Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • alexclipea

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2002 1.8 16 v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
sault.am o vectra c din 2002 rosie,si nu am idee ce sa-i mai fac,deoarece vopseaua este foarte mata.am aplicat de cateva ori si polish insa este o solutie pentru foarte putin timp.poate ma puteti ajuta cu ceva ideei sau ceva solutii(polish) mai bune.multumesc.imi cer scuze daca s-a mai discutat problema. Sad
Skip ads

  • laur69

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Sfatul meu este sa incerci sa-i dai un lac nou . Dupa cum spui nu mai ai lac , dupa care sa o bagi la o cosmetizare (adica un polish total). Asa e mai ieftin decat sa o vopsesti total din nou asta daca nu e sarita vopseaua sau ai rugina intrata in tabla .
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Cuvantum magic e "rosie", cred ca nu vei fi intr-adevar multumit fara o revopsire Laughing
Pigmentii rosii nu au reusit firmei Opel timp de ani buni (se transformau intr-un oranj urat la soare) nu prea ai ce face.
Parere proprie...
  • alexclipea

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2002 1.8 16 v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
la concluzia asta am ajuns si eu.ma lupt degeaba.cred ca ar trebui revopsita.rugina nu a intrat in tabla si nici vopseaua nu e sarita dar nu stiu cine mi-ar da doar o mana de lac.
Skip ads

  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Eu am o Astra rosie din 2000 si iti dau partial dreptate:
rosul trebuie neaparat lacuit, altfel oxideaza si se matuieste de arata groaznic. Cum eu nu am de gand sa o lacuiesc am preferat sa o polishez cel putin o data pe an si sa ii dau cu ceara - diferenta este extraordinara!
Polishul l-am facut singur, manual si cu masina orbitala - o pocnitoare de 70 roni din Metro - nu-i cine stie ce dar iti usureaza munca.
Si ceara are un rol important - umple porii vopselei si o ajuta la protectie, plus ca da un efect de adancime - mai greu de explicat.

Rosul este cunoscuta ca fiind una dintre culorile cele mai pretentioase - indiferent de fabricant.

Si apropo Sorin: nu cred ca se apuca Opel sa fabrice pigmenti pt. vopsea. Nici macar vopseaua in sine. Nu cunosc numele furnizorului de vopseluri pt Opel dar cred ca nu are ca unic client GM-ul.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Desigr, e vorba de alegerea furnizorilor de vopsea, era o "simplificare" lingvistica Wink
In schimb, vopsitorii nu prea sunt de acord cu anumite substante de lustruit, "nu mai prinde vopseaua" dupa aceea (ma rog... probabil ca nu iese frumos si/sau se exfoliaza, nu sunt de meserie)
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Off: Vopsitorii nu sunt ei de acord cu multe, pentru ca le ingreuneaza munca - de exemplu orice substanta de lustruit, polish sau ceara ce o fi ea iese de nu se vede daca vopsitorul isi face treaba si matuieste inainte vopseaua suport. Dar cum lenea este imensa ei dau direct si normal ca au surprize...

On: exista un topic dedicat la ingrijire si intretinere sunt acolo tot felul de sfaturi cu privire la polish si ceruire, asa ca Alex, te sfatuiesc sa il citesti.
  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
nu te apuca sa o vopsesti toata incerca sa o polishezi cu o pasta abraziva,semi-abraziva,de luciu +o ceara buna sa vezi ce iese...dar nu la mana ci cu un aparat specializat in asa ceva !
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR