Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • MadDawg

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2005

  • Mesaj Privat
A trecut ceva timp de cand i-am pus gand rau bordulul "plictisitor" de la Vectra mea. Vroiam sa pun niste led-uri, dar cu nu am gasit ceva ce sa imi placa, si de Zextar nu mai aveau in stoc, am cautat alternative......si am gasit niste becuri vopsite. Dupa ce le-am montat, am gasit niste becuri care au sticla de diferite culori.
Asa ca intr-o dupa-amiaza cu soare m-am pus sa le montez.
Uite ce a iesit:
http://img304.imageshack.us.../pic005111pq.jpg.
Skip ads

  • MadDawg

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Pentru cei interesati, m-am gandit sa fac si un scurt ghid.
1. Demontati suruburile de la carcasa volanului (2 in spatele volanului, stanga si dreapta si 3 dedesupt).
[img=http://img300.imageshack.us/img300/8892/pic004921mw.jpg]

2.Dati la o parte plasticul dintre carcasa volanului si ceasuri.

3. Demontati suruburile laterale (cate 2 pe fiecare parte) pentru a putea indeparta plasticul din partea superioara.

4. Demontati suruburile de la ceasuri (3 - 2 jos si 1 sus).
[img=http://img225.imageshack.us/img225/520/pic005029wx.jpg]
[img=http://img231.imageshack.us/img231/5143/pic005124du.jpg]

5. Indepartati partile laterale (cel cu comutatorul pentru faruri si cel cu ventilatia).

6. Indepartati ceasurile (ATENTIE: in spatele ceasurilor se afla prins cablul de la kilometraj).

7. Becurile din soclulire verzi sunt cele pe care le inlocuiti.

Necesar:
- timp;
- surubelnita cu cap stea;
- pistol de lipit;
- becuri cu sticla colorata:4 pentru ceasuri, 4 pentru comutatoare (faruri, proiectoare ceata, dezgehtare luneta), 1 pentru scrumiera, 1 pentru ventilatie si 1 pentru ceas (care aveti).
- MULTA RABDARE.

SPOR LA TREABA Exclamation
  • n3v001

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Cand am vazut topicul am zis ca e cazul sa pun si eu bordul meu cu lumina alba si verde dar vad ca cineva mi-a luat-o inainte.
Poza este facuta la varianta "beta" a bordului, cand displayul verde de km dadea inca "puncte".
Din cauza calitatii pozei, bordul pare sa aiba parti mai bine iluminate si parti mai putin bine iluminate, in realitate lumina este uniforma si nu deranjeaza noaptea ochiul. Oricum, orice masina are potentiometrul luminii in bord.
Mie personal mi se pare plicticos rau galbuiul murdar al bordului, in momentul de fata nu mai am nici un bec original in toat interiorul masinii Wink
Urmeaza cat de curand sa pun poze cu toate modificarile care le-am facut, mai astept inca sa-mi pun evacuarea si apoi vin toate pozele.
Numai bine.
  • MadDawg

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Mai, eu aveam becuri albe din fabrica, pe care le-am inlocuit si acum arata cam asa http://img304.imageshack.us.../pic005111pq.jpg. Very Happy


Intre timp au aparut modificari (mai fain). Poze in curand.
Skip ads

  • Eagle_flyaway

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Leduri potrivite pt bord ar fi cele de tip Superflux cu unghi de iluminare de 90 de grade, iti alegi ce culoare vrei si cat mai puternice ca intensitate!
Ai grija insa caci ledurile sunt pe 3v si la masina ai 12v pt a rezolva problema ai nevoie si de o rezistenta de cel putin 470 de ohmi pe 0,5w, dar pt siguranta iti recomand o rezistenta de 680 de ohmi pe 0,5w !!!

Daca nu gasesti de unde sa cumperi comanda de aici:
http://www.zexstar.com/inde...?cat=3&PHPSES
Succes!!!
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Hai sa ma laud si eu Laughing In garaj la mine gasiti poze cu bordul actual al masinii. Ledurile au fost montate intr-adevar cu o rezistenta , plus ca sunt foarte mici pentru a nu afecta foarte rau vizibilitatea.....am observat la un Passat ca ledurile acelea albastre sunt foarte obositoare.....insa astea nu au aceeasi putere ...deci nu e nici o problema. Cei care le-au vazut au fost incantati de cum se vede......e ceva....special ... Wink
  • Eagle_flyaway

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2005

  • Mesaj Privat
E, acuma ca tot te-ai laudat Twisted Evil zi si ce tip de leduri ai folosit si cate buc?

Din poza apar cam slabutze, ca luminozitate!!! Poate pe viu arata ceva mai bine. "Poate!!!" Cool
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Pai ti-am zis....sunt mai slabute ca luminozitate tocmai pentru chestia ca nu am vrut sa fie ca la Passat.....e naspa sa ai ledurile alea albastre in ochii noaptea. Astea sunt mici, nu stiu sa iti zic sigur ce putere au, insa a fost nevoie de cam 15 becuri, pentru bord si blocul de lumini.....Ce imi place foarte mult este ca acele din alb se vad albastre si senzatia e super...Acum am in plan sa bag leduri albe la aerul de pe masina , ceas si recirculare Wink
Skip ads

  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eagle_flyaway a scris:Leduri potrivite pt bord ar fi cele de tip Superflux cu unghi de iluminare de 90 de grade, iti alegi ce culoare vrei si cat mai puternice ca intensitate!
Ai grija insa caci ledurile sunt pe 3v si la masina ai 12v pt a rezolva problema ai nevoie si de o rezistenta de cel putin 470 de ohmi pe 0,5w, dar pt siguranta iti recomand o rezistenta de 680 de ohmi pe 0,5w !!!

Daca nu gasesti de unde sa cumperi comanda de aici:
http://www.zexstar.com/inde...?cat=3&PHPSES
Succes!!!


Poti sa-mi descrii detaliat, te rog, de unde sa cumpar rezistentele, ce anume sa cer, cum sa montez rezistenta pentru a putea sa-mi montez si eu astfel de led-uri.

P.S. - Am comandat 5 bucati led-uri albe Superflux si vreau sa le montez la mine in bord.

Mersi.
  • wtf

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Becurile din consola centrala , mai exact cele de la ventilator/clima sunt arse de ceva vreme , si cu aceasta ocazie mi-am comandat niste LED-uri albastre sa pun in locul celor vechi si arse Cool

Cum desfac consola centrala , astfel incat sa am access sa montez ledurile?
Stiu ca se incepe de la ceasuri de undeva , puteti sa indrumati pas cu pas?

Multumesc anticipat Smile
  • YoYo_man

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
eu am schimbat si becurile din bord si din consola, vezi ca sunt diferite, in consola nu pera vei putea pune leduri, insa becuri de consola de diferite culori gasesti la www.cridem.ro, au magazin la mine in oras si am cumparat rosii, bordul l-am avut albastru iar consola rosie, se potrivea cu cd playerul care avea display albastru cu rosu. ledurile cu soclu cu tot le-am comandat din Buc de la cine care acum lucreaza cu zexstar www.zexstar.com, ei se ocupa cu asa ceva. Nu e mare lucru insa trebuie sa ai ledurile montate in socluri de astra, ca si cele din bord, desfacutul nu e greu, ai suruburi pe lateralul volanului, apoi scoti garnitura de la contact si nu mia retin daca mai sunt alte suruburi pt bord, deconectezi cablul de la kilometraj si apoi scoti ceasurile afara si vezi acolo
din pacate lumina albastra de la led nu e asa de puternica asa ca atunci cand nu e intuneric de tot pe mijloc lumina va avea intensitate mai mica.
nu mai am timp acum sa iti mai scriu dar revin la subiect, numai bine
  • wtf

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns , si eu sunt oradean Laughing

si eu am comandat leduri de la zexstar, astept sa vina ... insa n-am comandat si socluri de la ei Confused nu se pot folosi soclurile originale ?

De ce zici ca LEDuri in consola e mai greu ? nu s-ar putea lipi cu pistolul de lipit ledurile pe soclul becului ? Confused
Skip ads

  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
becurile pt consola centrala se pot schimba usor si daca scoti casetofonul , asta in cazul in care nu ii prins in suruburi
  • YoYo_man

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
ma indoiesc ca ti-ai comandat de la zexstar leduri care sa se potriveasca in concola, pt ca in consola intra niste becuri f mici. mai bine mergi la cridem pe magheru si vezi ca au acolo becuri pt consola de taote culorile.
in legatura cu bordul, ledurile se pot monta pe soclurile originale numa sa te pricepi.
  • wtf

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Cum desfac consola centrala sa schimb becurile? Smile sa fac intai consola , apoi fac si bordul ...
  • YoYo_man

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
2 becuri se scot dupa ce scoti casetofonul
sunt cele de la ventilatie
mai sunt 2 in butonul dezaburire
alea scot mai greu, scoti butonul de dezaburire si apoi ceva plastic care are in varf becul respectiv
mai e unul la butonul de reciclare. pe ala il coti cu un furtun mic sau un patent cu varf subtire, furtunul e improvizatie ca bagi furtunul pana ajungi la bec si impingi pana intra becul in furtun si ar trebui sa iasa.
sper ca nu m-am incurcat ca eu nu mai am astra de un an si operatiunea am facut-o acum 2
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
daca te ajuta cu ceva la mine butonul de dezaburire nu am reusit sa il scot decat in treapta 3 si cu el tras si am bagat o surubelnita micutza sub el , este acolo o clema cred
  • wtf

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2004

  • Mesaj Privat
ok multumesc pt indrumari , o sa incerc Smile

o intrebare legata de leduri pentru cei care au montat , rezistenta cum se leaga pe LED ? in serie sau paralel ?
  • wtf

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Am reusit sa fac MID-ul, imi place mult cum a iesit ... ramane sa ma chinui cu consola sa o desfac, nu as vrea sa scot mp3-ul ca l-as scoate degeaba pt ca are acea carcasa de tabla prinsa bine in consola ... o sa vad daca reuesesc ceva si fara sa scot headunitul ..

  • YoYo_man

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
nu poti fara sa scoti cass-ul
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR