Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
E contrar legii, dar e tolerat, metroul s-a sapat intr-o epoca in care lumea se uita mai putin la handicapati... Evil or Very Mad Noile statii au asa ceva, deobicei sub forma unui ascensor cu butoanele plasate destul de jos.
Skip ads

  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cine imi poate recomanda un traseu pentru paris plecand din genova! e mai bine sa merg prin elvetia sau prin franta? poate cineva cu experienta ma poate ajuta. multumesc
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Mergi prin FR, pe nationala, e gratis, in Elvetia, dupa stirea mea, iti trebuie vigneta de drum Mad
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
In Elvetia se platesc taxe doar pe autostrada, 30 euro si e valabila un an. Daca esti in Genova ai "doi pasi" pana la Monaco si pe urma poti merge inistit pana in Paris. Asa cum a spus colegul se poate merge pe drumuri nationale, autostrazile sunt scumpe pe zona aia, acum depinde de timpul si banii tai. Drum Bun.
Skip ads

  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
dar ca sa trec prin elvetia am de trecut prin tuneluri....am auzit ca se platesc ? este adevarat?
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Nu. Se plateste doar tunelul din Austria spre Elvetia, nu mai retin numele. Acuma tu esti in vacanta sau ai treaba, in cazul in care esti in vacanta mai conteaza 15 sau 20 euro un tunel.
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
as dori sa ma duc in Paris dar in ianuarie, februarie.... Am intrebat de la Genova pt ca e punctul prin care trec ! nu plec eu de acasa fara a ma interesa din timp de itinerariu ce urmeaza a fi facut ! multumesc pentru informatii!
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Eu, dorind sa vizitez Parisul, am traversat Franta dinspre Anglia fara sa platesc taxe de autostrada.

Cu acest prilej, am vazut Franta adevarata, nu Franta autostrazilor, ai ocazia sa treci pe langa tot felul de castele impresionante si foste domenii nobiliare care mai de care, catedrale incredibile, localitati cu case foarte dichisite etc.

Setezi GPS pe drumuri fara taxa, adica drumuri nationale, care trec prin localitati, insa soselele sunt puse la punct si nu foarte aglomerate, chiar destul de rapide in exteriorul localitatilor.
Sunt foarte multe giratorii in localitati, e drept, limite de viteza chiar de 30 la ora in zone rezidentiale, camere radar active, avertizoare electronice de viteza, te mai si ratacesti in Reims si Metz, dar pana la urma a nimerit orbul Braila, daramite romanul Saarbrucken, care pe unele indicatoare apare Sarrebruck si e usor de confundat in viteza masinii cu alte localitati cu denumiri asemanatoare.

La intrare in Germania prin Saarbrucken am uitat sa setez GPS pe traseu rapid si m-a scos din autostrada spre Mannheim, ducandu-ma pe o scurtatura spre Heilbronn, prin...FRANKESTEIN, dar a meritat, e traseu muntos, foarte frumos.

Paris - Soissons - Metz - Verdun - Reims - Saarbrucken
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
@FlorentinPavel, aveti dreptate, dar sa nu uitam ca in partea pe care ati venit pana la Paris, sunt si acele drumuri de viteza ( pa harti sunt cu albastru si arata ca si autostrada, vit max 110 km/h). Eu am o rulota si am facut Franta in 4 ani consecutiv pe provincii si recomand drumurile nationale, pe care poti vedea ceva si ramai si cu banii in buzunar. Chiar anul trecut am facut Normandia si am venit de acolo pe valea Loirei.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR