Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
MCL2k6 a scris:
soulfly a scris:MCL2k6 cred ca ai avut ceva bataie de cap...

Soulfly, a iesit f. bine ce ai facut! Eventual sa lipesti niste scotch semi-transparent sub cadran, pe partea dreapta, unde e 200-220 ca e mai luminos acolo. Altfel frumos lucrat!


multumesc de apreciere Wink

faza cu scotch-ul :am incercat sa fac ceva...dar nu mai are aceeasi intensitate lumina la ac si am preferat sa il las asa...sper sa nu fie prea intensa lumina .
Skip ads

  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
AdamOpel a scris:a iesit bine @soulfly! vad ca ai folosit leduri albe gen xenon!cate leduri ai folosit...leai adaptat in soclul becului?

la kadett singurele leduri ce au putut ilumina si am putut folosi in soclurile de becurilor au fost cele albe(xenon) .... dar la kadett(normal 2 becuri si cel cu turometru 4) nu are trasee conductoare de lumina ....cred ca la vectra ar fi altfel are si 4 becuri.


am folosit 4 led-uri de 10mm diametru.am majorat un pic gaurile de la socluri si au intrat fortat apoi le-am lipit de folia de plastic exact pe suprafata de contact a soclurilor (+ -) care e de cupru,se vede mai bine in poze :





intr-adevar , la vectra are un plastic incolor care transmite foarte bine lumina , dar cred ca merge adaptat ceva si la kadett eventual dispuse la distante egale (led-urile) pentru o iluminare uniforma...


Ultima modificare facuta de soulfly la Sam 03 Mar, 2007 10:48 am
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
la kadett se poate rezolva! la ceasul km,marginea (care este in forma de L) trebuie decupat.... in 4 parti egale si lipite(plastic transparent) 4 leduri(dar sa nu se vada din exterior) de 3mm,la ceasul de benzina si apa la cele 2 colturi de sus cate un led lupit cu plastic transparent,ce poate transfera lumina(in electonica se folosesc asemenea plasticuri .....arata ca un baton si este transparent).

dar eu nu vreau la kadett ci la unul de astra f(vectra A)....vreau sami schimb bordul complet.....si nu vreau in ultimul moment cand pun bordul sus sa lucrez cu ceasul.
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
la kadett cred ca nu am inteles nimic din ce ai spus...niste poze ar fi de folos , nu cunosc bordul Crying or Very sad
pentru astra f te pot ajuta cu sfaturi dar fara iluminat separat pe ace Wink
Skip ads

  • cont-sters-1898

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Dar nu se poate folosi soclu vechi al becului ca sa nu mai lipim atat?
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cred ca se poate dar cu led-uri mai mici in diametru (ale mele au 10 mm ^, unde era sa mai intre si soclul!?) si sa cauti un loc bun de pus rezistente (pe cablu de alimentare undeva ...)chiar sunt curios cum au facut altii cu socluri(daca au facut)
mie mi s-a parut mai usor asa...depinde de alegerea fiecaruia
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Precizez nu eu am facut urmatoarele operatiuni,leam gasit pe net....nu ami stiu pe ce pagina ..

inca nu am ceasul km de astra dar cand il aduc am sa incerc.
@Skywalker daca folosesti leduri albe atunci,cred ca poti folosi in soclurile vechi.
La kadett asa am folosit,,,celelalte culori(albastru,rosu) au fost prea slabe si a trebuit sa folosesc mai multe.


faza cu scotch-ul :am incercat sa fac ceva...dar nu mai are aceeasi intensitate lumina la ac si am preferat sa il las asa...sper sa nu fie prea intensa lumina .


ai putea slefui din led ....scazi intensitatea dar maresti unghiul de iluminare....ai putea sa faci teste poate iese mai bine.






















am incarcat un "manual" cum sa schimbi ledurile pe intreg bordul....se refera la corsa b...dar se poate utiliza si la alte..

http://rapidshare.com/files...ed-umbau.pdf.html
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat

Dar nu se poate folosi soclu vechi al becului ca sa nu mai lipim atat?


asfel am facut si eu...dar nu am facut pe atuncea ,poza nu-mi apartine...aicea ledurile sunt legat in serie eu am folosit in paralel



Dupa cum vad @soulfly a folosit 4 leduri(cate un led in fiecare compartiment).... (inainte sa vad poza am crezut ca a folosit 4 leduri in loc de un bec si nu in total) asta se putea rezolva si in soclu...am sa fac una (ca sa nu ami desfac bordul) si am sa postez poze....nui greu si arata ca si original.
Skip ads

  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Aiceai exemplul cum sa pui un led intr-un soclu...se putea si mai inauntru dar m-am grabit. Smile

Ledul are 5mm diametru.











  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am primit un bord vectra a stricat (era doar turometru,ceasul de benzina si apa)
Am inceput testele pe el,doar un singur led SMD am avut si ala portocaliu.

in mod normal trebuia sa utilizez 3 leduri SMD,deoarece trebuie sa urmeze cursa indicatorului.(valabil doar pt indicatorul de benzina si apa)
La turometru si km trebuie utilizat mai multe...,un led intodeauna trebuie sa fie sub indicator(in miscare) ca sa ilumineze corect.

ex.: pentru indicatorul de beznina, daca pun doar unul(si ala jos....la 0 a indicatorului) atuncea cand se ridica indicatorul, pierde din intensitate si se vede mai slab....iar acest lucru nu se poate permite..atunci mai bine nu schimb...de aceea trebuiesc puse leduri pe toata cursa indicatorului.














  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
[/quote]
Dupa cum vad @soulfly a folosit 4 leduri(cate un led in fiecare compartiment).... (inainte sa vad poza am crezut ca a folosit 4 leduri in loc de un bec si nu in total) asta se putea rezolva si in soclu...am sa fac una (ca sa nu ami desfac bordul) si am sa postez poze....nui greu si arata ca si original.[/quote]

nu cred ca puteam sa fac asta cu led-urile pe care le-am avut.
repet,au 10 mm diametru , iar gaurile pentru socluri , din bord, au cca 8 mm diametru
am cumparat de 10 mm fiindca mi s-a parut ca lumineaza mai tare decat cele de 5 sau de 3 mm...


Ultima modificare facuta de soulfly la Sam 03 Mar, 2007 7:02 pm
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
intr-adevar,la indicatoarele de benzina+temperatura+turometru poate reuseam si eu sa pun ceva led-uri,dar la kilometraj e mai complicat...

am si eu un bord de vectra a stricat si am desfacut acul de la kilometraj si am observat ca are un arc care readuce acul in pozitia initiala si se poate sa arate eronat daca nu se pune cum trebuie
de aceea le-am lasat aceeasi culoare ...nu am vrut sa ma complic prea tare de frica sa nu dereglez ceva Wink

cat despre bordul de kadett , arata bine dar eu as pune mai multe leduri(decat 4 ) si ma refer la kilometraj...
ce solutie o fi aia cu care au lipit led-urile de cadran Question parca e spuma poliuretanica...
Skip ads

  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu,dar poti utiliza barete din plastic(mai mult cauciucat decat plastic)transparenta,la conex gasesti...nu stiu cum se numesc si nici nu am gasit sa fac vreo poza.

la apa+benzine merge dar la turometru(nu am indicator)+km(nu il am) apar probleme ambele sunt pe arc si nu au taietura cum au cel de benzina.m-am gandit ca inainte sa-l desfac il incerc si verific la ce turacite ? km am si compar turatia aratata de ceas cu cel de pe LCD sa vad daca coincid...dupa aia il desfac si caut o modalitate de al da jos acul fara sa dereglez(m-am gandit ca primaoara dau jos opritorul(tamponul)in care se opreste indicatorul sa vad pana unde coboara acul,fac semn si dupa aceea dau jos usor....sa nu misc indicatorul....doar teorie astept sa vad cum am sa rausesc)
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
interesant ...
nu m-am gandit sa dau jos opritorul sa vad pana unde se duce acul... Wink
dar cred ca e munca de chinez batran...(cum spunea cineva pe forum...) am preferat sa nu ma complic dar cred ca nu e imposibil..
chiar as vrea sa ma tii la curent sa vad ce ai reusit sa faci...
  • Xperiment

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
sa ne spuna 4Est cum a facut... ca el a pus leduri si la kilometraj... asa ca.. il rugam frumos sa ne lumineze Smile Rolling Eyes
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Eu sunt adeptul interventiilor reversibile. E munca de chinez, stiu. Ledurile trebuie taiate si slefuite ca sa incapa. Iata cateva exemple:
In prima poza avem:
- un soclu mare (cel galben) cu 9 leduri de 3 mm (8 albastre si 1 alb) - detaliu in poza 2
- un soclu mic cu 4 leduri de 3 mm
- un soclu mic cu 2 leduri tip Piranha (configuratia asta v-o recomand, dar cu implementarea din ultima varianta)
In a treia poza avem 2 leduri de 5 mm a cate 18 lumeni fiecare, puse cap in cap. Rezultatul in poza 4.



Ultima varianta pentru ledurile din spatele bordului (la Vectra B sunt doar 2, in soclu mare). Am folosit un soclu de la un led chinezesc ars (vindea cineva pe-aici, multumesc lui botosu pentru socluri), 2 leduri Piranha albastre si unul alb.




  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
wow! Shocked
si eu am zis ca m-am chinuit... Embarassed
acum daca tot ai bagat poze cu socluri si led-uri , nu ai si ceva poze cu bordul? cred ca arata super ...am vz ceva in garaj,dar era doar ceasul de la km...
interesante led-urile piranha...
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
da fain!
am gasit cateva situri care vand leduri:
http://www.ledshop.ro/index.php
http://www.leduri.ro/

sunt mai ieftine ca pe un site de pe forum(pe la inceputil discutiei)..si sunt puternice.
am sa comand cateva leduri sa vad cat de bune sunt.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
OK am cumparat bordul si am incercat leduri rosii de 5mm am pus 4 si am folosit soclurile originale ale becurilor!momentan las asa dar in timp am sa iluminez acele cu alta culoare.
Bord km




Pe consola mai am de lucru, pozitia de aer rece am sa iluminez cu led albastru(inca nu stiu unde sa il prind dar ma gandesc)
pe butoane mai am probleme,mai precis unde este indicatorul nu este iluminat corect,doar pe pozitia 3 al ventilatorului!

Consola centrala

  • cont-sters-1898

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2006

  • Mesaj Privat
De unde ai luat ledurile astea rosii? La ce magazin sa ma duc sa caut si eu?
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR