Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • AAndy22

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2009

  • Mesaj Privat
buna seara! am citit topicul de la cap la coada dar nu am gasit niciun raspuns multumitor la intrebarile mele. "Cum se schimba led-urile la Siemens 500 CDR si ce tip de led imi trebuie?"
Skip ads

  • Mihai1205

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
AAndy22 ,din cate vad nu difera deloc fata de cdr 300 decat prin faptul ca are cd. bag mana in foc ca sunt tot leduri de 3 mm si in acesta. la fiecare buton ai cate un led. ti-ar trebui cam 18 -20 leduri in total.
  • AAndy22

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2009

  • Mesaj Privat
m-am mai documentat si am vazut ca are LED-uri SMD. a schimbat cineva? multumesc de rspuns Mihai1205
  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Am citit pe aici si la un moment dat cineva a mai avut problema mea dar la alta masina.
Asadar, vectra b 97, la blocul de lumini am schimbat acel led care arata pozitia de functionare a luminilor, respectiv oprit, pozitie, faza scurta/lunga. Acesta nu stiu ce culoare avea, pt ca nu l-am vazut niciodata aprins pe blocul de lumini.
Am pus alt led, unul SMD alb si bineinteles ca nici acesta nu se aprindea. Nu stiu de ce am zis sa vad daca functiona ledul dat jos de pe blocul de lumini, l-am conectat la o sursa si se aprinde, un galbui-portocaliu asa.
De ce sa nu mearga oare? Aaa si dupa ce am pus acel led SMD, rotitele de reglare faruri si intensitate luminoasa in bord, nu merg , dar sunt date la maxim. Am verificat acele "picioruse" , le-am mai saltat putin, nimic.
Acum am scos de tot, nu am nici un led in locul celui cu pricina si nici acum rotitele nu functioneaza. Ce naiba e de facut? Ma gandeam sa imi iau un bloc de lumini, dar daca pot face eu ceva... Astept o parere.
Skip ads

  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Am uitat sa precizez ca am led-uri in consola de ventilatie si bord, iar atunci cand aprind luminile sau de ex schimb un bec, se aud motorasele ca si cum"s-ar aseza", o fractiune de sec ambele. Sigurante au? daca da care sunt ele.
  • cip_dmx

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salutare ledul de care zici u ala de sus probabil era ars ai facut bine ca l_ai schimbat dar trebuie sa incerci sa_l pui dupa ( + -) ca doar e led nu merge la fel cu becul normal pe orice polaritate nu iti trbuie rezistenta nimic deoarece acolo e 1,5 sau 3v parca asa si la rotite inainte de al monta tine indicatia alba la jumate si lamele din interior la fel pe urma il asamblezi stima! spor la treaba
la cel de 12 merge bec asemanator cu cel din bord
  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
cip_dmx a scris:Salutare ledul de care zici u ala de sus probabil era ars ai facut bine ca l_ai schimbat dar trebuie sa incerci sa_l pui dupa ( + -) ca doar e led nu merge la fel cu becul normal pe orice polaritate nu iti trbuie rezistenta nimic deoarece acolo e 1,5 sau 3v parca asa si la rotite inainte de al monta tine indicatia alba la jumate si lamele din interior la fel pe urma il asamblezi stima! spor la treaba
la cel de 12 merge bec asemanator cu cel din bord

Acel led functioneaza. Am mai spus si sus, dar am gasit buba. era o rezistenta pe placuta f subtil dezlipita la un capat. Am lipit acea rezistenta si acum merg si motorasele de reglare faruri si acel led. Mai am sa rezolv la rotita de reglat intensitatea luminoasa.
  • andypsihoo

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2011

  • Mesaj Privat
salut ,daca este cineva din Brasov sa imi arate practic cu se scoate consola centrala pentru a schimba ceva becuri ,mentionez ca am un corsa B 95 si am incercat singur dar m-am impotmolit dupa ce am scos 4 suruburi iar 2 au cazut in interiorul consolei .
Multumesc anticipat
Skip ads

  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare. Am citit, dar nu am gasit nimic si nici nu a stiut nimeni sa-mi spuna. Cum pot face acele rosii la vectra B din 2001? Am schimbat becurile din bord cu smd-uri dar acele au aceeasi culoare ca scrisul.
  • danictm

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Calibra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Salutari tuturor, am citit aproape tot topicul si nu am gasit nimic, despre cum as putea sa schimb lumina din bord, la un Opel Calibra, care este al unui amic de-al meu, si vreau sa-l ajut ( ma pricep cat de cat la led-uri , am un logan la care am reusit sa-i schimb TOATA lumina din interior cu blue-ice ) amicului meu, i-a placut mult si vrea la fel.....de aceea am intrat, sa vad, cum ar arata bordul la o calibra....bordul in am acasa si in afara de cele 3 socluri care lumineaza serigrafia, se mai poate face si in alt mod ? eu m-am gandit, ca pe fiecare soclu sa-i pun cate 3 led-uri SMD in serie cu o rez. de 320 ohmi....oricum o sa-i fac asa sa vad cu va iesi.....multumesc pentru eventualele indrumari.
  • danictm

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Calibra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2012

  • Mesaj Privat



Mama da liniste e pe topicul asta.....tocmai am terminat bordul amicului meu....parerea lui si a mea dealtfel e ca merita din plin.....arata super fain fata de becuri.....
  • laur88richi

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Am schimbat si eu la Corsa D ceva leduri prin masina: ceasuri, butoane geamuri, comenzi pe volan, bloc lumini.
Urmeaza o plafoniera, lampi picioare, CID, AC si ce mai este prin consola Smile


Ultima modificare facuta de laur88richi la Lun 30 Jan, 2012 11:01 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • danictm

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Calibra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Pai pune niste poze sa vada lumea.... Smile
  • cip_dmx

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Steffano a scris:Salutare. Am citit, dar nu am gasit nimic si nici nu a stiut nimeni sa-mi spuna. Cum pot face acele rosii la vectra B din 2001? Am schimbat becurile din bord cu smd-uri dar acele au aceeasi culoare ca scrisul.
spune_mi te rog de unde ai luat smd_uri pt bord? si ce denumirea au multumesc!
  • cip_dmx

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Steffano a scris:Salutare. Am citit, dar nu am gasit nimic si nici nu a stiut nimeni sa-mi spuna. Cum pot face acele rosii la vectra B din 2001? Am schimbat becurile din bord cu smd-uri dar acele au aceeasi culoare ca scrisul.
spune_mi te rog de unde ai luat smd_uri pt bord? si ce denumirea au multumesc!
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
cip_dmx a scris:
Steffano a scris:Salutare. Am citit, dar nu am gasit nimic si nici nu a stiut nimeni sa-mi spuna. Cum pot face acele rosii la vectra B din 2001? Am schimbat becurile din bord cu smd-uri dar acele au aceeasi culoare ca scrisul.
spune_mi te rog de unde ai luat smd_uri pt bord? si ce denumirea au multumesc!

SMD-urile din bord sunt cele de pozitie Smile) cu 4 leduri parca au, le avea un prieten in far si le-am pus initial sa vedem daca se potrivesc pt ca nu eram siguri

  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat

  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
dolc3_sell a scris:


Ce leduri ai folosit la tabloul de lumini si butoanenele de pe consola? Laughing Frumos
  • eudey

  • Mesaje scrise: 681
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
dolc3_sell au iesit super ceasurile ce leduri ai folosit?
  • ionut aiftincai

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
cine se ocupa in constanta cu montat leduri in bord(masina din semnatura)?ms
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR