Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • sykeze

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salutare! Am un opel vectra c din 2004, 121000 km rulati, motor Z19DTH, 150 cai, iar de vreo 2 saptamani ma confrunt cu o problema!Cand ajung pe la 3500 ture se aprinde masina cu cheia, nu se mai tureaza mai mult de 3200 ture si clar imi scade puterea, demarajul etc. Am fost cu ea la tester TECH 2 ... eroare P1901 adica probleme la filtrul de particule DPF. Tipul a incercat sa imi faca regenerarea fortata cu TECH 2 dar nu a reusit (si a incercat de vreo 4 ori bineinteles dupa fiecare incercare mai faceam 50 km ca asa cerea testerul). Eroarea care apare la oprirea regenerarii este: Particulate filter pressure sensor high differential pressure! Daca stie cineva sa imi spuna si mie ce este de facut? In afara de inlocuire sau anularea DPF se poate face ceva? Adica vreo metoda sa treaca de acea eroare? Nu as vrea sa aplic nici metoda spalarii! Am citit ceva pe forum la un opel zafira de un furtunas de la EGR la DPF ... e adevarat? Poate fi ceva de genul?
Astept mesajele voastre!
Merci!
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
posibil senzorul de presiune diferentiala dus sau sonda de pe dpf.
  • vviioo

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Pot sa mai fie doua cauze: 1) ai toba sparta sau racordul flexibil gaurit inainte de catalizator
2) nu face vacum (sunt niste tuburi subtiri de cauciuc care e posibil sa se fi stricat) sunt la vedere, vezi cum arata calitativ Smile
  • paullll

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Vad ca a trecut cv timp spunene cum ai rezolvat problema merci!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR