Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • bac06

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Buna ziua. Am si eu o problema cu a mea Zafira.Poate ma ajuta cineva si pe mine.
Mi-a fost "vandalizata" masina prin spargerea geamului mobil din stanga spate.Am cumparat un geam nou si cand am vrut sa las macaraua jos ca sa punem geamul,surpriza macaraua nu mergea.Am dat vina pe macara ca oricare probabil,si am scos macaraua din locasul ei sa vedem ce are.Dar in momentul cand am conectat motorasul la o sursa de curent,binenteles ca macaraua mergea.Am pus la loc macaraua,am lasat-o in jos ca sa pun geamul, binenteles ajutata de o sursa de curent si am zis ca vad dupa aceea de ce nu am curent la ea.Dar stupoare. Cand dau sa mai incerc geamurile nu merge nici geamul din dreapta spate. Deci practic odata cu spargerea gemului stanga spate nu mai merge nici geamul din dreapta. Ma poate ajuta cineva cu o informatie. Ce se intampla? Ce trebuiie facut? Va multumesc!
Cu stima, Cristian
Skip ads

  • cul15

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2007

  • Mesaj Privat
verifica firele de la usile din spate,sigur le ai intrerupte ,prin deschidere inchidere se rup,acceasi problema am avut-o si eu plus ca la mine nu se mai incuiau/descuiau din telecomanda
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
acum sper sa nu te superi pe mine, dar nu cumva ai apasat butonul de blocare a coborarii geamurilor spate (functie pentru copii)? mi se pare cam ciudat sa nu-ti mearga ambele geamuri insa sa-ti mearga motorasul pe direct. daca era sa se duca firele din burdufuri, se duceau doar la o usa, nu la amandoua odata...
  • bozykdf

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2001 Z16XF
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2010

  • Mesaj Privat
buna ziua. am si eu o problema legata de geamul din stanga spate la un opel zafira 2001: actionat de pe portiera nu coboara si nici nu urca. actionat de pe consola din usa de la sofer functioneaza perfect. am schimbat butonul cu cel de pe dreapta la fel face. am vazut ca in bord is 2 sigurante pentru geamuri - ambele sunt ok. as vrea un sfat inainte sa intru mai in "miezul" problemei. CE ANUME SA CAUT MAI EXACT,pentru a nu da in alte probleme. o schema electrica ar fi binevenita. Va multumesc anticipat
Skip ads

  • dr_seby2000

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
verifica firele intre stalp si usa ai vre-un fir rupt 100 %
  • butiup

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Si eu am aceeasi problema ca " bozykdf ". Am avut fir rupt si inca ceva la usa din spate dar dupa ceva timp nu mai merge de pe buutonul de pe usa spate dar de pe consola sofer merge OK. A rezolvat cineva problema? Daca e tot vreun fir atunci cum de functioneaza de la consola?
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Cum intra in functiune functia aia ptr copii? De cele mai multe ori e un fir intrerupt.
Ori mai nou am observat ca si consola aia de la sofer cu 4 butoane ar fi de vina.
Am schimbat-o cu una de pe o Astra G, mergeau perfect toate cele 4.
Incercati si varianta asta.
  • butiup

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Chestia aia pentru copii se comuta de la consola, ai un comutator transversal intre cele doua randuri de butoane fata-spate. Nu-s copil sa nu stiu, celelalt geam din spate merge perfect, iar in cazul in care blochez accesul butonul functioneaza, dar o sa verific si acolo poate e contactul oxidat. Mersi de sfat.
Skip ads

  • amicu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema cu geamul dreapta fata. Pot sa cobor geamul si de la butonul de la sofer si de la butonul de la pasager ,dar nu mai pot sa l ridic de la nici un buton. pot ridica geamul doar din cheie.Are cineva vreo idee care ar putea fi cauza? Zafira A 2001
  • butiup

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Eu cred ca ai probleme la consola de la usa sofer, asa am avut eu probleme la Peugeot 406, macaraua ridica geamul dar nu-l puteam lasa jos in nici un fel, dupa demontare si masuratori (unii ca ba macaraua e defecta, ba una ba alta) de fapt era un fir dezlipit la consola de la sofer, ca prin aia se actioneaza geamurile, sunt legate la consola principala. Daca ai vreun cunoscut cu Zafira incearca cu alta consola, e usor de scos si are doar o mufa care iese usor. Sa ne scrii cum s-a rezolvat. Bafta
  • Branza Dragos

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salutare, aceeasi problema am avut si eu cu geamul spate ( dreapta ) am stat cu el deschis 2 zile Sad , am fost la service si s`a dovedit a fi cablul rupt. Observ ca aceasta problema apar la multi
  • butiup

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Daca e geamul din spate in majoritatea cazurilor este de vina vreun fir rupt, dar in cazul geamului din fata poate fi si consola de vina, pe placa este dezlipit vreun contact.
Skip ads

  • dr_seby2000

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
se poate face foarte simplu,dai burduful la o parte ( intre stalp si usa ) si refaci firele rupte
  • C.Stefan

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Am aceasi problema cu actionarea geamurilor spate la zafira A nu functioneaza nici din consola nici de pe buton, am verificat firele care intra din usa in prag si sunt in regula, am verificat si cu alta consola, si ea era in regula (problema a fost de cand am luat masina, nu stiu ce cauza ar putea avea)
  • scorpion67

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Verifica in burduful de la usa stanga spate
  • mustiuc

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Salutare OPEL-isti ! Problema mea este legata de BORD si anume ornamentul de plastic al bordului ( marginea de plastic a bordului) mi s-a spart. Va rog din suflet sa-mi spuneti si mie de unde sa iau si eu una , ca la dezmembrari in Buzau nu gasesc decat tot kitul si costa in jur de 600 ron. Cam mult , iar pe mine ma intereseaza doar ornamentul . Am un Zafira de 1.8 din 2001 . Daca ma poate ajuta cineva. Va multumesc si va urez tuturor DRUM BUN !
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Off-Topic ... plural la drum...plural la bun...
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Pt ... musiuc ... vezi ca exista un site www.pieseauto.ro ... iti faci cont lansezi o cerere si sa vezi cum iti saspund toti cei care au parcuri de dezmembrari din tara ... sigur o sa gasesti ... succes
  • mustiuc

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc mult Viforel ... STIMA ... asa am sa fac
  • scorpion67

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Mai concret poti sa spui ce anume s-a spart ? S-ar putea sa te pot ajuta
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR