Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • mirceap

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Opel Astra H 1.9 dth 120cp
Acum 1 ora eram cu masina in oras, venisem dupa un drum de 400km, si deodata incepe bordul sa se aprinda ca pomul de craciun, radioul se opreste, pierd si servo-directia. Prima oara m-am gandit ca s-a rupt cureaua de accesorii (daca are asa ceva masina). Dupa ce am facut testul agrafa , mi-a dat urmatoarele 3 erori :
062102,007071 si 050071.

P0070 Ambient Air Temp Sensor Circ ..nu prea are legatura cu cazul de fata, si eroarea asta mi-a mai aparut si in trecut.....si a disparut si tot aparut. Nu prea pare sa ma afecteze cu ceva.

P0500 Vehicle Speed Sensor (VSS) Error ... asta a aparut acum si poate sa fie din cauza lipsei de curent(s-au aprins pe bord si indicatoarele de esp, afl si ce sisteme mai sunt pe masina...probabil ca nu mai aveau curent si au cedat..nervos )

Si in final, cel mai important :
P0621 Generator Lamp L Ctrl Circ Error .... din cunostintele mele de engleza asta inseamna: eroare la circuitul de control a lampi (puntii?)(stangi) a generatorului(alternatorului)

in orice caz, am cautat pe net si am gasit pe cineva cu exact aceasi problema cu a mea :
http://astraownersnetwork.c...hread.php?t=65260
Lui i s-a zis ca e ars alternatorul si cam asta a fost toata conversatia.

Oare sa caut un alternator cu totul sau sa il dau pe asta jos sa merg cu el undeva. Daca stie cineva un electrician auto bun care se ocupa cu asa ceva, raman dator cu o bere.
Skip ads

  • iulian36

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut.
Punte diode si releu.
Am auzit de un atelier pt. electrica in Baicului, visa-vis de parcarea C&I.
Daca ajungi pe-acolo spune-ne cum a fost.
Noroc.
  • mirceap

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
iulian36 a scris:Salut.
Punte diode si releu.
Am auzit de un atelier pt. electrica in Baicului, visa-vis de parcarea C&I.
Daca ajungi pe-acolo spune-ne cum a fost.
Noroc.


problema e acu cum dau jos alternatorul....sunt destul de multe fulii pe aceasi curea, si mi-e frica sa nu patesc ceva Smile
  • ionutz2008

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra OPC 2005 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Imprumuta o baterie si dute pana acolo pe ea si ti-l demonteaza ei cred daca nu sau poate e mai aproape de tine stiu un atelier aproape de poarta 4 , unde l-am facut eu si a fost ieftin cu garantie si lucreaza bine .Da-mi pm sa iti spun adresa daca ai nevoie.
Apropo si la mine a aparut 0070 si 0500 dar asta dupa o luna de la alternator adica de 2 zile.
Skip ads

  • ITA

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
mirceap a scris:Opel Astra H 1.9 dth 120cp
Acum 1 ora eram cu masina in oras, venisem dupa un drum de 400km, si deodata incepe bordul sa se aprinda ca pomul de craciun, radioul se opreste, pierd si servo-directia. Prima oara m-am gandit ca s-a rupt cureaua de accesorii (daca are asa ceva masina). Dupa ce am facut testul agrafa , mi-a dat urmatoarele 3 erori :
062102,007071 si 050071.

P0070 Ambient Air Temp Sensor Circ ..nu prea are legatura cu cazul de fata, si eroarea asta mi-a mai aparut si in trecut.....si a disparut si tot aparut. Nu prea pare sa ma afecteze cu ceva.

P0500 Vehicle Speed Sensor (VSS) Error ... asta a aparut acum si poate sa fie din cauza lipsei de curent(s-au aprins pe bord si indicatoarele de esp, afl si ce sisteme mai sunt pe masina...probabil ca nu mai aveau curent si au cedat..nervos )

Si in final, cel mai important :
P0621 Generator Lamp L Ctrl Circ Error .... din cunostintele mele de engleza asta inseamna: eroare la circuitul de control a lampi (puntii?)(stangi) a generatorului(alternatorului)

in orice caz, am cautat pe net si am gasit pe cineva cu exact aceasi problema cu a mea :
http://astraownersnetwork.c...hread.php?t=65260
Lui i s-a zis ca e ars alternatorul si cam asta a fost toata conversatia.

Oare sa caut un alternator cu totul sau sa il dau pe asta jos sa merg cu el undeva. Daca stie cineva un electrician auto bun care se ocupa cu asa ceva, raman dator cu o bere.


Daca vrei sa repari masina profesionist si fara probleme, cauta-l pe Maiandrei de pe forum (are un service undeva prin Pantelimon). Bafta si vezi ca eu la Vectra 1.9 cdti (120 cp) am schimbat pana acum 2 punti de diode la alternator. Daca tot ajungi la el poate iti faci si remapare si duci masina la 160 cp si apoi sa vezi senzatii tari.
P.S. "Prezinta garantie" baiatul.
  • mirceap

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ITA a scris:
mirceap a scris:Opel Astra H 1.9 dth 120cp
Acum 1 ora eram cu masina in oras, venisem dupa un drum de 400km, si deodata incepe bordul sa se aprinda ca pomul de craciun, radioul se opreste, pierd si servo-directia. Prima oara m-am gandit ca s-a rupt cureaua de accesorii (daca are asa ceva masina). Dupa ce am facut testul agrafa , mi-a dat urmatoarele 3 erori :
062102,007071 si 050071.

P0070 Ambient Air Temp Sensor Circ ..nu prea are legatura cu cazul de fata, si eroarea asta mi-a mai aparut si in trecut.....si a disparut si tot aparut. Nu prea pare sa ma afecteze cu ceva.

P0500 Vehicle Speed Sensor (VSS) Error ... asta a aparut acum si poate sa fie din cauza lipsei de curent(s-au aprins pe bord si indicatoarele de esp, afl si ce sisteme mai sunt pe masina...probabil ca nu mai aveau curent si au cedat..nervos )

Si in final, cel mai important :
P0621 Generator Lamp L Ctrl Circ Error .... din cunostintele mele de engleza asta inseamna: eroare la circuitul de control a lampi (puntii?)(stangi) a generatorului(alternatorului)

in orice caz, am cautat pe net si am gasit pe cineva cu exact aceasi problema cu a mea :
http://astraownersnetwork.c...hread.php?t=65260
Lui i s-a zis ca e ars alternatorul si cam asta a fost toata conversatia.

Oare sa caut un alternator cu totul sau sa il dau pe asta jos sa merg cu el undeva. Daca stie cineva un electrician auto bun care se ocupa cu asa ceva, raman dator cu o bere.


Daca vrei sa repari masina profesionist si fara probleme, cauta-l pe Maiandrei de pe forum (are un service undeva prin Pantelimon). Bafta si vezi ca eu la Vectra 1.9 cdti (120 cp) am schimbat pana acum 2 punti de diode la alternator. Daca tot ajungi la el poate iti faci si remapare si duci masina la 160 cp si apoi sa vezi senzatii tari.
P.S. "Prezinta garantie" baiatul.


nu prea e pantelimon ala...mai curand titan Smile am mai fost la el cu alta problema, acu incerc sa dau de el sa vad daca rezolva si electrica. 200cp nu 160, am motorul de 16v (dth...nu dtj), insa no tengo dinero Smile
  • ITA

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Scuze, daca am gresit cu Pantelimon, dar nu prea cunosc Bucurestiul.
In ceea ce priveste alternatorul, sigur Maiandrei poate sa-ti schimbe puntea si releul. In rest, tu ai spus ca ai 120 cp, iar eu stiu ca nu-l poti duce mai mult de 160 cp, la 200 cp ducandu-se cel de 150 cp.
Oricum sa auzim numai de bine si bafta.
  • mirceap

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ITA a scris:Scuze, daca am gresit cu Pantelimon, dar nu prea cunosc Bucurestiul.
In ceea ce priveste alternatorul, sigur Maiandrei poate sa-ti schimbe puntea si releul. In rest, tu ai spus ca ai 120 cp, iar eu stiu ca nu-l poti duce mai mult de 160 cp, la 200 cp ducandu-se cel de 150 cp.
Oricum sa auzim numai de bine si bafta.


da..am 120cp, insa din anumite motive, opel a instalat in 2005 motoarele de 150 de cp ,le-a de-tunat la 120cp si le-a vandut ca 120cp. Eu chiar daca am 120cp, este acelasi motor cu cel de 150cp.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
mirceap a scris:
ITA a scris:...In rest, tu ai spus ca ai 120 cp, iar eu stiu ca nu-l poti duce mai mult de 160 cp, la 200 cp ducandu-se cel de 150 cp.
Oricum sa auzim numai de bine si bafta.


da..am 120cp, insa din anumite motive, opel a instalat in 2005 motoarele de 150 de cp ,le-a de-tunat la 120cp si le-a vandut ca 120cp. Eu chiar daca am 120cp, este acelasi motor cu cel de 150cp.

Salut.
Acest motor e Z19DTJ ? Poate fi remapat de la 120 cp la 200 cp ?
  • mirceap

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
iulian1971 a scris:
mirceap a scris:
ITA a scris:...In rest, tu ai spus ca ai 120 cp, iar eu stiu ca nu-l poti duce mai mult de 160 cp, la 200 cp ducandu-se cel de 150 cp.
Oricum sa auzim numai de bine si bafta.


da..am 120cp, insa din anumite motive, opel a instalat in 2005 motoarele de 150 de cp ,le-a de-tunat la 120cp si le-a vandut ca 120cp. Eu chiar daca am 120cp, este acelasi motor cu cel de 150cp.

Salut.
Acest motor e Z19DTJ ? Poate fi remapat de la 120 cp la 200 cp ?


da...dtj....pe al meu e sticker cu dth dar am inteles ca e dtj...da merge de la 120 la 200 remapat
  • stx

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2010

  • Mesaj Privat
salut cum ai rezolvat problemea ce ai schimbat puntea sau releu ?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR