Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am avut leduri albe in bord, dar s-au ars unul cate unul, asa ca am decis sa le schimb cu unele mai performante, alimentate sub limita maxima.





Noile leduri sunt foarte puternice, seara, dar chiar si ziua le folosesc reglate la intensitate mica.
Intensitatea iluminatului data la maxim:


la minim:


Ledurile sunt cele pe care le-am pus si in faruri (aici), 0.5W, 13lm si unghi de 80 grade.



Ledul si rezistenta sunt lipite si inghesuite in soclul unui bec. Din pacate ledul nu intra atat de mult in soclu decat cele pe care le aveam inainte, asta din cauza rezistentei de 1W care e putin mai mare.



Rezistentele sunt de 150ohmi si 1W, asta inseamna ca la reglaj maxim, curentul care trece prin leduri este de ~75mA (deci 75% din limita maxima de 100mA la acest tip)
Asta ar trebui sa le prelungeasca durata de viata.
Luminozitatea comparata cu becul original:



Este o diferenta nu? Twisted Evil

La reglaj maxim se incalzesc ledurile... Producatorul recomanda maxim 50mA daca nu se folosesc elemente de racire, asa ca urmeaza sa pun alte rezistente care sa limiteze curentul la 50mA.
Skip ads

  • valy darie

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2007

  • Mesaj Privat
salut. imi spuneti si mie cum pot ajunge sa schimb ledurile in consola centrala la vectra A? cele care lumineaza comanda la incalzire. cred ca sunt arse si am incercat sa desfac dar nu pot ajunge la ele din cauza parghiilor de comanda. imi este frica sa nu stric ceva. a mai facut cineva asta? cum ati ajuns la becuri? am citit eu ceva instructiuni dar nu prea m-au lamurit.
  • tofi25

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salut McFLY
Tu cate leduri ai avut de pus la ceasuri in bord?
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
3 la ceasuri + 1 la kilometraj, exact cum erau becurile.
Skip ads

  • tofi25

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu am vazut in cluj la mai multe magazine de piese electronice ca au tot felul de leduri?Oare alea au calitate buna?Ca vreau sa ma apuc si eu de schimbat culoarea in bord
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
E vorba in primul rand de intensitate, calitate exista una singura, si anume chinezeasca (peste tot!)
Trebuie cerut cel mai intens led pe care-l au, si neaparat datele tehnice.
Din pacate la mine in oras nu se gasesc decat leduri ieftine si fara specificatii, decat ca-i led si atat.
Daca iei leduri ieftine, va trebui sa alegi metoda lui flores_atra, adica sa pui multe. Scapi poate mai ieftin, dar e putin mai mult de lucru. Dar, rezultatul e impresionant, cu acele in alta culoare decat cadranele!

PS- pentru ace parca mai exista si varianta vopsirii
  • tofi25

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
o sa ma duc zilele astea sa cumpar pentru ca sambata vreau sa incep montarea.Pentru moment o sa montez la ceas sa vedem cum iese.O sa imi cumpar albe si albastre sa vad cum se vede mai bine.Oricum eu inclin sa imi pun lumina alba peste tot. O sa mai anunt sa vedem ce-am rezolvat
Mai am o intrebare. Stiu ca tensiunea la care trebuie sa functioneze ledurile este de 12v, Curentul ce valoare are?
  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
curentul sil trage singur cat are nevoie nu intensitatea curentului arde un led ci tensiunea prea mare
un sfat ar fi sa nu calculezi rezistentele la 12 v pt ca se vor arde in 2 -3 luni calculeazal la 14 volti cand prornesti masina o sa vezi ca alternatotul lucreaza si el si ai 14,30 volti nu 12
iti spun ca eu am facut lafel si sau ars in timp apoi le-am schimbat calculate la 14,5 v simerg de aproximativ 6 luni fara sa se arda vrun led
am facut la circa 20-30 de astre si nu sa ars niciunul
pt mcfly nici ledurile pe care le iau eu nu sunt ieftine deloc de calitate intradevar cinezi peste tot faptul ca pun circa 30 de leduri pe ceasuri o fac doar din dorinta sa iasa peste tot o culoare uniforma am incercat sa pun in locul soclurilor si mi sa parut cea mai mare porcarie pt ca se vedeau intens in zona ledurilor iar in rest lasa de dorit varianta asta a rezistat o saptamana pe masina mea mergand noaptea nu le mai suportam cat de nasol se vedeau de cand am pus mai multe alta viata in prezent am circa 60 de leduri doar pt cadrane si circa 10 pt ace
multumesc
Skip ads

  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Da, curentul si-l trage singur... dar ceea ce arde un led este curentul. In fine, asta deja tine de electronica/fizica.
@tofi
Depinde ce cumperi, pe la 1leu /buc acele leduri in general functioneaza la 20mA/3V. Intrebi in magazin. Pentru calculul rezistentelor, sunt site-uri, uite unul aici. Tensiunea de alimentare cum a zis si Flores_astra, neaparat 14V si nu 12.
@flores
ai dreptate, si imi place varianta facuta de tine. Eu n-am avut chef sa modific prea mult prin bord (desi ma mai bag la modificari Very Happy daca te uiti la consola mea de ex.)
In pozele mele se vede destul de uniform, insa cu mentiunea ca ledurile sunt de 80°- fata de ~20° la cele superbright! La TID se vede neuniformitatea, dar... nu-i grav.
Scuze ca ti-am facut ledurile "ieftine", ma refeream la performanta, in ceea ce priveste puterea luminoasa. E oarecum direct proportional cu pretul.
  • tofi25

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Mai am o intrebare pe ziua de azi
Piciorusele de la led-uri cu ce le pot prinde de carcasa de plastic ca sa nu-mi cada jos?
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu prea inteleg ce vrei sa faci dar, in general poti incalzi picioarele, cu pistolul de lipit, incat sa se afunda in plasticul topit de sub ele. Sau, silicon, superglue, etc.

@flores_astra daca tot ai desfacut intrumentele... am o intrebare: intre vitezometru si turometru, in zona inferioara, in spatele plasticului este gol? As folosi acel loc pt un display (treapta de viteza), daca-i liber. Sus din pacate sunt indicatoarele pt lumini si semnalizare, iar in interiorul turometrului, in zona libera sunt de fapt alte indicatoare.
  • nitrouxm

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@flores_astra-nu ai o poza cumva facuta in spatele acelor pentru a vedea in ce suport le-ai prins. Si rezistenta ai pus la fiecare led sau una de wataj mare pentru toate. Ca sa intre ledurile sub ace trebuieste largita cumva gaura acelor pentru a intra ledurile rosii?
Skip ads

  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
salutare poze nu am facut cu cesurile desfacute pana acum la urmatoare masina voi face eu am lipit ledurile in serie cate 3 si apoi direct de cablaj sambata reusesc si cu pozele ca urmeaza masina lui toni Very Happy
am folosit rezistente 430 omi 0.7wati cate una la 3 leduri in serie de 3 volti fiecare nu ai spatiu suficient intre turometru si vitezometru de montat display acum depinde cat de mare e displayiul lungime latime grosime spatiul e foarte mic nu prea cred ca intra dar ast e parerea mea pana la proba contrarie ramane de vazut
masoara si tu displayiul
eu am niste ceasuri acasa si poate te pot ajuta cu ceva dimensiuni
multumesc
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Mersi de raspuns, eu am nevoie de 15x20mm si adancime de 10mm. Oricum cel mai simplu, imi desfac instrumentele si gasesc atata spatiu liber pe undeva...
ideea ar fi ceva de genul:


evident varianta din stanga pica, locul fiind ocupat.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Intreb si eu ca fazanul, la ce foloseste ? In ce treapta de viteza esti, asta se "simte" cu ochii inchisi... Embarassed
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Bravo tie, Sorin. La ce foloseste? La altii banuiesc ca la nimic. Pt mine insa e un gadget. Si mie-mi plac gagetii...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Si mie... dar numai pe brad, de Craciun... Twisted Evil ... va las, sa nu va stric topicul... Rolling Eyes Embarassed
  • tofi25

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am o intrebare
Daca vreau sa pun 6 leduri de 3v , 20ma la vitezometru cum trebuie sa le leg?
Ca am facut ieri un test si ca sa reusesc sa fac lumina uniforma imi trebuie 6 led-uri si daca leg 5 leduri in serie deja imi depaseste 14 v si sunt cam in ceata cum il leg pe al saselea. Trebuie legat cumva in paralel cu celelalte 5 legate in serie?
Daca leg 5 leduri in serie mai am nevoie de rezistenta?
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
E indicat sa pui rezistente.
Ledurile poti sa le pui cate 3 in serie, iar 2 grupe astfel obtinute, in paralel.
Cam cum am facut in faruri, gasesti acolo o schema: https://www.clubopel.com/vie...hp?t=37887#392848
  • tofi25

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ok.Mersi de sfat
Inca ceva.Atunci daca la turometru vreau sa pun 4 leduri de 3v atunci trebuie sa calculez o rezistenta pentru 14 V?
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR