Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • DING

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2011

  • Mesaj Privat
De curand am fost sa incarc instalatia de clima.Baietii de acolo au gasit un oring hibas sub filtrul de aer.Bun l-au schimbat.Totul bun si frumos vreo 1 saptamana.Astazi am mers iar la ei sa vada care este problema de ce nu
"baga" aer rece.Cei de acolo de la service cauta nu stiu ce minuni si gaseste in partea dreapta a radiatorului de clima un dop negru , il dau jos da cu ceva solutie pe el , se uita cu lampa cu uv si ceva ochelari , bun zice ca trebuie sa schimb radiatorul de clima ca pe acolo scapa presiune si freon.Ma cert cu ei pe acolo vreo 1 ora ca au luat banii asa pe degeaba pentru oringul care l-au schimbat ,si ca de ce nu au diagnosticat atunci problema.In fine , ajung nervos acasa si dau si eu dopul de la radiatorul de clima jos si pun apa acolo unde se afla dopul acela.Observ ca face bulbuci.Am uitat sa spun ca masina are climatronic.Acu problema mea este aceea ca unde am pus eu apa se afla un zegher cu un fel de saiba de aluminiu. Ma gandesc ca zegherul acela se poate da jos si eventual ( nu stiu ) inlocuii (daca are sau nu) garnitura aceea care este sau nu sub saiba de aluminiu.O rezolvare de moment ,ce am incercat sa fac este sa pun ceva lipici special sa astupe "gaurelele" pe unde scapa.Atasez niste poze.Nu m-am riscat sa desfac zegherul ca instalatia era sub presiune si sa nu mai fac eu ceva boacana, sa stric ceva pe acolo si apoi sa fiu nevoit sa iau un alt radiator.

Daca cineva a incercat sa desfaca zegherul acela si sa vada ce este sub el sa ma lamureasca si pe mine ce , cum se afla sub saiba,si daca se poate remedia sau nu,sa nu merg sa dau 470 sau 1100 de lei pe alt radiator de clima(banii nu ma scot din casa afara).


In poze am incercat sa prind bulele de aer sa va faceti o idee pe unde ar scapa presiunea, si zegherul in cauza

VA MULTUMESC SI SPER SA NU VA FI PLICTISIT CITIND POSTUL MEU
Skip ads

  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Prin zona aceea imi scapa si mie. M-am tot gandit si eu sa incerc sa lipesc sau ceva...
Maine merg sa schimb radiatorul. Sper sa scap de durerile de cap (si de caldura)
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Pe nimeni nu cred ca ii da banii afara din casa, dar daca pierde presiune, mai devreme sau mai tarziu tot tre sa il schimbi, si pana atunci arunci banii aiurea si nervi consumati degeaba! Incerca sa il lipesti serios, la un ateleier de frigidere, macar sa ai o garantie, dar mai inatai goleste instalatia - recupperare freon si ulei! Daca lipitura nu tine, alt radiator - varianta cea mai ieftina! 2-3 incarcari = costul unui radiator nou! Bafta!
  • DING

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Dar nu ati incercat nici unul din voi sa dea jos zegherul acela de acolo?Daca stau bine si ma supar il sudez in aluminiu si am rezolvat problema .Dar ma intereseaza sa stiu ce se afla sub zegher , sa nu il sudez si sa ma trezesc cu surprize surprize
Skip ads

  • DING

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Nici un curios nu a desfacut zegherul acela?Sau sa imi dati o idee pe unde(programe gen TIS sau autodata sau vivd workshop) pot sa ma uit sa vad ce se gaseste sub "capacelul" de aluminiu
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Eu am desfacut , ala e filtru de freon care se infunda d c nu stiu mie imi facea suprapresiune si imi dadaea ulei de ala verde pe acolo , m-am chinuit cu un mecanic meserias si l-am scos usurel si l-am curatat dar fiindca nu cred ca se schimba separat asa cum era la instalatiile mai vechi trebuie sa cumperi radiator .
Cand am incercat sa il montam la loc am schimbat si garniturile dar degeaba tot scapa.
Am dat 550 de lei pe un radiator(nu original ca era 1200 de lei)si are un an jumate ' o incarcare costa aprox. 130 de lei
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR