Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • rudisoft

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am fost și noi pentru prima datã la Sighișoara și deși a fost destul de scump, pot spune cã a meritat, și recomand a se vizita!

Câteva poze:


Mai multe poze gãsiți în albumul Picasa.

Obiective: Turnul cu ceas (cu muzeul), camera de torturã, muzeul armelor medievale, casa în care s-a nãscut Vlad Țepeș, Biserica Romano-catolicã. Sigur sunt mai multe de vãzut, atât am apucat noi sã vizitãm...

Info:

Sighisoara Wiki
www.sighisoara.ro
www.sighisoara-transilvania.ro
www.sighisoaraonline.com
Skip ads

  • Gutenberg

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Fiind (mandru ca sunt) sighisorean, nu pot sa nu contribui si eu, dupa posibilitatile foto, cu cateva fotografii din burgul natal.
Ce va pot recomanda eu e sa vizitati acest loc unic in afara sezonului turistic... E pacat sa bifezi doar locatiile supermediatizate si arhicunoscute, ca parte din cohortele de turisti si sa nu iti faci timp pe indelete sa te incarci de farmecul si aroma locurilor, pe stradute dosite si locuri mai putin umblate...
Bijuteria asta de burg nu e facuta pentru turismul de guerilla. Din pacate, sper sa nu se intample in viitorul mai apropiat sau mai indepartat ca toata cetatea sa fie doar pensiuni si hoteluri... Dar inca parca mai rezista locuintele traditionale si specificul local autentic...
Schäßurger für immer! Smile
  • rudisoft

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Într-adevãr am rãmas cu o impresie foarte plãcutã și cu pãrerea de rãu cã nu am apucat sã vizitãm mai multe.
A fost o oprire neplanificatã și fiindcã nu am studiat probelma din-ainte am vizitat doar locurile mai cunoscute.
Și așa am stat aproape 4 ore... Very Happy
Oricum m-am mirat cã nu era deja un subiect pe Club Opel despre Sighișoara (doar ceva despre starea drumurilor).
  • Stressz

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Eu am fost la sighisoara la sfarsitul lui august. Am stat la cort si am iesit foarte convenabil, gasind un camping exact in centrul orasului, iar pretul fiind undeva la 15ron/noapte. Cat despre cetate, eu cred ca este mult mai frumoasa decat cea din brasov
Fiind un membru destul de activ al jocului Geocaching (un joc in care cauti "comori" aflate in intreaga lume,cu ajutorul unui gps) , am vizitat foarte multe obiective din Sighisoara, printre care Beraria regelui, casa de rosvelt (parca asa se numea), turnul cu ceas si multe altele. Frumos oras, cu o bogata istorie
Skip ads

  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
De vre-o sase ani batem drumul Sibiului,mai exact cand vin acasa,direct de la aeroport luam acest drum."Baza " noastra este Curmatura Stezii.Ei,nu a fost data in aceste iesiri ,sa nu dam o fuga pana-n Cetatea Sighisoarei.Cred ca am batut toate stradutele intortocheate ale cetatii,si tot nu ne-am saturat.Mereu parca am descoperit lucruri noi,locuri noi.Este o desfatare sa adulmeci trecutul ce strabate din zidurile ei,sa-ti colorezi retina cu arhitectura cladirilor ce au ignorat parca scurgerea anilor,sa bei o bere in piateta si sa schimbi vorbe si impresii cu oameni pe care nu i-ai mai vazut vreodata.Am prins si Festivalul Natiilor,o feerie...!Un loc intradevar in care trebuie sa mergi,care nu poate lipsi din albumul "Aici am fost!"Unicat in Europa.Si inca nu am terminat!La vara...
  • dstefan

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Sa mai zica cineva ca in Romania nu ai nimic de vazut! Sighisoara e intr-adevar unul din locurile in care parca te intorci in timp, in orice moment al anului ai merge. Daca bine stiu (nu sunt foarte sigur) este singura cetate medievala locuita din Europa. Cateva poze si de la mine, facute acu' vreo doi ani intr-un popas prin Sighisoara:
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR