Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • malex

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Hmm... nush cum sa incep... sunt nou pe site (desi il urmaresc de vreo 2 luni, de cand am dat comanda de ASTRA), proaspat detinator (5 zile) ASTRA G 1.6 5 usi. M-am gandit ca niste consideratii asupra masinii n-ar strica, cu atat mai mult cat multi cer sfaturi de cumparare ( Shocked bine-bine, nu sariti, e doar prima impresie dupa 5 zile)
La trecerea de pe Ford Focus, am constatat:
- Focus este mai "inclinat" spre confort, amortizoare o idee mai moi, scaune ceva mai confortabile; ASTRA - suspensii tari (simti si imbinarile la asfalt), scaunul tare (cel putin spatarul m-a rupt Evil or Very Mad ); astept sa vad dupa "rodajul" recomandat de 1500 km ce poate masina, pentru ca rigida fiind, de abia astept sa-i dau "in goarna";
- schimbatorul la ASTRA este cam scurt (levierul), astfel incat mana nu se aseaza normal pe el (desi, altfel, cutia mi se pare bine etajata, scurta - favorizand un stil mai sportiv);
- frana ceva mai slaba (doar o idee) ca la Focus (care te cam pune-n geam daca te proptesti tare-n ea);
- interiorul la ASTRA este TEUTON - auster, fara a-ti lasa din prima ideea de "interior familial Wink "
- cel putin acuma (cu motorul nelasat) m-a spart consumul (in jur de 14) in oras (estimat, computer n-are si nici la optionale nu era).

....gata... cand mai constat ceva, scriu
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Legat de confort, ce cauciucuri/roti ai pe Astra si ce erau pe Focus?
In general masinile produse pt. germania sunt adaptate pt. sosele de viteza f. mare cu asfalt perfect, si in gropile noastre nu se simt chiar perfect.
  • malex

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Focus: 185/65/14
Astra: 195/60/15

Dar nu asta este - diferenta de talon a a cauciucurilor nu este asan mare pentru a influenta covarsitor confortul.
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Si am uitat de presiunea din roti, care la AstraG este enorma 2.2-2.4 minim, nu stiu la Focus cum este.
Skip ads

  • malex

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2004

  • Mesaj Privat
sandumbogdan: presiune Focus 2,2

Fratzilor, se poate monta in loc de triplu-display computer de bord? Daca da, de unde se poate procura si cine dreaq il poate monta astfel incat sa nu pierzi garantia?


Aaaaaa, si inca o chestie: muzica in ASTRA (cu CDR500 cu 6 difuzoare - sic) nu are nici o legatura cu sound-ul din Focus (cu radiocasetofon din fabrica si 4 difuzoare). Deja ma gandesc de unde sa iau difuzoare ca alea de pe Focus pentru Astra Very Happy ...fara a le scoate din Focus Very Happy Stiu o sa spuneti ca bat campii si de ce dreaq mi-am luat Astra ... corect, da' n-am avut de unde sa aiu diferenta de bani Cool
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu am 8 difuzoare (sîc), cate 2 pe fiecare portiera (din fabrica) si se aude acceptabil comparat cu ce aveam inainte (sony explode ovale, mari de 50W)
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
ce'i austeritatea asta domne?....vectra are 10 difuzoare Wink
  • malex

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Thanatos,

Aruncai un ochi in garajul lu' matale Very Happy
De unde ai luat ledurili albastre (cu cat) si unde le-ai montat?
La dibas ziceau ca punand leduri n-o sa mai ai lumina difuza ci concentrata in punctul unde este montat ledul. Cre'ca nu stiau...
Skip ads

  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
am raspuns aici:
https://www.clubopel.com/vie...c.php?p=8596#8596
  • cristakke

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2004

  • Mesaj Privat
salut !!
Fara indoiala Fordul in general sta mai bine la citeva capitole in fata Opelului de unde si diferenta de pret de citeva mii euro. Cele constatate de tine sunt corecte dar un singur lucru ma mira.

Cum iti consuma 14 !!! pt ca eu sunt in aceeasi situatie ( Opel Astra Classic 2004 -1050 km ) si imi consuma in oras 10 - pina acum. Apropo si o alta intrebare.

Cine ti-a recomandat 1500 km rodaj ??? Mie dealerul mi-a spus 1000 km sa nu merg subturat si 2500 rot/min. Din ce am mai citit intradevar 1500 km este ok pt rodaj cu toate ca motorele au rodajul facut.

Totusi am mai sarit si eu de 2500 - am ajuns pin la 3000 unde mi se pare ca masina raspunde corect - se simte bine. Plus ca este recomandat si in cartea tehnica ce spun eu si viteza max in aceasta perioada sa fie 2/3 din cea max.

Tot in rodaj este recomandat sa mergi si drumuri mai lungi cu viteza constanta si sa treci prin toate vitezele

Ti-ai terminat rodajul ??? Acum a mai scazut consumul ???? Sper sa fie OK
  • ktgorik

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Uite parerea nemtilor intr-un test comparativ Astra OPC vs Focus ST170. E adevarat sunt motorizari de top, dar si la celelalte motorizari inferioare dar egale banuiesc ca rezultatul testului ramane acelasi.
Intregul articol il gasiti aici :

http://www.sport1.de/coreme..._2FFord__mel.html

Concluzia lor finala ar fi asta:
"Insgesamt liegt der Astra vor dem Ford. Der Rüsselsheimer ist das harmonischere Auto. Die reine Sportwertung geht an den Kölner. Aufpreispolitik und schlechte Sitzposition kosten aber letztendlich den Gesamtsieg. "
Incerc sa traduc pe scurt (cu scuzele de rigoare pt eventuale greseli) pt cei care nu cunosc germana: Per ansamblu Astra sta in fata lui Focus. Masina din Russelheim (Opel) este o masina armonica. Valoarea (aprecierea) sportiva trece insa la masina din Koln (Ford). Politica de pret si pozitia proasta de sezut il costa insa pina la final de castigatorul general.

Masinile testate au fost urmatoarele:
Technische Daten:
Opel Astra Caravan OPC: 2,0 Liter Vierzylinder Turbo ; 147 kW / 200 PS bei 5600 U/min ; 250 Nm bei 1950 U/min; 9,1 l/100 km (Super) ; 231 km/h * 7,8 s (0-100 km/h); 27.615 Euro

Ford Focus Turnier ST170: 2,0 Liter Vierzylinder ; 127 kW / 173 PS bei 7000 U/min; 196 Nm bei 5500 U/min ; 8,8 l/100 km (Super) ; 216 km/h ; 8,5 s (0-100 km/h) ; 25.965 Euro

Deci....sa nu-ti para rau ca ti-ai luat Astra...Smile
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Personal nu cred ca cele doua extrapolari "super-sportive" ale Astra @ Focus se pot aplica in productia "normala", caracterul celor doua "exceptii" reflectand mai degraba orientarea sportiva data de firma modelului (DTM=Opel, rally=Ford) decat altceva...
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Nu au nici o legatura masinile de varf cu cele de serie.
  • malex

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Cristakke: dealer-ul a recomandat 1500 km Very Happy mers linistit Very Happy
Consumul de aproape 14 e inregistrat numai in Bucuresti Sad ...ca n-am avut timp inca sa ies cu ea in afara, dar sper sa se aranjeze undeva la 10.

Alta belea: am constatat la prima spalare ca unul din faruri se abureste pe interior - ceea ce inseamna clar neetanseitate. Raspunsul lor a fost ca o sa incerce sa-l etanseze ... dar eu as vrea sa-l schimbe cu unul nou ca doar am dat banii pe masina noua Evil or Very Mad Nu stiu ce-o sa fac!
Deja incep sa-mi aduc aminte de etapa DACIA (e adevarat, incepusem sa cam uit Very Happy )

Comparatie intre Astra OPS si Focus ST Very Happy ... ce dreaq mey fratzilor, n-avem noi fetze de masinile alea. Cu banii pe una d-aia itzi iei sigur o MASINA Very Happy
  • cristakke

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2004

  • Mesaj Privat
hELLO !! Cu aburirea nu-ti face probleme. Aceeasi problema o am si au dar m-am linistit cind am vazut-o si la un Bmw seria 3 ( Sefu ) la o masina noua deci daca si la 35.000 euro se aburesc farurile !!!

Ce inseamna mers linistit la tine ??? 60 in oras banuiesc !!!
Eu am inteles ca este recomandat un drum ceva mai lung cu viteze constante dar nu la capacitatea maxima. Eu tot 10-10,5 am consum pt ca un plin l-am facut numai in Bucuresti si am auzit ca trebuie pusa benzina din cea mai buna (MOL, OMV ) altfel se strica nu stiu ce.

O stiu de la 2 posesori de Astra care au schimbat .... alimentind din lipsa de altceva prin tara de la benzinarii proaste.

De la ce dealer ai luat masina.?? Sunt curios daca avem acelasi dealer pt ca ma repet mie mi-au spus 1000 km !!! asa cum scrie si in manual !!!

o zi buna!!
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
malex a scris:Thanatos,

Aruncai un ochi in garajul lu' matale Very Happy
De unde ai luat ledurili albastre (cu cat) si unde le-ai montat?
La dibas ziceau ca punand leduri n-o sa mai ai lumina difuza ci concentrata in punctul unde este montat ledul. Cre'ca nu stiau...

*
Se gasesc doua feluri de LED-uri: cu lumina difuza si cu ea "concentrata" in con, daca nu reusesti sa gasesti decat LED-uri din astea din urma, unii zic sa le matuiesti cu abraziv Razz ca sa dea lumina mai difuza (nu am incercat, dar parca prea le repete totii...)
Deci LED-uri date cu smirghel, mai pe intelesul tuturor...
  • malex

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2004

  • Mesaj Privat
sorin666

Problema nu este daca sa iau leduri cu lumina difuza sau con ... da-le dreaq ca le iau cu shmirghel Smile Problema este ca (desi Thanatos a fost extrem de amabil, informatiile lui erau pentru Vectra) nu stiu ce puteri sa aiba (in functie de locul unde se monteaza - ceasuri bord, TID, panou de control aer...), cate sa cumpar, cu ce tip de soclu .... si alte asemenea "amanunte".

Very Happy Very Happy Mai mult, nevasta-mea zice s-o las asa, ca ei ii place si cu lumina galbena Very Happy Very Happy Vezi? Descurca-le drace Very Happy

Apropo de lumini, am mers cu o corrola (d-aia mai noua) si are luminile in bord albe (zici ca are neon in spatele ceasurilor). Arata bestial.
  • razvan

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2005

  • Mesaj Privat
A intrebat cineva mai sus daca se poate pune un computer de bord pe astra classic si nu nimeni nu a zis nimic...
Nu are nimeni nici o idee? Nu a incercar nimeni?
Ca mi-ar place si mie Smile
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
razvan a scris:A intrebat cineva mai sus daca se poate pune un computer de bord pe astra classic si nu nimeni nu a zis nimic...
Nu are nimeni nici o idee? Nu a incercar nimeni?
Ca mi-ar place si mie Smile

*
Pe motorul 1700 Diesel, dupa stirea mea, NU, nici macar la cele "neclasice" (adica NU- "made in Poland" ), la cele susamintite s-au "simplificat" multe chestii, sa scada pretul de cost, deci m-ar mira foarte mult sa se poata...
  • razvan

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Deci nici pe Astra G, neclasic ca sa zic asa, nu era computerul de bord?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR