Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • Ciprian_B

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salutare am si eu o problema. Din cind in cind la accelerare se aude un zgomot din zona motorului si se simte o vibratie. Senzatia esta ca atunci cind este motorul subturat si acelerezi brusc. Problema nu este reproductibila, apare si dispare si numai cind e motorul cald. Pe bord nu se aprinde nici un martor si nici erori par sa nu fie.

Am schimbat de curind pompa de apa si cam de atunci a aparut. E posibil sa nu fie ceva bine strins si sa intre in rezonanta?

Multumesc
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
E posibil.Desi eu as banui volanta.Sau e posibil chiar un suport motor sa nu mai tina.
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Verifica atent starea furtunelor in zona admisiei. Vezi ca ai doua in spate la throttle care stau atinse si freaca tot timpul. A mai fost cineva pe aici care a gasit gaura cat unghia de la degetul mic. Starea la coliere si stuturi. Ar trebui sa citesti cu atentie daca apar totusi ceva coduri. Fa si o diagnoza sa vezi parametrii si starea MAF si a altor senzori.

Motoarele in trei cilindri sunt mai echilibrate decat cele in patru. Insa simt mult mai repede anomaliile de functionare (normal 2 e mai mic decat 3) cand un cilindru face probleme. Domnul sustine zgomot greu de reprodus deci ne dam si noi cu parerea.


Ultima modificare facuta de petrecila la Vin 24 Jun, 2011 3:45 pm
  • Ciprian_B

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc o sa ma uit la furtune.
  • Ciprian_B

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Revin cu amanunte Smile.

Am verificat toate furtunele si pare totul in ordine. Mai mult am facut un drum de vreo 300 km si s-a comportat impecabil la viteza constanta de 110 km/h. Nu stiu ce sa mai cred.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR