Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
eu sunt multumit de opelul meu are 320 000 km o singura data am schimbat discuri , am segmentat motorul o data si cred cal mai tin vro 3 ani. daca imi cumpar tot opel vreau sunt multumit , intretinere ieftina, masina de serviciu am un logan sincer slabut , consum mare 11 la suta motor de 101 cai , 16. 16 v slabut nu as da opelul pe logan chiar daca opelul meu are 19 ani
Skip ads

  • andreeutzza

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2011

  • Mesaj Privat
am si eu nevoie de mare ajutor cine se pricepe la decodarea casetofoanelor plssssssssssssss un mesaj privat Sad( !
  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
andreeutzza a scris:am si eu nevoie de mare ajutor cine se pricepe la decodarea casetofoanelor plssssssssssssss un mesaj privat Sad( !
dute la reprezentanta opel de langa gara de nord....te costa 70 ron si e gata pe loc
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Schimb Omega pe 2 Logan(noi-noute)...si daca-mi iese manevra,cu banii obtinuti pe ele dupa vanzare ,mai pun si eu ceva de la mine si-mi iau Insignia.
Am citit cam tot ce s-a scris pe aici.Mai,asa este,"orice cioara-si lauda puiul".Intradevar,balanta are talerele ocupate de Logan si Opel SH.Plus si minus de ambele parti.Dar i-mi pun si intrebarea,oare de ce chinezii nu se mai imbraca incontinuare cu acele banale salopete albastre?Suindu-ma intr-un Logan,chiar si cu piele,climatronic,abs/srs,esp,ebd,etc si tot intr-o salopeta m-asi simti in trafic,inconjurat de ...salopete.Tocmai cand ma bucurasem ca s-au mai rarit zombii de Pitesti,au aparut Logan-urile ca un virus,sa ne polueze retina.In afara de pretul mic care evident se reflecta in aspect si calitate,nu gasesc nimic la el."Germanii cumpara Logan"Care-i problema?Si olandezii cumparau Dacii pe vremea lu' Ceashca pentru tabla,sa le topeasca,si pentru rezervorul ful de benzina cu care erau livrate.
Opel fabricatie 1995: ABS,ESP,servo,DUBLU CLIMATRONIC,Cruise Control,inchidere centralizata,geamuri electrice x4,perdeluta luneta electrica ,scaune reglare electrica cu memorie,lombaro,multi info display,TC,etc.Nici in visele cele mai Logan E Class nu apare asa ceva in 2012.La achizitie,saru'mana daca pleci cu presuri.Am facut drum Constanta-Hunedoara dus/intors in aceeasi zi,iar la intoarcere am iesit cu baietii la o bere nocturna,nu m-am aruncat pe scandura la intins oase.
Cat despre fiabilitate,hai s-o lasam moarta!Chiar azi mergeam in urma unui Logan nou noutz(nr rosii) care prajea cartofii-n toba,de a trebuit sa itrec pe recirculare.Taxi?Batranul face taximetrie cu Loganul lui de moshar,pentru ca asa i-au impus noile norme,masini mai noi,dar si acum mai plange dupa batrana lui Vectra.Se zice ca grecii sunt printre cei mai zgarciti in Europa,dar daca mergi la ei,majoritatea taxiurilor sunt Opel si Mertzane.Am mers in 2002 cu un Vectra A1.7d taxi care avea pe bord 650000!Intradevar,am intalnit Logan si in Argentina,Venezuela,Nigeria,Brazilia,dar sa nu uitam ca nici Trabantul nu s-a invartit in jurul lumii pentru ca era fiabil.
Nu stiu,dar comparatia Opel SH vs Dacia,pare ca aceea facuta intre un tenesh de taraba nou nout si o Puma purtata.Respect libera alegere,fiecare are dreptul sa se imbrace cum vrea.Dar sa porti salopeta,chiar si nou nouta,si s-o mai si lauzi... , e penibil de ... hilar.
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
In primul rand, Dacia Logan nu se adreseaza oamenilor cu genul tau de gandire!
Cand a fost noua, masina ta a costat de 3-4 ori mai mult decat un Logan, masinile adresandu-se unor clienti diferiti.
Crezi ca n-ar putea sa puna o gramada de dotari pe Logan, sa-i faca un exterior mai atractiv si sa foloseasca materiale mai calitative? Ar putea dar nu vor. De ce? Pentru ca implicit ar creste pretul de vanzare si nu s-ar mai vinde asa bine.
Sunt curios daca indraznesti sa cumperi nou, original "multi info display-ul" daca o sa se arda cumva sau motorasele de la scaunele electrice.
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa polemizam,dar sunt oameni intradevar care mai intai intreaba cat costa un suc,chiar daca mor de sete.Comand,apoi vad eu cat este.Discutia era pe marginea comparatiei.Tot asa ai putea compara un Fiat Seicento nou(pret apropiat) cu un Audi A4 2003 ?Evident,daca Astra s-ar vinde in varianta ECO(mai exact cheala...) ar avea mai mare succes la vanzare decat cutia aia de conserve.Ai vazut vreuna busita?A,evident,ai sa spui stil de condus.Pai si carutele se mai busesc.Tehnologia este de anii '90,pretul insa...Crezi ca este ieftina?Raport e/usd ajungi la teapa pe care au dat-o romanului Daewoo cu Cielo care de fapt este Kadett tehnologie 1984 vanduta facelift dupa 10 ani la pret de limuzina.Prostia nu se iarta,se expluateaza.Cand mi-am cumparat ultima masina,intradevar am avut de ales intre un Ford Fusion nou nout,si o Omega de 6 ani.Am ales Omega urmand intradevar si calculul economic.Am platit 7000 e in loc de 11000.Nu am avut chiar mirosul acela de nou,dar nu am regretat niciodata pasul facut,chiar m-am felicitat in sinea mea.Comfort si siguranta in locul mirosului de nou de 2 luni.Deprecierea nu o mai socotim,pretul unei masini scade instant, uneori chiar si cu 30% dupa completarea actelor in reprezentanta,dar asta o stii.Dar intre a alege mirosul de nou si a ma simti intradevar bine,prefer sa mai astept decat sa ma amagesc cu iluzia de a conduce o masina.Cum am mai spus,in afara faptului ca e noua,nu are nimic care sa intoarca privirea.Apropos de "felul de a gandi":este normal sa ma incadrez in felul meu de a gandi,dar poti sa cataloghezi asta?Este personal de la caz la caz.Exprimam doar pareri,si asta este parerea mea pe care o sustin.Nici printre cei care nu pot atinge marul cel rosu din varful pomului nu ma numar,sunt platit cu 4000 e/luna,asa ca mi-as putea permite cam orice in limita evidenta.Atata timp insa cat ma sui in masina si fac turul europei fara sa ridic capota in afara cazului de a completa lichidul de parbriz,nu ma arunc la altceva.Cat despre piese,ai uitat poate de marginea targului la sh,unde se vand potop piese de Logan deja.Daca sunt asa de ieftine,de ce se arunca fraierii la ciorapi purtati?Un MID sh este 150 ron.Problema este ca rar se strica irecuperabil,chiar nu am auzit,in afara pixelilor lipsa care se rezolva in 20 min.Motoras la scaun...Hai s-o lasam moarta.Chiar crezi ca este asa de scump?Am dat si eu o cautare,si-ti dau niste preturi la o Omega: rulment cu platou ABS 250 ron,discuri 250 ron perechea,filtru ulei 11 ron,filtru benzina 22 ron,placute 100ron/set,curea alternator 60 ron,filtru aer 38 ron.Cateva consumabile.Chiar sunt exagerate?Mai vrei sa aruncam o privire la Renault?...Am condus un Logan fara servo!Suntem in 2011,nu in epoca de piatra!Cum am mai spus,respect dreptul la proprietate,atata poate,atata are,dar de aici pana la a face comparatie cu o firma germana,chiar si sh,pare aberatie.Vorba celui de mai inainte cu avioanele de vanatoare.La vechea mea Ascona fabricatie 1984 nu-i lipseau geamurile electrice,aerul conditionat,inchiderea centralizata,ABS,oglinzi si faruri reglare electrica.Ori am vut-o pana-n '97 fara sa umblu la motor.Nu a cerut altceva in afara consumabilelor.Ori dupa 26 de ani la noi astea sunt inca optionale,dar ne multumim cu pretul mic.Pun pariu pe ce vrei tu,daca nu ar fi bagat astia bete-n roate primei inmatriculari,nu se mai arunca romanul la conserve.Chiar toti cei care conduc masini cu numar de TEXAS cumparate la pret de Logan nou/nout sunt cocalari?Nu,nu am nr.bulgaresc,dar le apreciez alegerea.Si,cum m mai spus,mirosul de nou,mai ales la Logan,trece repede,dat afara din habitaclu de vibratia manelelor din pseudodifuzoarele cass-ului...Nu te supara,m-am ambalat un pic,e drept,dar barfim si noi,asta este.Pana la urma fiecare cu parerea lui.Asta este a mea.Am schimbat 5 masini Opel din '90 pana-n prezent.Ma gandesc s-o schimb si pe cea actuala.Deja ,cum am mai spus,ma incanta Insignia,in ciuda unelor comentarii,raman Opelist.Cred ca totusi Opel este cea mai buna oferta in raport pret/calitate.Difernta intre Opel si Renault este ca cei de la Opel ti-o ofera.
Un weekend placut si mii de km.fara evenimente nedorite!
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
aia cu servo la logan am aflat-o si eu.anu acesta am condus pentru prima data masina facuta in patria muma.
mi s-a parut ca m-am intors in timp cu 20 de ani in urma cand trageai de covrigu de la dacie juma de ora sa virezi.
sincer ,am fost extrem de deceptionat ,dupa numa 2 min. m-am dat jos din ea si propitarul [proaspat]era in culmea fericirii de noua achizitie.
nu am dorit ai strica placerea si am mai adus si eu un potop de laude la adresa magaoaiei. Very Happy
repet,as lua o vectra a sau astra f la orice ora in detrimentul unui logan nou.
  • Nisip

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Pentru ca o comparatie intre fiabilitatea si costurile de exploatare intre doua masini, oricare ar fi marca lor sa fie realista, TREBUIE CA MASINILE SA AIBA IN PRIMUL RAND APROXIMATIV ACELASI NR. DE KM.
99,9% din masinile sh venite in tara au macar un 2-3 sute de mii de km in plus peste ce zice in bord.
Asa ca ia comparati voi cate masini sh circula pe la noi, aproape toate undeva cu vreo 300.000 km reali si cate loganuri vor ajunge la km astia.
Atatia bani, atata pește.
Asa cum nu poti sa compari audi cu opel, nici logan cu opel nu poti (am avut din toate cele trei marci pe mana mult timp)
Ar fi ca si cum compari un abac cu un calculator de buzunar.
Sigur cu amandoua socotesti dar..........
Skip ads

  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Eu am avut un Audi A6, 2.5 tdi, 150 cp si am cumparat un Insignia Sport Tourer 2.0 cdti, 130 cp, nu fac comparatie, dar sunt multumit. Am cumparat-o pe 8 Mai 2011 si am facut 19400 km. Am o rulota de mma 1300 kg si am facut un circuit Romania-Ungaria-Slovacia-Lituania-Letonia-Estonia-Finlanda-Norvegia (Kapp Nord)-Suedia-Danemarca-Germania-Cehia-Unagaria-Romania. Am facut 11200 km in 30 de zile. S-a descurcat foarte bine pe drumurile din Norvegia.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Si eu apreciez opelul pentru ceea ce mi se ofera la banii pe care i-am dat pe el, si mai ales pentru ca am avut norocul sa iau o masina intretinuta. Parerea mea este ca cei care iau logan il iau pentru pretul mic si pentru ca nu vor cine stie ce de la o masina, si nici nu ii ofera prea multe unei masini...
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
florinianc a scris: Parerea mea este ca cei care iau logan il iau pentru pretul mic si pentru ca nu vor cine stie ce de la o masina, si nici nu ii ofera prea multe unei masini...


Excelent punctat ...

Sunt si eu unul dintre cei care isi vor utiliza aceasta masina la maxim cu minim de costuri. Voi schimba vreo piesa numai daca e absolut nevoie... nu de alta dar trebuie sa recuperez din paguba finaciara care am avut-o cu masina voastra mult laudata ( La pomul laudat sa nu te duci cu sacu').

Apropo de oferit
Sunt unii pe aici care in caz de cutremur la 2 noaptea primul lucru care il fac e sa ia cheile de la masina ( un Opel de vreo 10 ani minim) si dupa aia se duc sa sa vada ce fac sotia si copilul ( doar se pot descurca si singuri) in caz ca trebuie sa evacueze... True Opel Heart Laughing
PS Sa ma fereasca Cel de SUS...


Ultima modificare facuta de Drogas la Sam 13 Aug, 2011 10:04 pm
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
de sters, am dat quote fara sa vreau
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
nu poti pune o tabla inaintea familiei sau a omului.totul are o limita si cu dragostea asta fata de OPEL. Very Happy
@Drogas te miri tu, te miri dar sunt foarte multi oameni multumiti de marca respectiva.uite eu mai am 5 opel-uri in toata familia [si a sotiei] dar uamenii nu pot sa-si exprime multumirea si aici.o vectra a[388km],o astra g[135], o vectra b[275] ,alta vectra b[260],zafira mamei.[261]
din pacate tu ai avut si multe ghinioane si te inteleg .astra g 1,7 dti pe care am avut-o acum 7 ani tot asa cadeau una dupa alta de ii veneam sa-i dau foc.
noroc ca, ce a muncit am bagat in ea si una peste alta tot nu am renuntat la OPEL.
VINDE loganul si lasa-ma sa-ti aleg eu un OPEL cu adevarat de care sa te bucuri Very Happy
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:
VINDE loganul si lasa-ma sa-ti aleg eu un OPEL cu adevarat de care sa te bucuri Very Happy


Nu nu, nu fac aceiasi gresala de 2 ori ... deja ma bucur de o masina, daca nu s-ar termina lichidul de parbriz nici nu as sti in ce parte e motorul.

Eu nu mai incerc masini cu atatia km chiar daca zici tu ca esti multumit, sper sa fii multumit in continuare de ele.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:Parerea mea este ca cei care iau logan il iau pentru pretul mic si pentru ca nu vor cine stie ce de la o masina, si nici nu ii ofera prea multe unei masini...


De acord cu tine.
Dar atunci cum se explica faptul ca foarte multi dintre ei se comporta in trafic ca si cum ar avea cel putin Mercedes ? De unde provine treaba asta ?
Si sa nu-mi spuneti ca numai eu am observat "mandria" asta.... sunt exemple la tot pasul, imediat ce iesi din casa, in fiecare parcare....
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Slash a scris:
florinianc a scris:Parerea mea este ca cei care iau logan il iau pentru pretul mic si pentru ca nu vor cine stie ce de la o masina, si nici nu ii ofera prea multe unei masini...


De acord cu tine.
Dar atunci cum se explica faptul ca foarte multi dintre ei se comporta in trafic ca si cum ar avea cel putin Mercedes ? De unde provine treaba asta ?
Si sa nu-mi spuneti ca numai eu am observat "mandria" asta.... sunt exemple la tot pasul, imediat ce iesi din casa, in fiecare parcare....



Hai sa vedem ce se intampla cu cei ce-si confunda Loganul dupa ce-i lipesc sigla Mercedes (oare le este rusine?am vazut ca au si un topic despre cum se dezlipesc literele... )

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Guys ... discutam obiectiv despre masini si nu despre posesori lor, despre caracterul de kakat al romanului discutam in alta parte . Nu mai caracterizati oamenii dupa ce masina au deoarece va inselati amarnic.

Am un prieten care merge zilnic cu Clio 1.5 dci iar a 2 masina e BMW 745 Ac Snitzer, 400 CP 600 NM



  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Au gresit amandoi! Se scrie: manelele e viata mea. Very Happy
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
....fara cuvinte...






logan facelift


need for speed 6





  • nord8123

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Sunt nou pe aici si as vrea sa va rog ceva. Nu mai comparati Opel cu Logan...nu stiu...ma faceti sa ma simt prost ca am Opel...peace...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR