Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Nici macar pe pm? Very Happy
Skip ads

  • deleted-24653

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
am permisiunea lor deci pot sa dau si detalii. operatiunea a durat o zi intreaga; din ce am inteles, la opel e cel mai greu de realizat modificarea asta. intr-adevar e facuta la zexstar si m-a costat cam 150 EU, pe cand era ~3.5 RON. o sa pun in curand si poze cu plafoniera cu leduri. urmeaza peste 2 saptamani: modificat iluminare tid + inlocuirea sistemului de iluminare de la numarul din spate cu unul pe leduri.
  • rasfatzatu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1995 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
astept poze cu plafoniera...sunt tare curios sa vad cum este..
  • deleted-24653

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
rasfatzatu a scris:astept poze cu plafoniera...sunt tare curios sa vad cum este..


am incercat sa fac in seara asta dar nu au iesit; deh, e telefon, chiar daca are 5MP. incerc maine, pe lumina si revin.
Skip ads

  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
azi am reusit sa finalizez si masina mamei careia ii facusem doar ceasurile

  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ce ai folosit sa lipesti ledurile in locul celor vechi?letconul?
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Am folosit o statie de aer cald in marea majoritate a situatiilor: http://www.tme.eu/katalog_p...9a7f46/at850d.jpg In celelalte situatii, pistol de lipit tip Weller: http://www.tme.eu/katalog_p...bc35/sp-90esd.jpg

CristianTM.
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@floresAstra foarte frumoase bordurile facute de tine . Am inceput si eu sa imi tunez bordul .
Iata cum am procedat :
1. Dupa ce am tot dat banii pe leduri , am gasit ca cea mai buna metoda de a le procura este sa cumpar lanterne chinezesti cu leduri (9 bucati leduri) care costa doar 5 lei in comparatie cu 1.5 lei cat costa ledul.
2. Pentru butoanele de incalzire, dirijare aer si ventilator (nu am climatronic) am confectionat o ,,garnitura " de plastic pe care am pus 8 leduri , cate 4 in serie . Ledurile sunt dispuse circular , iar garnitura am confectionat-o cu foarfecuta dintr0un plastic mai maleabil care se poate indoi cand trebuiesc bagate in interior. Ledurile au fost lipite pe spatele cu pistolul de lipit.
Costuri : 10 lei 2 lanterne si 1 ora de munca.Se scot cele 3 butoane si se introduc 2 ,, garnituri" de leduri : una pe butonul de caldura si alta pe butonul de dirijare al aerului. Butonul din mijloc va fi iluminat de lumina reflectata de cele 2 garnituri montate lateral stanga dreapta.
Cu cele 2 leduri ramase am asigurat lumina pentru butoanele de recirculare , ac, si dezaburire montand desigur si o rezistenta de limitare a tensiunii pe leduri.
Apoi am scos bordul si am introdus un led alb cu tot cu soclu (cumparat din Vitan) la iluminare kilometrii. Rezultatul : se vede verde afisajul de kilometrii.
Deocamdata atata dar weekendul asta voi scoate blocul de lumini care se pare ca se modifica mai usor.
Skip ads

  • vobleru75

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2009

  • Mesaj Privat
exista cumva folie galbena sau portocalie in bord la astra g?eu am pus bec 1,2 albastru si se vede verde.daca exista cum o pot indeparta?
  • deleted-24653

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
postez si poze cu plafoniera. nu am reusit sa fac pozele asa cum mi-as fi dorit. sper sa se vada cat de cat. sunt facute cu telefonul.








  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Foarte frumos. Cate leduri ai folosit si de care ?
  • deleted-24653

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
tiry213 a scris:Foarte frumos. Cate leduri ai folosit si de care ?


multam fain, se vad 6 bucati insa habar nu am ce fel sunt pentru ca nu am facut eu lucrarea. a fost facuta odata cu restul luminilor de la bord. weekend-ul 7-8 martie merg sa mai fac ceva modificari la tid si la iluminarea numarului din spate. o sa intreb ce fel de leduri au folosit si revin cu noutati + poze cu lucrarea.
Skip ads

  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
salutare tuturor
pt vobleru daca ai pus leduri albastre si se vede verde ai sigur folia cu
gradati vopsita pe spate cu vopsea portocalie

se desfac ceasurile din cele 5 suruburi de pe spatele acestora
se scoate parghia mufei de cuplare
se desface capacul din fata are circa 7- 8 clipsuri albe
se scot acele cu ajutorul unei surubenlite late + o carpa
se pune carpa pe foaia cu gradatii si se baga surubelnita sub ac se face parghie si se scoate acul
dupa indepartarea acelor se poate scoate folia
aceasta se razuiepe spate cu o lama pe un prosop moale pt a nu o zgaria pe fata
ATENTIE daca se zgarie folia pe fata pe unde se zgarie va trece lumina

dupa indepartare a vopselei portocalii
se desface display-ul Km totali partiali
se scoate si de aici filtrul portocaliu care deasemenea se poate razui
se monteaza in ordinea inversa
si ati scapat de vopseaua portocalie
este ceva de munca dar nu e chiar atat de greu doar putina indemanare dar mai ales vointa
si inca un amanunt foarte important toate astrele g fabricate de la 01 01 2002 au acest filtru portocaliu pe ceasuri si display tid iar cele cu climatizare delphi au si in butoanele de climatizare ac manual filtre care nu pot fi indepatate cu nici o metoda cunoscuta de mine
multumesc si va astept cu intrebari sau nelamuriri
  • ionut4683

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

in primul rand felicitari si la mai mare tuturor care v-ati apucat de "tunat" bordul si toate celelalte. (profund impresionat de flores_astra)

am tot citit de vreo saptamana in continuu pe aici, m-am minunat, si m-am apucat barbateste de modificat si eu.
Pana acum am reusit sa imi schimb Led-urile de la geamurile electrice si de la bricheta (Poze in garaj).
Nu vreau sa ma apuc de o munca titanica sa imi schimb si in bord ca nu prea am timp de desfacut masina.
Vreau in continuare sa imi schimb "luminile" la TID, clima, plafoniera si blocul de lumini. Aici intervine o mica problema. am gasit ceva ceva tutorial de cum se demonteaza blocul asta nenorocit de lumini, de la un opel astra sau vectra nu mai stiu exact. am vrut azi sa il desfac dar altceva in afara de o urma lasata de surubelnita nu am reusit.

poate nu am cautat bine, nu stiu, dar poate cineva sa imi explice (eventual poze) cum se demonteaza de pe masina?

al doilea lucru de care vreau sa ma luminati. Scormonind am dat peste acest tutorial https://www.clubopel.com/vie...hlight=angel+eyes . se poate modifica/folosi acest montaj pentru a lumina climatizarea?

in asteptarea unui raspuns va urez cele bune
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc mult de ajutor. Vreau sa fac si eu asa ceva si as vrea sa fac tot bordul, daca poti intreabai de care si cate trebuie, si eu o sa cumpar tot de la ei.
  • boby1510

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 a20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Ma bag si eu in seama.


frumusel zic eu nu!
  • deleted-24653

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
n-arata rau. dar e cam stridenta lumina, pe mine cred ca m-ar deranja.
  • boby1510

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 a20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2008

  • Mesaj Privat
si eu am zis tot asa la inceput dar m-am obisnuit. Asta vara am plecat de la c-ta la 4 dimi si ma deranja tare dar nici prin cap nu mi-a trecut sa umblu la butonul ala k intensitatea mai mica abia cand a inceput sa se lumineze mi-am amintit k exista as ceva. Laughing Laughing
  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
salutare blocul de lumini se scoate relativ usor
unelte necesare 3 surubelnite -
2 cat mai mici si a 3 ceva mai maricica
1 se trage butonul de pozitie pe pozitia descgis lumina din interior ca atunci cand vrei sa aprinzi lumina
2 pe partea de jos are o gaurica prin care se baga surubelnita mica aici are un gen de clips care ba da drumul la butob sa iasa definitiv
3 dupa indepartarea butonului se iau cele 2 surubelnite mici cu care se trag spre interior cele 2 sigurante laterale ale blocului
4 dupa ce aiti tras sigurantele laqterale cu ele trase Atentie sze tin incontinuare trase cu cele 2 surubelnite mici iar cu cea dea 3 ea se introduce daupra blocului intre bord si bloc
asa va iesi foarte uso si fara sa zgariati ceva
e ceva de binganit pe langa el dar nu e mare lucru
mie la inceput mia luat juma de ora sa inteleg cum ar iesi
acum il dau jos in 2,5 min Very Happy
bafta tuturor si multumesc pt felicitari cu privire la bordurile mele
azi am reusit pe masina unui prieten sa pun iluuminare si in scrumiera spate astra g

  • ARLLY

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2009

  • Mesaj Privat
flores_astra


Salut,la o astra h 2005 poti face schimbarea luminilor din bord,comenzi usi,plafon,,,,,,,,,,,,spune-mi te rog daca poti face ce trebuie sa cumpar si cat ma costa
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR