Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
OK! Mersi Bike. Mai avem pana la anu', noi sa fim sanatosi!
Paul, se vedee frumos si de sus. Problema ca in general stiu deja Parisul, nu e prima vizita si nici ultima, zic eu. Poate data viitoare ajung si-n varf. Mai sunt multe de vazut in Paris, e un oras frumos in care nu te plictisesti.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Deci pana la urma totul s-a incheiat cu bine Wink Eu sunt acum la Lion sur Mer Wink
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Revin cu pozele promise:

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Am mai gasit o poza in telefon.
Priviti cum arata locurile de parcare pentru persoanele cu handicap intr-o parcare prin Franta:

Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Taverny Question
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu!
Rue du Bas Noyer, Éragny
La Arte de Vivre le-a placut fetelor. M-au golit de bani! Very Happy


Ultima modificare facuta de mariusgmg la Dum 21 Aug, 2011 8:44 am
  • easycarbo

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2011

  • Mesaj Privat
mariusgmg a scris:Am mai gasit o poza in telefon.
Priviti cum arata locurile de parcare pentru persoanele cu handicap intr-o parcare prin Franta:



La noi nu stiu cum se face ca alea se ocupa primele...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
"tara de handcapati" Laughing
Skip ads

  • townboy

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2008

  • Mesaj Privat
mariusgmg a scris:Am mai gasit o poza in telefon.
Priviti cum arata locurile de parcare pentru persoanele cu handicap intr-o parcare prin Franta:

Probabil ca si amenzile sunt usturatoare-si pt ca acolo se respecta niste reguli elementare (de circulatie si mai ales de BUN-SIMT).
Superbe pozele-intr'adevar ai ce vedea acolo.Le'am savurat pe fiecare in parte.
Drumuri bune in continuare.
  • YuriRO

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc (in mod pesonal) pentru poze, Marius! In special pentru cele din turnul Eiffel pentru ca eram oarecum dezamagit de coada lunga de turisti care voiau sa cumpere bilete pentru urcare si care m-a facut sa renunt la idee. Sederea era programata doar de luni pana vineri, week-endul fiind rezervat intoarcerii in tara (am plecat cu avionul si m-am intors cu masina cu un prieten la care am si stat pe perioada concediului). Deci a trebuit sa profit de fiecare zi la maximum. In schimb am urcat in turla Sacré Coeur, un lucru incredibil de frumos. De sus (cred ca era un punct mai inalt decat varful turnului Eiffel) puteai sa vezi tot orasul - 360 de grade - si asta m-a cam facut sa uit de turn. De asemeni mi-a placut mai mult Gradina Luxembourg decat Tuileries. Daca nu ai fost sa programezi o vizita data viitoare, e foarte aproape de Luvru.
In caz ca domnisoarele din imaginile tale sunt curioase sa vada cum a iesit castelul de nisip de pe malul Seneni, pot pune o poza-doua in seara asta, in speranta ca nu iti voi polua topicul...
La intoarcere noi am optat pentru o pauza de o noapte in Bratislava. Camera tripla la motel (foarte spatioasa, bine dotata si aranjata) a costat 45E si am avut timp cateva ore sa vizitam centrul si cetatea. In rest, mi s-a parut prea scurt timpul pentru a vizita Parisul cum trebuie. Multe le-am vazut pe fuga, iar incaltarile deja pot fi considerate vechi la cati km am mers pe jos.

Numai bine!
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Cu placere! Si la mine e o problema cu statul la cozi! Nu-mi place deloc. De aia am si renuntat sa urc pana sus: stai la o coada jos la lift apoi mai faci o coada la al doilea lift pe care-l iei de la etajul 2. Poate daca ma voi duce in extra-sezon si o fi mai liber. Decat sa stau o ora, doua la coada la intrare la Luvru, de exemplu, mai bine mai bat vreo doi, trei kilometri pe jos pe stradutele Parisului. E mult mai frumos decat sa vezi cateva tablouri in viteza si-n aglomeratie. Iar tablourile le vad si pe net! Smile Multi vor zice ca una e pe net si alta in realitate. De acord, dar decat sa vad Gioconda in spatele unei sticle groase si eventual ridicandu-ma pe varfuri... mai bine nu.
Si chiar te rog sa pui pozele de pe plaja Senei!
  • YuriRO

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Eu am vizitat si Luvru (desi eram in asentimentul tau), intr-o zi de joi, iar intrarea a durat aproximativ 10 minute deoarece am ajuns sub piramida direct de la metrou (cred ca era ora 11:30-12:00) si biletele le-am cumparat de la un automat de bilete. De acolo...a fost cum zici tu: 5 ore si jumatate de alergat printre tablouri si statui, dar la finalul zilei am zis ca a meritat. Si asta pentru ca pe langa tablouri interiorul muzeului e fascinant. Eu m-am lasat convins de altii care au zis ca merita...

In ultima poza e "Apartamentul lui Napoleon".

Si cum am promis pozele cu castelul de nisip:

Skip ads

  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Frumoase poze baieti. Sa va fie de bine concediile. Parca tu Marius, imi spuneai zilele trecute ca ai vazut pe undeva scris in legatura cu locurile de parcare ptr. persoanele cu handicap: "Imi iei locul de parcare, imi iei si handicapul". Very Happy Tare asta! Ii cam face pe romanasii nostri sa se gandeasca de doua ori daca parcheaza acolo... Laughing
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Marius, nimic nu se compara de a fi si de a simti acolo la fata locului, pe langa lucrarile de finete, de pe pereti si tot ce te inconjoara, mai este "aerul" ,istoria, povestile care te infioara. Mai ales daca ai si citit romanele marilor scriitori francezi si vezi locurile unde s-au desfasurat toate acele actiuni si intrigi, te apuca un fior pe sira spinarii si ai o multumire de sine inegalabila, care merita toti banii. Aici ma refer nu numai la Luvru ci si la Versailles,cu micul si marele Trianon, acolo unde s-a semnat celebrul tratat(Tratatul a fost semnat în Palatul Marele Trianon de la Versailles de cãtre 16 state aliate (inclusiv România), pe de o parte, ºi de Ungaria, de altã parte.) Musee de L'armee,unde se poate vedea si invata istoria moderna a Frantei si a Europei( cu precadere cele 2 Razboaie Mondiale) filme difuzate pe ecrane mari, Hotel National des Invalides unde este mormantul celui mai mare imparat francez NAPOLEON, Palais de Justice unde se judecau si erau decapitati cei care se impotriveau legilor de atunci, numai zic de catredalele Parisului in frunte cu Notre Dames. Grand si Petit Palle, turnul Montparnasse unde poti vedea un apus de soare splendid. Si sunt multe care acum le-am omis, dar cu siguranta iti taie respiratia cind le vizitezi si le stii "istoria".Eu zic, ca data viitoare sa poti vedea ceva si prin interior, zau ca merita banii dati pe bilete, cu toate ca pentru noi romanii ni se par exagerat de scumpe.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu e vorba de bani. Cand iesi din tara nu trebuie sa mai gandesti in lei. Ci in functie de buget propus. Pe mine ma dispera cozile! Dar gasesc eu timp si de asta. La mine PAris-ul nu e ceva neobisnuit, unde ajungi poate o data sau de doua ori in viata. Mai ajung eu pe acolo, sanatate sa fie. Si la fiecare deplasare voi avea cate un obiectiv principal.
P.S. Frumoase pozele!
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Cozile sunt "civilizate" merg destul de repede, important este sa ai si timp. Noi am stat 2 saptamani si am avut destul timp, ne-am acordat cate o zi pentru cate un obiectiv mare.La Versailles si la Disnei nu ne-a ajuns o zi intreaga sa le rumegam pe indelete.Parisul merita vizitat.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Chiar... majoritatea produselor de prima necesitate sunt mai ieftine decat in Ro, daca nu le iei de pe strazile cu turisti... Wink Invers, eu ma minunam cat de repede se duce suta de Euro in Ro...
Pentru monumente, se pot vizita gratuit in cadrul "zilelor patrimoniului" iar Luvrul, in fiecare prima dumineca din luna.
Disney, biletele sunt sensibil mai ieftine decat la intrare, daca le iei pe Internet, cu cel putin 5 zile in avans. De altfel e bine sa mergi cand voi, turistii, ati plecat Twisted Evil Nu se mai sta la coada LOL
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
La Disney le-am luat întotdeauna de pe internet ºi în combinaþie cu biletul de RER de luat de prin centru. E mai simplu, mai ieftin ºi fãrã cozi de aºteptare.
Pãcat cã n-am timp sã-mi fac abonament anual Wink
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Si noi ne-am luat biletele la Disnei de pe net si ne-a costat 53 pentru amandoua parcuri, iar la poarta erau 86. Cred ca urmatoarea poposire la Disnei va fi chiar in hotelurile din parc unde sunt mai multe facilitati.
  • adrian-ar

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
salutare ,

la sfarsitul lui august am petrecut si noi ,10 zile in franta .. paris,caen,etretat...ceea ce pe noi ne-a surprins este lipsa rampilor de acces la metrou pentru carucioare...asta apropo de locurile de parcare....

...a meritat fiecare kilometru parcurs... Smile

daca imi este permis voi reveni si eu cu citeva poze.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR