Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • serifu20

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
ok am inteles asta. am si desfacut tot dar as vrea sa stiu daca se pot acele vopsi sau colora cu un marker? iese ceva sau numai daca ii pun led. rosu as vrea sa le fac. ms
Skip ads

  • zarnescu alexandru

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Pentru un rosu mai aprins ar fi bine sa le colorezi cu un marker.Eu le am colorat si a iesit bine,nu se vede ca sunt facute de mine si de sters se sterge foarte greu.
  • serifu20

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
zarnescu alexandru a scris:Pentru un rosu mai aprins ar fi bine sa le colorezi cu un marker.Eu le am colorat si a iesit bine,nu se vede ca sunt facute de mine si de sters se sterge foarte greu.

Le-am colorat si eu dar nu se vede nimik rosu. Eu am leduri SMD albastre la ceasuri. numa partea de sus ai colorat nu? cel mai indicat ar fi un led rosu la baza fiecarui ac.
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
pai daca ai albastru cum ai vrea sa-ti iese rosu acele? eventual un violet dar cel mai sigur iti iese o culoare naspa
cel mai indicat ar fi 3 rosii nu 1
Skip ads

  • zarnescu alexandru

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Trebuie sa pui langa fiecare ac cate un led si ca sa iti iasa rosu normal ca trebuie sa pui led rosu.Eu am pus cate un led de 5 mm in plexiglasul acela transparent.
  • serifu20

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
narcky_cypycu a scris:pai daca ai albastru cum ai vrea sa-ti iese rosu acele? eventual un violet dar cel mai sigur iti iese o culoare naspa
cel mai indicat ar fi 3 rosii nu 1


pai eu ma gandeam ca daca le vopsesc cu un rosu inchis o sa mi se vada cat de cat luminate chiar daca leduri la ceasuri sunt albastre. stiam ca nu o sa iasa un rosu ca de la led.
  • zarnescu alexandru

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Ca sa fie luminate cat de cat bine ar trebui sa lasi acele asa transparente ca sa patrunda lumina albastra prin ele,o sa incerc sa ti fac o poza cand voi desface iar bordul ca sa iti faci o idee.
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 719
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
As avea si eu o intrebare: cate leduri SMD (aproximativ) sunt montate pe Zafira B (ma refer la bord si usi), poate are cineva idee. Am impresia ca sunt la fel ca forma si numar ca la astra h. Am cautat pe forum dar nu am gasit. MS.
Skip ads

  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Aproximativ 130, aveam un fisier pe undeva, acum n-am timp sa-l caut. Oricum, foarte multe. Numai in GID sunt 36, parca.
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Dan56 a scris:Aproximativ 130, aveam un fisier pe undeva, acum n-am timp sa-l caut. Oricum, foarte multe. Numai in GID sunt 36, parca.

WTF? cum draq sa fie in gid 36 :O nu cred asa ceva avand in vedere ca intrun mid incap 4 Smile)
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Acum crezi? Very Happy

  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
alexx1402 a scris:Acum crezi? Very Happy

al draq...nu am vazut pana acum gid desfacut(ce sa zic...nasol de voi baieti Smile) multi bani )
Skip ads

  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Ma gandeam si eu sa inlocuiesc ledurile dar inca nu sunt hotarat...
Inca mai adun date despre tipul ledurilor si numarul lor.
Pana acum stiu sigur:
Led SMD-3528 / 15buc - pentru tabloul de bord (turometru, vitezometru, kilometraj)
Led SMD3528 / 36buc petru GID

Stiu in mare si restul.... doar ca din poze nu prea imi pot da seama ce tip sunt.
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Cauta pe www.astrah.ru, acolo gasesti tot felul de tutoriale exceptionale. Inclusiv despre schimbarea ledurilor la h. Cu poze, explicatii, coduri de piese, etc. Te descurci cu translatorul gogu Wink
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
"Tutorialul" de acolo e incomplet, nu prezinta decat niste poze (cu rezolutie mica), fara nicio alta explicatie.
Cu bordul, GID-ul, blocul blocul de lumini si comenzile de pe volan sunt lamurit.
Mai ramane de analizat HU-ul (Cd70Navi), panoul pentru ventilatie, comenzile de pe usi si butoanele de pe bord (butonul sport,scaune incalzite, senzori parcare, presiune, etc)
  • serifu20

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Stie cineva care sunt comenzile pt calibrarea acelor si verificarea tuturor ledurilor din bord pentru Opel Astra G 2001. De ex la logan (la alea care au computer de bord vb) daca tii apasat butonul din bor, ala de reset km si pui contactul dupa vreo 5 sec sec incep acele sa se miste de la 10 la ora pana la maxim si la turometru la fel, si se aprind toate becurile din bord si la computer toate afisajele. acolo iti arata si cat cobustibil (in litri) mai ai in rezervor. Ma gandesc ca si opelul ar trebui sa stie asa ceva?
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
La Astra G dupa ce ai umblat la ceasurile de bord se foloseste OP-COM pentru a calibra acele ( daca esti foarte pretentios).
La cate am desfacut pana acum, ies perfect "la mana". Very Happy
  • serifu20

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
realcriss a scris:La Astra G dupa ce ai umblat la ceasurile de bord se foloseste OP-COM pentru a calibra acele ( daca esti foarte pretentios).
La cate am desfacut pana acum, ies perfect "la mana". Very Happy

Pai le-am pus manual si este ok dar vroiam sa stiu daca la opel astra exista comanda aia si care estecombinatia de butoane. (de felul meu sunt cam pretentios)
  • serifu20

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Care imi da si mie o idee ca nush ce sai fac. Am schimbat toate ledurile si la ceasuri si la bloc de lumini si la BC si totul e ok. dar la butoanele de la AC, recirculare, dezaburire, incalzire nu am reusit sai fac nimik. Are o folie lipita vopsita cu galben prin interior, am incercat cu smirghel dar se duce tot chiar si iconitele, ramane transparent , iar butoanele de AC recilculare dezaburile sunt galbene prin interior. o facut cineva am vreo sansa sau numai daca schimb tot?? am atasat si poze.

  • zarnescu alexandru

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Pune si tu niste poze cu bordul si blocul de lumini sa vedem cum au iesit.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR