Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Mihai1205

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
eu am folosit un tub de plastic taiat la dimensiune de la o rola de hartie pentru casele de marcat.
variante sunt multe,se poate folosi si o hartie mai cartonata.
Skip ads

  • horhocea

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
multumesc pentru informatie DJBOBO_M.
  • lorenz

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
SALUT baieti,am si eu o intrebare as vrea sa schimb beculetele in bord la un astra f .Exista led albastru pt asa ceva,dar ceva original adica sa fie usor de schimbat ,,,,,,,,,,,,,si stie cineva unde gasesc leduri in tg mures.
  • lucian_yd

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Mie unu mi se pare un pic complicat - nu de alta, da sa ma apuc eu sa demontez bordu'....
Si mai ales ca nu stiu daca soclul beculetelor din bord este identic cu soclul "manunchiului" de leduri postate de tine...
Ma cam maninca sa schimb lumina aia galbena da' tare mi-e frica ca pierd garantia
Skip ads

  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
lucian_yd a scris:Mie unu mi se pare un pic complicat - nu de alta, da sa ma apuc eu sa demontez bordu'....
Si mai ales ca nu stiu daca soclul beculetelor din bord este identic cu soclul "manunchiului" de leduri postate de tine...
Ma cam maninca sa schimb lumina aia galbena da' tare mi-e frica ca pierd garantia


Depinde la masinile noi garantia obisnuita data de opel ii pe componente ale motorului + electrica aferenta
Deci daca in cazul cel mai nefavorabil faci vreun scurt de exemplu(in bord la ceasuri) garantia nu-ti acopera aceasta piesa.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
http://www.youtube.com/watc...p;feature=related
  • Mihai1205

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
lucio85 mai are rost sa comentam? super idee si de apreciat munca + priceperea celui care le-a facut.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
eram curios daca e unu din colegi cel care a facut asta, ce fel de leduri a folosit si daca la realizarea acestui montaj a folosit un modul RGB Wink
Skip ads

  • Rocker

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Din cate stiu flores astra face chestii dinastea...ideea ii simpla led RBG + un controler...poate ne lumineaza flores
Numai bine!

Is kallyo am intrat de pe id-ul unui coleg.Smile
  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
acele ceasuri sunt cele de pe caravanul pe care l-am avut si erau facute de mine
ledurile folosite nu sunt rgb ci leduri normale de 3mm 3volti iar ca numar total se ridica undeva la 140 de leduri cate 34 de buc per fiecare culoare pe fundal iar restu sunt la ace si display
controlul se facea doar din 5 butonase ascunse 3 pt culorile fundal si 2 pt ace
pt protectia ledurilor am folosit 3stabilizatoare de tensiune si 3 stabilizatoare de curent pt fiecare culoare in parte
munca depusa a fost de chinez in circa 7 zile au fost finalizate cate 5 ore seara sambata si duminica toata ziua
masina respectiva s-a vandut si urmeaza sa ii fac si celei actuale dar deocamdata mai asteptem finante
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Sau asa Razz....oricum ii migaloasa treaba 140 de leduri...zzzz
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Acu am vazut video postat de lucio85 si mi-am adus aminte ca de vreo 3 ani de cand mi-am luat masina vroiam asa ceva, chiar am adus in discutie la pag 102

Aveam in plan alte proiecte (dayline[devil lights],semnalizare far pe led si stopuri pe led cu soclu fagure) dar o sa le mai aman un pic.

Arrow Lista de cumparaturi ar arata cam asa:
-sursa stabilizare 12v,
-unitate comanda/controler rgb
-led-uri rgb
-rezistente smd
-mufe,cabluri,chestii minore etc

p.s. felicitari flores_astra (creare), lucio85 (postare)
Skip ads

  • aleyx

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 1995 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
eu am schimbat becurile de la tid cu leduri de 12 V
  • providra18

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Calibra 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am schimbat si eu becurile din bord cu leduri de 12V...Am scos becurile din soclu si am pus ledurile. Totul e oke, si da bine pe alb, insa nu mai merge sa reglez intensitatea luminii din bord. Ce trebuie sa mai fac pentru a putea schimba intensitatea luminii din acea rotita de sub panoul de control al luminilor (inchis, pozitie si faza)?
  • casper_1707

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut,

Dupa 116 pagini de lectura sunt din ce in ce mai confuz.
Sunt 3 lucrari care mie mi-au placut in mod special: cea a lui McFly ale carui ceasuri de bord sunt TRW si cele ale lui flores_astra si lucio85 care au ceasuri VDO(?).
La partea de climatizare, bloc de lumini, butoane de actionare geamuri electrice si TID lucrurile imi sunt destul de clare:
- pentru climatizare 16 leduri albe si 3 rosii de 5mm pe 170° (ledurile se pilesc in capat?)
- pentru TID 4 leduri albe de 5mm pe 170° - pilite in capat
- pentru bloc de lumini 5 leduri albe de 5mm pe 170° si 3 leduri rosii de 3mm pe 170° (pilite in capat?)
- pentru butoanele de actionare geamuri electrice 3 leduri rosii de 3mm pe 170° (pilite in capat?)

Marea mea problema este bordul.
@McFly - Eu zilele astea am terminat un bord, cate 9 leduri sub kph si rpm; si cate 4 sub temp si litri. (+ 4x3 la ace) - bordul era VDO sau TRW? Ledurile au fost distribuite echidistant pe semicerc? La ce distanta de centru? Ledurile au fost normale sau SMD? Cateva fotografii de la instalare poti pune?

@flores_astra si lucio85 - cate leduri si ce tip ati folosit in modificarile voastre? Ce rezistente ati folosit pentru ele (din parcurgerea topicului am tras concluzia ca pentru 3 led-uri inseriate se pune o rezistenta de 220 ohmi, iar pentru un singur led o rezistenta de 680 ohmi)? Cum au fost ele distribuite in bord? Fotografii de la instalare puteti pune?

Ceea ce urmaresc in aceasta modificare este uniformitatea culorii in mod special si ca intensitatea sa nu fie nici mica dar nici sa nu jeneze la condus pe timp de noapte.

Va multumesc tuturor!
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
In sfarsit pun si eu poze facute cu aparat foto Very Happy

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@casper_1707
daca te referi la pozele de la pagina 96, bordul respectiv e TRW si am pus cate 3 leduri cu unghi de 170 grade in locul fiecarui bec, in total 9 leduri, m-am folosit de prisma pentru a face lumina uniforma, imi pare rau dar poze de la montaj nu am
legat de rezistente ele se aleg in functie de caracteristicile fiecarui led
foloseste asta pentu a calcula
http://led.linear1.org/led.wiz
eu am folosit leduri cu unghi de 170 de grade tocmai pentru a nu le pili
PS daca ai bord VDO cel mai uniform se vede cu smd
  • casper_1707

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2009

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:@casper_1707
daca te referi la pozele de la pagina 96, bordul respectiv e TRW si am pus cate 3 leduri cu unghi de 170 grade in locul fiecarui bec, in total 9 leduri, m-am folosit de prisma pentru a face lumina uniforma, imi pare rau dar poze de la montaj nu am
legat de rezistente ele se aleg in functie de caracteristicile fiecarui led
foloseste asta pentu a calcula
http://led.linear1.org/led.wiz
eu am folosit leduri cu unghi de 170 de grade tocmai pentru a nu le pili
PS daca ai bord VDO cel mai uniform se vede cu smd

Inca nu l-am dat jos, dar tinand cont ca masina este din 2006 cred ca este VDO.
Amplasarea SMD-urilor se face vertical, din interior catre exterior pe semicerc?
Cam cate smd-uri am nevoie pentru o luminozitate uniforma si nu foarte puternica (cred ca luminozitatea ideala este cam cea actuala)?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
daca e vdo trebuie curatita folia care pe spate e vopsita cu galben, nr de leduri e cum zicea @McFly cate 9 sub km&turometru si cate 3 sau 4 la apa si combustibil ar fi suficient
dispunerea pe semicerc, cred ca gasesti si poze
  • providra18

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Calibra 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
La problema mea, nu ma poate ajuta nimeni? vreau sa rezolv problema cu reglarea intensitatii luminii...
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR