96 nu e euro 3, de abia aparuse euro 2.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
nu se poate in nici un caz pt. ca motorul de 2 litri a existat ca euro 3 sau mai sus numai in varianta turbo (LET, LER).
  • muricico

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: baia mare
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
nu7 stiu c sa zic...seful de service de la euromotors mi-a spus ca deja in 96 vectra b de 1.6 avea euro 3 sigur.... si sa ma uit dupa litera cu care incepe seria motorului... habar nu am...am gasit un vectra de vanzare...adus de 1 sapt din germania si ii mortal..nu as vrea sa il pierd dar vreau sa stiu sigur daca se poate inmatricula...AJUTOR!!!
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Omule, crede-ne ca nu exista motor de 2,0 Opel atmosferic euro3. Si apropos de desteptu' ala, vezi ce masina am eu? si iti garantez ca nu e euro 3...
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
muricico a scris:mai pun odata intrebarea si aici...poate poate...
se poate un vectra b din aprilie 1996, 2.0 i, 16v, sa fie euro 3?
daca ma puteti ajuta....
mersi Very Happy


NU
are motor X20XE care e euro 2.
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
X20(16,18)XE - Euro 2
Z20(16,18)XE - Euro 3
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Si unde ma rog ai vazut tu Z20XE? ca la Opel sigur nu...hai sa nu postam doar de dragul controversei...
Skip ads

  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
X = euro 2
Y = euro 3
Z = euro 4

(x, y, z fiind prima litera din seria motorului - ex: X20XE = euro 2, Y20DTL = euro 3, Z 18 XER = euro 4)
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
...iar ca fapt divers, motorul de 2,0 euro2 a existat doar in varianta X20XEV cu 16V si X20SE cu 8V (numai pe Frontera A asta din urma). S-ar putea ca si C20SEL sa fi fost omologat euro2 in unele tari dar nu bag mana in foc.
  • sodo

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2006

  • Mesaj Privat
euro 3 nu este sigur;in germania se face totusi o asociatie intre D3(care este ceva intre euro 2 si euro 3) si EURO 3,pt ca se la fel de putin poluante si se impoziteaza la fel.
  • dUa

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Euro se calculeaza in functie de emisiile la testul de poluare. Ce scrie in talonul din germania D3 nu este neaparat echivalent cu Euro3.
Am mai vazut pe un site de specialitate o explicatie absurda asupra normelor de poluare si totodata dezinformeaza total cititorii. Acolo spunea ca 1% din masinile precedente anului 2005 au Euro 4. Pot spune ca este fals deoarece multi producatori de autovehicule au trecut in cataloagele lor grade de emisii poluante echivalente cu Euro4 (vezi mai sus acele motoare) incepand din jurul anilor 2000. Spre exemplu, x5 cu euro4 nu exista decat din 2006.

Alta chestiune. Nu va luati dupa ce scrie in brief-urile site-urile care comercializeaza/publica online masini de vanzare (mobile, autoscout etc.). Daca la cautare bifati casutele care sa va indice masini doar cu euro4 o sa vedeti o multime. Samsarii bavarezi si restul lebedelor s-au aliniat cu cerintele romanilor si trec euro4 in brief-uri ca prostul poate musca si cand ajungi cu masina in tara la rar iti iese ca esti euro3 si astfel ramai cu buza umflata deoarece diferenta la un motor de 1600cmc este in jurul sumei de 1000 E.

Asadar daca ajungeti prin afara sa va procurati masini trimiteti actele masinilor prin fax in tara care sa ajunga pe la cineva autorizat. rar, centre itp etc Smile. Asa veti fi siguri de ce cumparati.

PS: Stie cineva daca exista posibilitatea de a trece un motor de la euro3 la euro4? montarea unor catalizatoare ceva?
Skip ads

  • navi

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut!
am luat de curand din DE o Vectra B, din martie 2000, cu norma D4 in brief (eram sigur k D4 e E3 la noi), la care sa ajung aks si Sad si sa-mi zica mecanicul ca si el s-ar putea sa nu fie nici macar E3, Sad ( asta era tot ce-mi doream cand am plecat sa iau masina Vectra 2000 cu E3)
pe motor am seria Y16XE, cod pe care nu l-am gasit in lista scoasa de RAR ca fiind masini ce pot fi inscrise in "fascinanta" romanie ca E3 (numai k pana sa o aduc nici nu stiam unde sa caut codu asta)
va rog pe cei care aveti o Vectra din 2000 si e inmatriculata sa-mi ziceti dak e considerata E3 sau nu, k dak nu e am pusssss-o (inca 1200 euro la taxa lu Taric)

Multumesc anticipat!

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
In mod normal si corect ar trebui sa fie euro 3, Cu putina atentie la RAR se poate face E4, sau fara atentie poate sa fie E2.
  • navi

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2008

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspunsul prompt!

ai una , la fel?ai patit acelasi lucru?
ce inseamna "atentie", ceva din jargonul romanesc?
as avea un om acolo pe care as putea sa-l atentionez, d-aia intreb
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cu placere. Daca dai o cautare pe forum o sa observi ca in general opelurile care au codul motor inceput cu x sunt E2, cu Y, E3(cu e a ta), cu z, E4.
Cel mai bine te duci si intrebi informativ, fara sa fi cu masina, dar daca nu ma insel, la a ta, fiind E 3 trebui sa-ti analizeze. emisia de CO2. Dar avand in vedere ca este cu 5 prezoane, modelul facelift pe care in teorie nu s-a pus decat motoare E3, nu cred ca are cum sa o scoata mai jos.
La rar in mod normal trebui sa ti-o scoata e3, am vazut in schimb cazuri care au fost E2. Eu am y20dth si a iesit E3. La RAR cunosteam pe cineva care mi-a spus ca e E3. Probabil cu 100 de coco o facea E4, dar nu am incercat pt ca la momentul respectiv nu era cazul.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eu zic sa apelezi la "atentie". daca nu o scot (in) competentii euro 2.
sunt exemple pe forum in care vectra cu z16xe a iesit euro 3.
  • navi

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2008

  • Mesaj Privat
mno, lamurit de cum va fi nu sunt nici 50%, am inteles doar k e la latitudinea si buna dispozitia a celor de la RAR
o sa incerc sa atentionez pe omu de la RAR si o sa va zic finalu

revin cu noutati dupa RAR
  • navi

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2008

  • Mesaj Privat
fratilor am facut si RAR, a iesit E2 dupa seriile de motor, sasiu, si anul de fabricatie al componentelor ('99) (justificarea celor de la RAR pt norma la care a fost incadrata masina).
Acu am dat si taxa la stat 5200 de lei si am inmatriculat-o k dak nu cred k'i dadeam foc in fata guvernului. Totusi, revin cu intrebarea: e cineva care sa detina o astfel de masina si totusi sa o fi inmatriculat E3?
Acu mai am o problema cu radio cd playeru (a fost blocat, l-am deblocat), care nu scoate nici un sunet si din cand in cand afiseaza ER-4
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
In primul rand imi pare rau de rezultat. Cat despre norma de poluare teoretic motoarele Opel care incep cu indicativul Y sunt Euro 3 dar astia de la RAR au listele lor in care au ca an de gratie anul 2001 pentru norma de poluare Euro3. Ei fac legea. Intrucat tu ai seria de motor Y ai putea sa ceri de la dealerul de la care si cumparat-o sa ceara fabricii Opel un Konformitat Bescheinigung in care sa spuna ei ce norma de poluare e. Fiind vorba eliberata de o hartie eliberata de fabrica (atentie nu de dealer) cei de la RAR trebuie s-o accepte. Cred ca ai fii si mai impacata daca ai stii direct de la fabrica ce norma de poluare are si nu de la baietii de la RAR. Numai bine si cati mai multi km fara incidente
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR