Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Vreau sa schimb iluminatul bordului si nu am idee cum se poate demonta pentru a ajunge la becuri....poate ma ajutati voi cu ceva indicatii...
Skip ads

  • wtf

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2004

  • Mesaj Privat
YoYo_man a scris:nu poti fara sa scoti cass-ul

si trebuie scoasa si carcasa aia de metal in care se prinde mp3-ul ? Confused Confused
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Am citit tot ce s-a scris aici si nu sunt lamurit . Asa ca intreb: poate cineva sa explice "mot a mot" ( sau ca pentru novici) cum se schimba becurile arse in consola unui astra F, operatie cu operatie. Am citit ca se scoate casetofonul... dar nimeni nu explica cum se scoate casetofonul ca mie unul nu mi se pare a fi chiar floare la ureche. Asa ca rog daca cineva ( cu experienta si multa rabdare ) stie sa scrie operatie cu operatie cum se face.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
da-mi pe prv mailul tau...incerc sa-ti trimit capitolul resp din etzhold
Skip ads

  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca tu acasa poti face asta. Iti recomand sa apelezi la cineva care a mai umblat la asa ceva.
Pot sa te ajut sa ajungi la panoul cu ceasurile din bord. Eu n-am desfacut mai departe.
Deci:
Rotesti volanul 90 de grade la dreapta si o sa vezi un surub mic, paralel cu axul volanului. Il desfaci.
Similar si pe partea stanga.
In acest moment poti scoate partea de sus a plasticului care imbraca coloana intre volan si bord. Trebuie sa-l misti usor, sa iasa de pe manetele de la stergatoare si semnalizare. Ridici mai mult dinspre volan.
Acum ai ajuns la o rama care fixeaza panoul cu ceasurile.
Desfaci suruburile de pe contur si scoti rama.
In acest moment daca tragi spre tine de panou, acesta v-a iesi foarte usor. Este conectat de masina printr-o mufa(conector) destul de complicata. (Seamana cumva cu modul de prindere pe placa de baza a procesorului la calculatoare.)
La remontare o sa ai destule batai de cap pana gasesti pozitia obligatorie.
Nu am facut poze din lipsa unei scule de pozat.
Repet. E destul de usor sa scoti panoul, dar destul de dificil sa-l pui la loc.
Nu vorbesc de leduri, pt. ca la astea nu m-am bagat.
Daca te apuci de treaba, iti doresc multa bafta.
  • Atx2005

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Daca iti faci tu led-urile atunci trebuie sa montezi pe fiecare led o rezistenta de 470 kohm in serie, dar led-urile lumineaza in punct fix si s-ar putea sa nu ai lumina uniforma. daca e asa atunci e mai bine sa pui patru led-uri de 3 mm in serie fara rezistenta.eu am cumparat led-uri cu tot cu soclu le-am pus in bord in locul becurilor si am fost dezamagit pt ca nu se vedea uniform peste tot asa ca le-am scos si am pus becuri colorate de 1,2 W de tipul celor de la www.cridem.ro. am luat becuri albastre dar montate se vad albastru verzui, fata de acel albastru intens dat de led-uri e departe, asa ca le-am inlocuit cu rosii si arata mult mai bine.
  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
multumesc mult....cred ca o sa ma las pagubas in cazul asta....nu stiu daca am rabdarea necesara sa ma apuc de treaba asta...
  • wtf

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2004

  • Mesaj Privat
In sfarsit , am reusit sa fac becurile din consola centrala .... nu stiu cum i-a scapat neamtzului asa ceva, sa desfaci jumatate din bord pt. 2 becuri ... am montat leduri , astept seara sa vad rezultatul Smile
Pentru 2 becuri atatea de desfacut Smile :

Skip ads

  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Nu am desfacut inca consola centrala dar am cateva intrebari, becurile sunt cumva in serie ? se pot arde toate odata? Are vreo legatura iluminatul din consola centrala cu iluminatul din plafon spate de la portbagaj (la caravan) si ma refer aici daca sunt cumva pe aceeasi siguranta fuzibila?
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Astazi cand ma intorceam de la serviciu, am oprit la o trecere peste calea ferata (era bariera pusa si stateam in coloana). Am vrut sa ma intorc in spate sa caut ceva in geaca si dau ( ceva mai tare) cu genunchiul in consola centrala. Seara cand sa ies cu masina vad ca am lumina in consola centrala dar numai in partea dreapta ( butonul cu directiile de circulare a aerului si partial pe butonul cu treptele de ventilare). Sunt sigur ca am un contact imperfect dar nu stiu unde sa caut.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
@doru_a: becurile la consola nu sunt inseriate cu celelalte dar pe siguranta lor mai sunt si alti consumatori...iluminarea habitaclului e pe siguranta 24, impreuna cu semnalizatoarele, radioul, ceasul, comp de bord (dak e); la sig 19 ai iluminarea instrumentelor...dar nu stiu exact dak si becurile de la consola intra la iluminare instrumente
bafta
am demontat azi consola centrala pt ca suspectam ceva probleme la robinetul de caldura...e mult de desurubat dar realizabil..cu ocazia asta am descoperit ca aveam cateva suruburi lipsa; le-am completat si acum astept sa vad dak se reduc scartieturile
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Maistre, nu ti-au ramas ceva piese in plus dupa operatiunea asta?
Ai facut harcea-parcea masinuta aia.
Glumeam. Felicitari pentru ambitie si curaj.
Skip ads

  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
poate te ajuta asta [img=http://img228.imageshack.us/img228/2559/consola4zq.jpg]
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
eu am schimbat toate becurile care existau in bordul la astra f din 92 si am pus in loc leduri neon(albastre).....si eu m-am confrutat cu problema ca ledul difuza lumina directionat de lupa montata pe el inspre fata ....asa ca eu am luat leduri de la zexstar si tipul de acolo mi-a zis sa le pilesc cu o pila de unghii pentru a le matui asa o sa dea lumina si pe exteriorul ledului nu ``numai` in fata...chestie probata de mine si care functioneaza perfect,si in bordul cu ceasuri in dreptul vitezometrului la 100...110 se afla o nervura din plastik pe care am rupt-o si am plasat un alt led orientat in jos deoarece acolo nu se vedea bine si daca-l puneam orientat spre cadranul vitezometrului se vedea prea tare pe cadran si in laterale deloc
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Iti recomanda www.zextar.com/tuning ... eu acolo am fost si sunt foarte multumit
  • wtf

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Multumesc tuturor pentru ajutor , am reusit sa fac tot , bord+consola+MID , au iesit f bine , nota 10 pt ledurile Zexstar (fara intentie de reclama,dar lumina nu se compara cu cele ale ledurilor de consola cumparate din alta parte) ... poze in curand Smile
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Multumiri lui "wtf" si "livcro" pentru acest topic si pentru colaborare.
Astept cu interes pozele lui "wtf"
  • ochiu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2005

  • Mesaj Privat
imi spui te rog cum ai facut sa se vada manosele in bord rosii?
  • NiceGuy

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Incearca aici http://www.astra-g.de intra la Tipps & Tricks si la Tachoeinheit ausbauen
  • Anjin

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Pentru ca acesta este primul meu mesaj pe acest forum doresc in primul rand sa va salut. Mie nu mi-a venit inca Opelul (astra H ) dar atunci cand am testat-o daca a fost ceva ce nu mi-a placut asa de mult vizual la ea in interior atunci acel lucru a fost culoearea luminilor de bord. Nu prea ma impac cu portocaliul ala deloc Sad.

Ma intreb daca se pot schimba usor toate luminile ( evident mai putin cele de pe display care vor ramane galbui) . Oricum cred ca acest lucru nu prea se poate face cat timp e masina in garantie deci o sa mai am de asteptat. Sau cum sta treaba?

Si eu cred ca as prefera bordul cu lumini albe. Sau cadrane albe si indicatoarele albastre ( desi s-ar putea sa fie obositor ) sau rosii inchis -visinii care cred ca ar fi mai putin obositoare.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR