Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Hai mai, dupa ce am scris o tona de prostii despre cum sa faci modificarea asta, chiar nu se lipeste nimic de matale.. ? Smile
Sa fiu sincer, tu mai inrait.....poate ar trebui sa zic, mersi.....in loc sa fiu suparat pe vorbele grele cu privire la plasme Sad

Daca vrei, iti dau toate detaliile, ce si cum si crede-ma ca e imposibil sa nu te descurci.
Exista cateva smecherii de care trebuie sa tii cont, pe care le-am invatat pe propria piele, despre care nu am vazut sa scrie undeva, asa ca nu vei gresi.
Skip ads

  • taghiba

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
la vectra b ati facut careva? ca pe care ii intreb in galati imi zice ca nu iese ca dureaza prea mult si nu se vede uniform ca nush ce...
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
S-a facut si inca se face Smile
  • ionutzzz07

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2012

  • Mesaj Privat
aquagen a scris:Hai mai, dupa ce am scris o tona de prostii despre cum sa faci modificarea asta, chiar nu se lipeste nimic de matale.. ? Smile
Sa fiu sincer, tu mai inrait.....poate ar trebui sa zic, mersi.....in loc sa fiu suparat pe vorbele grele cu privire la plasme Sad

Daca vrei, iti dau toate detaliile, ce si cum si crede-ma ca e imposibil sa nu te descurci.
Exista cateva smecherii de care trebuie sa tii cont, pe care le-am invatat pe propria piele, despre care nu am vazut sa scrie undeva, asa ca nu vei gresi.
De cand am vazut lucrarea cu mid-ul mi-am dat seama ca esti perfectionist si plasmele alea nu erau de tine Laughing ,sincer esti profesor,imi place foarte multe cum le faci!
Skip ads

  • taghiba

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
kallyo a scris:S-a facut si inca se face Smile

foaste misto...unu de prin apropierea galatiului nu stii care ar face? Very Happy tie ti-a luat mult? ai folosit doar leduri si atat?(ca unii mi-au zis de niste filtre sa imprastie lumina uniform)
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Asta ii prima mea lucrare.....is facute cu 3 leduri smd in soclu nici vorba de plachete sau alte nebunii...timp de lucru 20 de min Smile)...depinde cum vrei sa faci si cati bani ai...un bord de vectra b perfect necesita vreo 2-3 ore de lucru.
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ionutzzz07 a scris:De cand am vazut lucrarea cu mid-ul mi-am dat seama ca esti perfectionist si plasmele alea nu erau de tine Laughing ,sincer esti profesor,imi place foarte multe cum le faci!
.

Pai mersi, se puteau face si mai bine, acum dupa experimente cred ca ar fi fost o traba mai buna sa pun SMD-uri in loc de leduri, la montajul acela pentru MID.
In orice caz nici plasmele nu lumineaza uniform, am facut niste teste si au iesit aproape la fel de ne egale ca si ledurile, pe langa faptul ca serigrafierea e cam din topor la toate modele care se gasesc la noi, adica cifre defocalizate, cadrane descentrate, multe defecte, e o solutie simpla fara bataie de cap pentru cei ce vor modificari.
  • Vlad.

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Stie cineva la astra g se pot schimba ledurile de la comenzile de pe volan fara a demonta volanul sau airbagul? Daca da poate explica si cum Very Happy
Skip ads

  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
nu ai cum. trebuiesc demontate. vezi ca sunt tutoriale destule si sfaturi utile pe CO.
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Vlad. a scris:Stie cineva la astra g se pot schimba ledurile de la comenzile de pe volan fara a demonta volanul sau airbagul? Daca da poate explica si cum Very Happy


Asta e tema pentru saptamana asta.
Schimb ledurile in albastru si rosu.
Trebuie doar sa scoti suruburile de la airbag, cu un torx, si ca sa ai spatiu de lucru , trebuie sa deconectezi si airbag-ul, dar e preferabil ca borna + de la baterie sa fie deconectata inainte , altfel apar erori de airbag.
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
"altfel apar erori de airbag. " asta ar fi varianta lesne....poate chiar sa si sara Razz
  • Vlad.

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2012

  • Mesaj Privat
e riscu sa sara airbag-u daca desfac suruburile alea? poate faci si niste poze cum demontezi acolo te rog Smile
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca se da borna plus de la baterie , va trebui asteptat o jumatate de ora si abia apoi poti deconecta airbagul fara nici o problema , fara nici un risc . Apoi poti umbla in voie la ce ai treaba!
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
kallyo a scris:"altfel apar erori de airbag. " asta ar fi varianta lesne....poate chiar sa si sara Razz


Am umblat pe acolo de multe ori, cu bateria conectata Shocked, dar daca nu primeste impuls de la calcualtorul de airbag, nu vad cum sa sara.
In orice caz, nu ma risc Rolling Eyes , dau jos borna tura viitoare.
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Hehehe....nu is chiar asa mari sansele de a sari...dar is Smile
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Recomandat ii sa scoti borna + la orice interventie asupra sistemului electric,dar merge si cu borna pusa(pt.cei care n-au codu la cass Very Happy) . Desfaci usor cu cheia scoasa din contact.
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
exista risc sa apara eroare dfoar daca se pune contactul cand este scoasa mufa de la airbag. nimeni nu a patit sa ii sara airbag-ul in fata doar desfacandu-l.
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu am demontat airbagul cu bateria pusa si l-am lasat conectat la mufa cat timp am dat jos comenzile de pe volan.
Nu s-a intamplat nimic, nici declansare si nici eroare.
Ultimele poze cu ledurile schimbate de pe volan. Si ceasurile la ultima revizie, adica, cred ca a 6-a Shocked
Maine trebuie sa-i mai pun si benzina..... ca leduri am tot pus.. Very Happy


  • Vlad.

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2012

  • Mesaj Privat
a iesit bine..si chiar merge combinatia de rosu cu albastru Very Happy
  • ionutzzz07

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2012

  • Mesaj Privat
aquagen a scris:Eu am demontat airbagul cu bateria pusa si l-am lasat conectat la mufa cat timp am dat jos comenzile de pe volan.
Nu s-a intamplat nimic, nici declansare si nici eroare.
Ultimele poze cu ledurile schimbate de pe volan. Si ceasurile la ultima revizie, adica, cred ca a 6-a Shocked
Maine trebuie sa-i mai pun si benzina..... ca leduri am tot pus.. Very Happy

Acum imi place ce vad Laughing ,ce rau imi pare ca nu sunt din oras cu tine sa bem niste butoaie de beri pana o facem si pe a mea!
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR