Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • AGutu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Salutare. Am trecut prin posturile din thread, si am aceleasi erori si probleme. P0301, p0311, p1112 la un astra h, 2008, x16xep. Puteti sa ma indrumati catre un mecanic ok, din Popesti Leordeni sau din bucuresti?
Skip ads

  • MIonutGeorgian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Salutare, dețin un Opel astra 1.6 8v...as vrea sa va spun problemele cu care ma confrunt și nu gãsesc soluții...sa încep prin a spune ca are un consum exagerat de combustibil (aprox 16-17l în oraș), turația la relanti oscileazã, mașina a trepideaza la relanti, în mers îmi întrerupe plus ca nu mai are putere...tin sa menționez ca am schimbat sonda lambda (cea de dinainte de catalizator), curãțat clapeta acceleratie, curãțat egr, motor segmentat anul trecut (din cauza acelorași probleme...p.s. Mecanicul mi.a spus ca dupã segmentare toate problemele astea vor dispãrea...mda...pãcãlealã ), schimbat bobina și fișe (de pe un model identic, dupã schimbare mașina se comporta la fel), schimbat bujii o data la 4-5 luni(dupã ce le schimb mașina funcționeazã ok aprox o sãptãmânã)...am încercat și cu un alt ECU, la fel face mașina. Pe tester nu îmi apar coduri de eroare...poate cineva a "pãțit" ca mine și ma poate ajuta cu un sfat, va rog. Mulțumesc!
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Ai amestec foarte bogat.
Problema poate fi de la: debitmetru aer, senzor temperatura lichid de racire sau injectoare.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Tai-Pan--daca ar fi ce spui tu trebuie sa apara coduri pe tester,dar am impresia ca colegu MIonutGeorgian a fost pacalit de mecanic ca ia reparat motoru
ia dat o spalare de ochii lumii si ia luat banii,ala este un motor foarte simplu de reparat
Skip ads

  • MIonutGeorgian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Am curãțat debitmetru și senzorul MAP conform tutorialelor de pe YouTube, am crezut ca poate schimba cu ceva asta, dar nimic...nu rãmâne decât sa ma duc sa fac o curãțare a injectoarelor și sa schimb senzorul de temperatura lichid racire, dupã cum ai spus tu Tai-Pan
Nicunicu, nu exclud posibilitatea ca mecanicul sa.mi fi fãcut treaba de mântuialã, dar nici sa dau alți bani pentru aceeași treaba nu pot...
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
te duci si-l stragi de gat sa-ti repare masina asa cum a promis (dupa segmentare problemele dispar)dar tu ai ramas cu vechile probleme si el cu banii
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Segmentarea motorului se impune atunci cand consuma mult ulei si are compresie mica.
Nu se face segmentare pentru ca motorul consuma multa benzina......
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
((((turația la relanti oscileazã, mașina a trepideaza la relanti, în mers îmi întrerupe plus ca nu mai are putere))))
si in situatia asta ce faci?schimbi bujiile si el lea schimbat -la 4-5 luni-din spusele lui,dar nu a spus cata calamina este pe ele,
la vechimea motorului sau mai bine zis la kilometri pe care ai are motoru,uleiu daca sa schimbat la timp si daca sa pus ulei de calitate,nu crezi ca este necesara o segmentare? cu verificare ovalitate cilindrii si jocu pistoanelor in camasi,verificare chiuloasa si altele,dar astea sunt pentru tipicari care stiu ce fac
nu ca aia care spala motoru pe afara cu solutie si----gata domne este ca nou merge de rupe--- am vazut destule motoare ,,,reparate,,astfel
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Se impune o verificare a compresiei,iar daca aceasta e OK,se vor cauta cauzele ancrasarii bujiilor...
  • lobea

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Salutare!Cine ma ajuta si pe mine cu interpretarea unor coduri de eoare?30300 si 3000,opel astra h benzina 1.6 twinport!Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR