Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Catalinescu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Vreau sa scot mufa de sub scaun pentru a curata contactele , am reusit sa scot cutiuta aia decat din sina de plastic, in rest nu imi dau seama cum sa scot mufa. Are o piedica rosie dar nu imi dau seama cum sa o scot . Ce mufa trebuie sa curat mai exact pt airbag , cea mica verde din cutiuta de sub scaun sau altceva? Mi se tot aprinde martorul de airbag din cauza miscarii scaunelor , si nu vreau sa dau 50 lei de fiecare data cand imi apare .
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
1.deconectezi bateria.
2.scoti mufa de pe sina scaunului.
3.mufa airbag-ului e cea galbena.daca ai eroare pe aia o cureti si strangi papucii.te opresti la punctul 3.
4.mufa pretensionarii e in mufa neagra.
5.scoti siguranta rosie
6.mufa mare neagra se desface in 2.sunt niste mici cleme.le deblochezi si practic cracanezi mufa pana culiseaza si se desface.
7.sper ca ai inteles ceva.
8.daca nu ai inteles pui multe poze si iti desenez.
  • Catalinescu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am deconectat bateria desigur , am reusit sa scot mufa la mine e decat una verde nu am nimic galben , am reusit sa desfac tot cum ai spus dar nu s-a rezolvat , contactele erau curate. O sa mai incerc treaba dupa ce imi iau spray de contact, pentru ca nu am rezolvat , tot am martorul aprins. Cineva mi-a spus ca nu trebuie sa bag diagnoza daca rezolv mufele. Sa fie oare asa? Mersi!

Acum am inteles ce ai spus cu mufa mare neagra , aia nu am desfacut-o ma duc sa incerc.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
trebuie sa ai galben.e prinsa pe aia neagra in lateral.daca ai airbag in scaun.daca nu ai nu ai nici mufa.
obligatoriu iti trebuie tester sa resetezi eroarea.chair daca problema e rezolvata.cel mai ok ar fi sa citesti prima data eroarea sa vezi de unde vine problema.
Skip ads

  • Catalinescu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Nu am airbag scaun decat sofer si pasager. Cu siguranta problema o sa mai apara dupa ce resetez eroarea , ce pot sa fac in privinta asta? Am citit pe forumuri ca cineva a lipit firele intre ele , e o prostie? Nu cred ca este o prostie pt ca este firul gros se conecteaza prin cutia neagra in mufa verde , eu consider ca acea cutie neagra are rol pentru a conecta toate airbagurile dar eu cum am doar la sofer si pasager deci doar o mufa , nu 2 3 sau 4 cate vad ca ar putea fi in cutie.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Sterge bine acei contacti, eventual stramba putin pinii "tata" pentru un contact ferm si la o noua resetare fii atent ce mesaj da pe laptop! Daca persista , verifica si traseele electrice...cred ca mesajul OPCOM-ului spunea ceva de rezistenta marita! Nu te sfatuiesc sa faci scurt intre fire!
  • zangor

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 1998 X16 SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua!In urma cu cateva luni am scos priza din usa fata dreapta fara sa iau borna si am ramas cu eroare pe airbag-ul lateral din dreapta.Am scos mufa airbag-ului de sub scaun, i-am dat cu spray pentru contacte, am scos iar priza din usa am dat si pe ea cu acel spray si degeaba, eroare nu dispare.Pe tester imi apare mesajul "circuit senzor intrerup".Toata cestia asta mi se trage de cand am scos prima data mufa din priza usii dreapta fata.Ce e de facut?
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
contact imperfect sau cablu intrerupt. mai verifica odata
Skip ads

  • nelutzul40

  • Mesaje scrise: 1,021
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
zangor a scris:Buna ziua!In urma cu cateva luni am scos priza din usa fata dreapta fara sa iau borna si am ramas cu eroare pe airbag-ul lateral din dreapta.Am scos mufa airbag-ului de sub scaun, i-am dat cu spray pentru contacte, am scos iar priza din usa am dat si pe ea cu acel spray si degeaba, eroare nu dispare.Pe tester imi apare mesajul "circuit senzor intrerup".Toata cestia asta mi se trage de cand am scos prima data mufa din priza usii dreapta fata.Ce e de facut?



Ai sters eroarea?
  • Phantom

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Decat erorile, ca sa se inteleaga....
  • zangor

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 1998 X16 SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am verificat încã odatã si la îmi apare același mesaj pe tester.
  • Rawi

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 1999 x16xeL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut , sterge eroarea apoi mai verifica odata cu testerul daca persista inseamna ca ai fir intrerupt sau contact imperfect
Skip ads

  • shoggy

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Salut! Am luat recent un astra g 2001 selected cu 4 airbag-uri si in bord imi apare in continuu aprins martorul rosu pt. airbag. M-am uitat sub scaunul soferului si este un cablu galben cu mufa scoasa si izolata. Am vrut sa o infig la locul ei insa nu inainte sa va intreb daca trebuie sa scot bornele bateriei si daca le scot,la conectare e posibil sa se intample ceva rau? Multumesc!
  • shoggy

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Nu e nimeni pe aici? Sad
  • shoggy

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
este vorba de aceasta mufa
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR