Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • nedbear28

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

De curand am trecut de la dimensiunea 175/70/R14 la 195/50/R15 in urma achizitei unor jante de aliaj cu tot cu cauciucuri second.

Le-am montat si la viteze mici (30-50km/h) cauciucurile scot un zgomot ...ca un huruit de rasuna toata masina Smile)

Mentionez ca anvelopele nu sunt uzate uniform...masina de pe care le-am luat le-a ros pe interior...nu mult dar vizibil la o privire mai atenta.

As putea sa remediez aceasta problema?

De asemenea volanul merge un pic mai greu...este posibil sa stric caseta de directie?

Masina e o vectra b X16szr din 96'

Multumesc frumos!
Skip ads

  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Daca nu sunt uzate uniform e normal sa faca zgomot
Volanul merge mai greu pentru ca suprafata de contact cu asfaltul este mai mare .
  • SAY
  • Suspendat
  • 2 mesaje
  • din 25 Jun 2011
  • Vectra 2002 z18xe
  • Caras-Severin
  • SAY

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2011

  • Mesaj Privat
jantele tale sunt destul de grele din aceasta cauza face un astfel de zgomot
  • DING

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2011

  • Mesaj Privat
depinde si de profilul anvelopelor.Cele in V fac mai mult zgomot.Jantele cu tot cu anvelopa cantaresc undeva la 15 kilograme cele pe 15, depinde bineinteles si de janta.Iar caseta de direstie , cu cat sunt mai mari jantele cu atat trebuie sa suporte forte mai mari
Skip ads

  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Una dintre dimensiunile date de Opel pentru Vectra b1 este si 195-65-15 (care iti arata si viteza corecta in bord) care sunt mai mari decat ce ai tu acum pe masina , deci nu cred ca se pune problema ca sunt mai mari si dauneaza directiei. Am patit la fel ca tine din cauza unei anvelope ce producea un zgomot de te scotea din masina, poate si la tine sa fie aceiasi problema, ia o roata pe 14 (ce le-ai avut inainte ) si schimba succesiv cu ea toate cele 4 roti de pe masina, poate gasesti anvelopa ce produce acel zgomot si o inlocuiesti cu toate ca 195-50-15 arata destul de urat pe vectra, sunt foarte mici si rigide (la fel am cumparat si eu jantele cu 195-50-15).
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
verifica daca anvelopele montate au sens de montaj, posibil sa fie montate aiurea.
  • nedbear28

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Radovan_eu a scris:Una dintre dimensiunile date de Opel pentru Vectra b1 este si 195-65-15 (care iti arata si viteza corecta in bord) care sunt mai mari decat ce ai tu acum pe masina , deci nu cred ca se pune problema ca sunt mai mari si dauneaza directiei. Am patit la fel ca tine din cauza unei anvelope ce producea un zgomot de te scotea din masina, poate si la tine sa fie aceiasi problema, ia o roata pe 14 (ce le-ai avut inainte ) si schimba succesiv cu ea toate cele 4 roti de pe masina, poate gasesti anvelopa ce produce acel zgomot si o inlocuiesti cu toate ca 195-50-15 arata destul de urat pe vectra, sunt foarte mici si rigide (la fel am cumparat si eu jantele cu 195-50-15).


Ai dreptate Radovan.....arata cam urat Smile))...O sa le schimb pe toate ca si asa sunt cam uzate.
Merci pentru sfaturi.
Am sa iau 195/65

Aaa...si cu viteza cred ca ai dreptate pentru ca gps-ul imi da o diferenta de 5km/h cu cauciucurile de 195/50


andrei_alik a scris:verifica daca anvelopele montate au sens de montaj, posibil sa fie montate aiurea.


Nu le-am montat aiurea..am urmarit indicatorul "rotation"


Ultima modificare facuta de nedbear28 la Lun 27 Jun, 2011 6:11 pm
  • Pitic.exe

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2011

  • Mesaj Privat
mda nedbear28 anvelopele 175.70.radial 14 sunt asa17.5 latimea anvelopei 70 e raport din 175 adik 70% din 175 iar 14 e diametru anvelopei asa akum sa iti zic pe scrut dar sa si intelegi 175 70 14 are o altfel de asezare fata de 195 50 15 dak 175 talpa anvelopei pica bine si merge volanu bine atunci cu 195 ai rotile inchise / \ fai geometria calumea si nu vei mai avea prb Smile e vb de asezarea anvelopei pe asfalt 175 raport 195 ea fiind reglata pe 175 cand ai pus 195 numai calca toata anvelopa pe asfalt
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pitic.exe a scris:.....14 e diametru anvelopei .....

Oare?
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Pitic.exe a scris:ea fiind reglata pe 175

Chiar crezi asta? Eu nu-mi reglam unghiurile si nu aveam probleme toamna sau primavara cand schimbam rotile de iarna cu cele de vara si invers fiind de dimensiuni diferite.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Chiar faina explicatia! Smile
  • Pitic.exe

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Radovan_eu a scris:
Pitic.exe a scris:ea fiind reglata pe 175

Chiar crezi asta? Eu nu-mi reglam unghiurile si nu aveam probleme toamna sau primavara cand schimbam rotile de iarna cu cele de vara si invers fiind de dimensiuni diferite.

nu aveai prb din cauza k oricum rotiile tale erau deschise Smile deci iti schimbai pozitiia anvelopei directia se inchidea cu anvelope mai mari si se deschidea la loc cu anvelope mai mici cand rotiile sunt deschise nu afecteaza doar in lung durat. 20.000 km la un dereglaj de "Stanga -2.4 , dreapta -2.4" initial valoarea corecta era -0.6 Smile infine nu zic k am dreptate e doar o parerea dak o ia in considerare bine dak nu iara bine Razz eu cu asta ma ocup "geometrie , vulcanizare mecanica si a.c si k sa nu sune k o reclama nu lucrez particular si nici nu zic la ce service va ajut doar cu un sfat dak e nevoie si cat de cat ar putea sa va ajute .
Numai bine sanatate
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR