Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
am rezolvat treaba.nu mai imi stau aprinse acuma tot timpu,dar miam ars un led:-) am lipit rezistenta pe led si ceam facut ce nam facut sa ars cand am dat sal montez nu mai mergea,din ce cauza sa se fi ars ledu?lam lipit cu pistolu de lipit.
A trebuit sa iau alt led sal pun si pana la urma lam lipit de chestiile alea de care se prinde ledu
Skip ads

  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
ai tinut prea mult pe el, s-a incins si s-a ars ...pt smd-uri ii recomandat statie de lipit
  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
aha...ma gandeam eu ca sa incalzit foarte taru ledu:D si statia aia de lipit cum ii?pe unde as putea gasi?pune si o poza daca gasesti te rog sami dau seama cum arata
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
gasesti in magazinele cu specific electronic
ce ti-as putea recomanda ar fi weller daca ai de gand sa o folosesti mult(desi cred ca nu e cazu)...daca doar ocazional un Solomon isi face treaba f. bine.

cateva poze cu diferite statii de lipit http://www.google.ro/search...=1277&bih=827
Skip ads

  • casper_1707

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2009

  • Mesaj Privat
bazare a scris:1. fludor de aluminiu sau scoti picioarele la led pe partea cealalata.

Nu reusesc deloc sa gasesc fludor de aluminiu iar sa comand este o cantitate mult prea mare pentru necesitatile mele.
Restul colegilor care au facut modificarea, cum ati lipit ledurile in blocul de lumini (partea lipirii pe lamele) sau in butonul de actionare geam electric din dreapta?
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
casper_1707 a scris:
bazare a scris:1. fludor de aluminiu sau scoti picioarele la led pe partea cealalata.

Nu reusesc deloc sa gasesc fludor de aluminiu iar sa comand este o cantitate mult prea mare pentru necesitatile mele.
Restul colegilor care au facut modificarea, cum ati lipit ledurile in blocul de lumini (partea lipirii pe lamele) sau in butonul de actionare geam electric din dreapta?


Eu am facut cu fludor , dar mai intai am zgariat locul unde am lipit ca sa nu se desprinda , iar cu fludorul , sfatul meu e sa te duci prin targ la rusi pe Milcov si sa cauti acolo . Asa am cautat si eu bec de 6v pentru pistol de lipit si am gasit doar la ei Very Happy
  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
miam inlocuit si eu becurile din bord cu leduri albe,dar in partea de sus unde ii de ex la kilometraj 100Km/h nu prea lumineaza asa tare ca in partea de jos. Din ce cauza? am folosit leduri in genu de mai jos doar ca cu 4 leduri in loc de 9 cum are cel din poza

  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
ichimcornel a scris:miam inlocuit si eu becurile din bord cu leduri albe,dar in partea de sus unde ii de ex la kilometraj 100Km/h nu prea lumineaza asa tare ca in partea de jos. Din ce cauza? am folosit leduri in genu de mai jos doar ca cu 4 leduri in loc de 9 cum are cel din poza


Problema este dispersarea lor datorita unghiului , cred ca unele facute custom sunt mult mai bune, crede-ma Wink
Skip ads

  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
adica cum sa le fac,explicami un pic te rog
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
ichimcornel a scris:adica cum sa le fac,explicami un pic te rog


Ca sa afli cum se face toata treaba , trebuie sa depui putin efort si sa citesti acest topic de la inceput ca sa pricepi cum se face . Este mult de explicat , dar poti sa urmaresti post-urile userul-ui "ionut4683" ca sa vezi mai multe poze legat de iluminarea bordului si cum se face . Mai exact --> https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=782032 Succes Smile


Ultima modificare facuta de alex_paval la Joi 12 Mai, 2011 4:51 pm
  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
mersi...am sa ma uit acuma.dade imi dau seama cum sa fac;)
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Desfa ceasurile si pozitioneaza mai multe leduri sub cadrane, nu in locul becurilor. Trage-le fire din soclurile becurilor si pune-le rezistente. Exemple gasesti in topic foarte multe.
Skip ads

  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
sau foloseste leduri SMD cu unghi mare Smile
  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
am tot citit subiectu de la inceput,inca nu lam terminat,dar vreau sa va intreb ceva sa vad daca se poate daca bine am inteles eu pana acuma.am sa pun 2 poze
poza 1



poza 2

Eu mam gandit asa sa trag de soclu(becu din stanga cum stai cu bordu in fata) 3 fire si la capat sa pun cate un led cum am desenat la turatii si dupaia din scoclu dreapta sa trag mai multe fire cu leduri pt kilometraj,temperatura si combustibil si pe partea exterioara a soclului cea in a 2 poza sa pun o rezistenta ceva in genu cum am pus la poza,se poate?sper ca mam exprimat bine:D
In a 2 poza cea cu rezistenta am luat exemplu soclul acela la intamplare ,dar ceva in genu ala mam gandit sa pun rezistenta pe soclu
Ce am desenat cu verde inseamna ledurile cam pe unde sa le pun
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Daca le pui asa ca in poze nu vei avea iluminare uniforma indiferent de unghiul ledului sau putere.

Uite cateva poze cu ce mi-am facut eu pe masina. Este Astra G dar iti faci o idee.

Incearca sa pui ledurile cat mai aproape de ac sa nu bata direct in gradatiile foliei pentru ca acolo vei avea puncte mai luminoase.
Unde ai rosu pe folia cu gradatii trebuie sa folosesti tot led rosu daca vrei sa obtii culoarea rosie.
  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
dar in general asa se face nu?tragi din soclu si duci ledu unde vrei tu nu? doar ca trebuie sa folosesti mai multe?
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Da alimentarea ledurilor o faci din soclurile becurilor folosind rezistente bineinteles.
  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
da,si de care sa folosesc ma refer la leduri?mam uitat pe zexstar am vazut de 3mm si am vazut iara smd "LED 3528 SMD Superluminos Alb Zexstar 1lm 130 5-15mA" ? de care zici sa iau?si cam cate crezi as avea nevoie pt tot bordu sal fac?eu vreau sal fac cu alb si rosu
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
m.nyck a scris:Salut,

Daca le pui asa ca in poze nu vei avea iluminare uniforma indiferent de unghiul ledului sau putere.

Uite cateva poze cu ce mi-am facut eu pe masina. Este Astra G dar iti faci o idee.

Incearca sa pui ledurile cat mai aproape de ac sa nu bata direct in gradatiile foliei pentru ca acolo vei avea puncte mai luminoase.
Unde ai rosu pe folia cu gradatii trebuie sa folosesti tot led rosu daca vrei sa obtii culoarea rosie.

Tare ideea cu pcb la fiecare ceas , poti sa-mi dai si mie te rog negativul ptr cablaj ? cu ce program ai lucrat ?
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@ichimcornel:
Lasa zexstarul, sa nu cumva sa dai mai mult de 0.5-0.6 lei / led. Fie ca iei smd sau 3mm. Pune cam 10 leduri pe cadran mare si 4-5 pe cadran mic.
Daca nu vrei sa faci cablaj, e mai usor cu leduri de 3mm, asezate in cerc in jurul axului acelor (legate intre ele folosindu-le picioarele; in serie cate 3 cu rezistenta) si indreptate inspre exteriorul cadranelor, nu direct spre folie.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR