Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salut! Vreau si eu sa-mi pun leduri la bord(ceasuri,bloc lumini,consola). De 2 zile tot citesc pe aici pe forum si nu am inteles mai nimic,ce-i drept sunt cam afon in electronica. Poate cineva e binevoitor si imi spune cate la numar si ce model de leduri am nevoie. Si inca ceva,in blocul de lumini am obsevat ca este un bec dinala mic si un led pozitionat sus(la mine ars). Ce tip de led trebuie sa iau pentru a-l inlocui si daca este nevoie sa pun ceva rezistenta acolo?
Skip ads

  • adyalek

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Poate ne zici si noua , ce tip de opel ai , ar fi mult mai usor pt noi Smile
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Astra g, se vede in semnatura.
Inca ceva, la climatizare(manuala) cum pot sa albesc cele 3 rotite/butoane? Pe interior plasticul e galben si as vrea ca acolo sa pun led alb,dar din cate am vazut se va vedea verzui.
  • adyalek

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Pai..eu am pus la astra g , led-uri T10 , fara soclu , si cositorite direct pe placa. este extrem de simplu si culoarea este perfect uniforma si intensa . am lipit 3 led-uri pentru ceasuri bord , ta Tid , sunt parca 4 leduri - t5b8 , iar la climatizare 2 - t5b8 . La climatizare eu am pus direct led roz (masina la prietena) si se vede roz , fara alte modificari.
Skip ads

  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Am desfacut si eu consola si am gasit la tid 2 b8.5d, la climatizare are 1 singur t10 si la bricheta tot un t10.
In blocul de lumini e un b8.5d si un led cred ca de 3mm in partea superioara. Maine daca am timp voi desface si cesurile sa vad cate si de care sunt si acolo.
Legat de cositorirea lor pe placa,parca mai simplu e sa pui b8.5d direct in soclurile din fabrica.
Ce ma nelamureste e ca la climatizare plasticurile rotitelor sunt galbene, iar cu led alb se vede verde si nu stiu cum sa decolorez plasticele alea.
  • adyalek

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Pe semne difera numarul de led-uri de la astra la astra.. pentru bord.. b8.5d are 1led , care este parte integrata din soclu , deci nu poate fi separat. iar lumina este de la 1 singur led , iar daca cositoresti un t10 ai lumina de la 4smd-uri (cel din varf l-am indepartat) o diferenta enorma . Nu o sa iti vina sa crezi cum se vede de bine . Eu am astra H , iar la comenzile volan si la butoanele plafoniere , am acelasi plastic galbui . pui led alb , se vede putin galbui , sau pur si simplu pui o alta culoare (eu am facut combinatie de alb cu rosu) si o sa dispara nuanta aiurea dintre alb si plastiul ala.Fa poze si pune semne la climatizare , altfel nu o sa mai reusesti sa o pui la semne.. La bricheta este t5 , iar schimbarea lui , nu prea conteaza , fiind ca lumina nu este destul de puternica sa se vada frumos . eu l-am scos afara de tot becul . la geamuri sofer este smd 3528 iae la pasager led 3mm . In plus , daca vrei sa faci un lucru k-lumea , iti recomand un pioneer cu varicolor , astfel sa il faci ce culoare vrei tu , sa fie in concordanta cu restul luminilor Smile aa..era sa uit..la afisaj km , este din nou b8.5d daca bine tin minte. aici iti recomand led si nu smd , pentru k altfel o sa iti apara pata de lumina pe ecran
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
La bord nu stiu exact,dar din cate am citit pe aici difera la climatizare,unele au un singur bec(cum am eu) si altele sunt cu 3 becuri. Ma gandeam sa iau b8.5d cu smd sunt pe multe site-uri. La climatizare nu ar fi mare problema cu plasticul galben, voi pune led-uri rosii si nu voi mai avea treaba. Dar ma gandesc ca si la ceasurile din bord tot la fel e galbenul ala enervant si acolo voiam sa pun albe...sau albastre. Deocamdata mai trebuie sa demontez si ceasurile sa vad cate di de care sunt si acolo si abea dupa sa vad de unde iau leduri si ma apuc de experiment.
Inca sper la vreo ideie de albire a plasticului ala. O sa sun la Colgate:)) ei le au cu albirea Smile)
  • adyalek

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2015

  • Mesaj Privat
La bord nu ai nici un plastic galben. Ce culoare pui , aia este . Am pus alb , a iesit alb perfect , am pus roz , a iesit roz perfect . Iti recomand orice culoare , doar albastru nu..este expirat Smile succes - ASTRA H , dar la fel se vede si pe ASTRA G
Skip ads

  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Din cate am inteles asa ar fi si la bord, acum voi vedea cand voi desface, azi nu am avut timp.
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Foarte frumos lucrate unele ceasuri, la colegii de pe forum, cele care sunt proiectate cu placute confectionate si cu smd-uri. Felicitari, unii chiar se pricep si stiu sa apreciez munca depusa.

Dar greselile sunt aceleasi pe care le-am facut si eu, iar acum nu mai am nervi sa le remediez.
Daca vreti ceasuri albastre si rosii, nu mai folositi smd-uri rosii, pentru ca oricat te chinui sa desparti cele 2 culori, undeva tot se vede mov.

In loc de cele rosii, folositi smd-uri ALBE....... , la ace, la gradatiile rosii de pe folii, etc, oriunde pe folie e culoarea rosie. Rosu nu trebuie iluminat cu rosu si e usor de despartit.
In felul asta scapati de combinatia Albastru-Rosu = mov.

Acele albe trebuie vopsite, sa fie rosii si la lumina zilei, daca le lasati albe, se vad urat.
Am facut eu toate experimentele posibile. Stiu ce zic.

Daca nu stiti cum sa le faceti rosii si sa nu le stricati, va spun eu o modalitate simpla si reversibila fara distrugere.
Imbibati varful acelor in buretele de la un marker rosu, sau verde, albastru...etc, ce culoare vreti. Cu cat imbibati de mai multe ori, cu atat mai colorate devin, dar toate acele sa fie la acelasi numar. Nu se exfoliaza, nu se decoloreaza si nu ataca nici plasticul.
Ies bestiale, fara urme si diferente de culoare, iar daca nu iese din prima, stergeti cu alcool sanitar (nu cu acetona), apoi luati de la capat.
  • vasy80

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Arata foarte frumos si cu albastru si se vad excelent,fara sa deranjeze.
  • adyalek

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Conteaza sa iti placa tie , ca si sofer Smile eu recomand in continuare alb/rosu . Iar daca cineva este interesat , am spre vanzare kit-ul complect .
Skip ads

  • mpcb

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Buna seara,

Am citit toate postarile voastre cu privire la imbunatatirile aduse bordului opelurilor voastre, recunosc ca dupa intreaga lectura m-ati "injectat cu bacteria" asta de a inlocui becurile cu leduri.
As dori sa ma ajutati cu ceva sfaturi, tutoriale despre modificarea culorii acelor in functie de pozitia unde se afla ele pe cadran.

Va multumesc.
  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Astazi am îmbunãtãtit iluminatul blocului de lumini care abia daca era vizibil...calitatea luminii s-a imbunatatit foarte mult.
  • rodricaz

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Este cineva in Bucuresti care face treaba asta? daca da as dori sa stiu si eu unde si cam la ce pret, multumesc!
tin sa mentionez ca detin un astra h din 2004
  • adyalek

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Salut. Spre vanzare am eu , kit complect la 100 lei. Cu montajul fie te descurci , fie apelezi la un electronist local . . o zi placuta
  • rodricaz

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2014

  • Mesaj Privat
n-am la cine sa apelez, de asta am intrebat daca este cineva care se ocupa cu asa ceva in Bucuresti
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
eliade elis a scris:Astazi am îmbunãtãtit iluminatul blocului de lumini care abia daca era vizibil...calitatea luminii s-a imbunatatit foarte mult.

Eu am facut ca tine la inceput, iar cu ocazia montarii unui buton pentru proiectoare, am revizuit si iluminatul.
Acum arata bine, in 2 culori, albastru - rosu ( optiunea mea) si am montat cateva leduri normale exact ca in imaginea urmatoare.
Inclusiv, am montat un led rosu in acel comutator, cu conector mic, pentru al putea demonta/monta, daca este nevoie.
Am utilizat dispersorul de lumina pe post de suport pentru leduri, super elegant si simplu de facut.
Pentru fiecare led, am facut 2 gaurele cu un ac incins pentru picioruse, iar legaturile le-am facut pe sub ele. Cate 2 leduri inseriate cu un rezistor de 3k, depinde de lumina pe care o vrei, pentru ca asta ramane incontinuu aprins si nu se poate regla.
Pentru ledurile rosii care lumineaza rotita si cifrele, am utilizat gaurile acelea mici, pe unde am facut conexiune cu placa de baza, lipind una dintre picioruse la masa, iar ledul l-am pozitionat in sus exact sub dispersorul care lumineaza rotitele.

Pozitionare Leduri, exact cum este in imagine...

Model led folosit :

Rezultatul, ceva de genu.....am incercat sa pozez, dar nu se vad culorile bine cu aparate foto neprofesionale....

In realitate, poza facuta pe timp de zi, se vede asa, iar rezultatul este asemanator cu cel din poza imprumutata de la un colog de forum....jojo....

  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Da, interesant Aquagen, o sa refac iluminatul partii de jos cand timpul imi va permite.
  • ionutalexandru90

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2001 X18ZE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Salut, am un opel vectra b2 si as vrea sa schimb ledurile din bord cu smd ca am inteles ca se vad mai bine si as vrea sa schimb si culoarea alb ,dar nu stiu ce leduri sa cumpar si de pe ce site si as vrea sa ma ajutati voi daca se poate.
Am pe cineva care se pricepe in electronica si mi le schimba el.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR