Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • exelenas

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2011

  • Mesaj Privat
salutare tuturor! detin un vectra b din 98 de mai bn de un an si pana in momentul de fata nu am avut probleme majore la masina!
Insa de la un timp simt o trepidatie la roata din dreapta fata indiferent de viteza care o am
Curios din fire am fost cu masina in service sa vad despre ce poate fi vorba Shocked
Nu dureaza mult si imi da verdictul mecanicul spunand ca am planetara de pe dreapta usor indoita
Voi ce credeti ,sa fie oare numai asta?poate fi afectata si caseta de directie? Rolling Eyes
Sad .ast rasp.ms
Skip ads

  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Si eu am fost saptamana trecuta sa verific ceva pe la frane ca imi freca placuta pe disc. Cand au ridicat-o baietii pe elevator... au observat ca planetara dreapta e indoita destul de tare.
Am schimbat-o dar nu simt nici un fel de diferenta (nu trepida nici inainte). In mod normal ar trebui sa simti ceva trepidatii...
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Eu tind sa cred ca nu stiti despre ce vorbiti. Din cel putin doua motive: Primo - axul planetar are un tratament special si o duritate caracteristica fiind considerat element de transmisie. Nu poate suferi deformari decat in caz de impact major. La o utilizare normala socurile si sarcinile se descarca in capul planetarei si in laleaua ( terminatia dinspre cutie) acesteia.
Secundo : la o traiectorie rectilinie - orice deformare a acestui ax va produce vibratii sesizabile in directie - vibratii care se simt crescator sau descrescator in functie de plaja de rotatii pe care o are acest ax planetar.
Concluzie: orice deformare cauzata de soc puternic sau lovitura cse va simti in directie mai tare sau mai putin tare in functie de viteza.
Altfel nu se poate. Nu mai inghititi gogosile nu stiu carui mecanic fost montator de termopane sau lacatus care si-a facut o rapida reconversie profesionala......
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca vrei iti fac poza cu planetara stramba. Se vede cu ochiul liber ca e stramba. Nu am avut nici un fel de bataie si e posibil sa fi fost stramba de cand am luat masina (acu 16 mii km).
Da, probabil ca a fost indoita la un impact lateral, masiina a fiind lovita in partea aceea dar repet, nu am simtit nici o bataie. S-au si mirat baietii din service Smile
Skip ads

  • exelenas

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2011

  • Mesaj Privat
deacord cu ce a spus marian si ca o completare vreau sa spun ca trage si dreapta
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
se rupeau tampoanele la cutie si planetara tot nu se indoia.Sa nu fie rulmentii sau mai stiu eu ce.Pune o poza cu planetara indoita
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
O sa-i fac poza la a mea cand ajung acasa. Am planetara veche in garaj.
Se vedea clar cu masina ridicata pe elevator in timp ce roata se invartea, ca e stramba planetara Smile
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
sa nu fie partile mobile ale planetarei intepenite .....tija aia este din otel forjat tratat , dupa asta ce urmeaza arbore indoit?.poate te inseli, pune ceva video sau macar o poza
Skip ads

  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
pfoai, acum mi-e ciuda ca nu am filmat-o in timp ce era pe masina. Smile
  • exelenas

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Nirolf1986 a scris:O sa-i fac poza la a mea cand ajung acasa. Am planetara veche in garaj.
Se vedea clar cu masina ridicata pe elevator in timp ce roata se invartea, ca e stramba planetara Smile

Si eu am pus-o pe elevator si mam uitat .se vedea si la ochiul liber ca e indoita
  • exelenas

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2011

  • Mesaj Privat
oricum am sa revin cu poze si cu un video ca la mn chiar si in mers se poate vedea ca ceva nu e inregula cu roata
  • exelenas

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Partea frumoasa e ca abia am schimbat rulmentul pe dreapta de 2 saptamani ,si acum iar imi face urat ca si cum nici nu lam schimbat
Skip ads

  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
exelenas a scris:Partea frumoasa e ca abia am schimbat rulmentul pe dreapta de 2 saptamani ,si acum iar imi face urat ca si cum nici nu lam schimbat

da. cica afecteaza rulmentul.
Se pare ca eu am fost norocos. Batai n-am avut, rulmentul n-a patit nimic...
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
am incercat ceva dar nu se vede prea bine...

Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR